מבזקים

השנים הם שנות השישים, תקופת מלחמת העולם הקרה, פריחת המדע ותחילת התפכחות האנושות כנגד משטרים תאבי כח. מדען בשם ראיין אנדרו היה מדען דגול, מנהיג בחסד ואחד מהאנשים שאמרו לא עוד לניצול האדם הקטן ויצאו כנגד משטרים המדכאים את העם בחסות סיסמאות אציליות כגון:"הכל שייך לאל" (כנסיה), "הכל שייך לעם" (קומניסטים) וכן הלאה...
לקריאת הביקורת

Image

 

 

powered_by.png, 1 kB
ביקורת למשחק GTA IV הדפס דואל
הערכת משתמש: / 6
הגרוע ביותרהטוב ביותר 
נכתב על ידי Administrator   
Wednesday, 14 January 2009

הקדמה
יש סוג אחד של משחקים, סוג אחד עיקרי – שגורם לי להעלם מפני השטח. אנשים יכולים לחפש אותי, לשאול לשלומי ולתהות לאן נעלמתי לכמה שבועות ברציפות, אבל אני לא אצוץ עד שאסיים את הביקורת. אני מדבר איתכם על משחקים נוסח GTA, פני צלקת, Guild Wars ודומיהם. המשותף לכל המשחקים הללו שהם שואפים לאינסוף בזמן המשחק שאפשר להשקיע בהם במסגרת העלילה המרכזית ובעיקר אם אתם אוהבים להתברבר ולהתבדר לכל מיני כיוונים, או יותר נכון: להתעלם מהעלילה המרכזית ולעשות מה שבא לכם.

את המשחק GTA IV: Liberty City אני לא גמרתי מסיבות שעליהן ארחיב בהמשך, אבל זה לא מנע ממני לבלות לילות שלמים מול המסך, אם לביקורת של משחק ארוך יש באתר רף מינימום של 30 שעות משחק – אני יכול להגיד לכם שכבר בשבוע הראשון הכפלתי את הרף המינימלי. אז למה לא סיימתי את המשחק וכמה נשאר לי כדי לסיים? או, על זה נדבר בהמשך הביקורת...

 Image

הסיפור
אתם משחקים בתפקיד ניקו: מהגר קשה יום ממזרח אירופה, ניקו מגיע ממציאות של מלחמה, עוני וקרבות אל דודו רומן שבארה"ב בעיקר בגלל הסיפורים המדהימים של רומן על השפע, העושר והבחורות שיש לו באמריקה. כשניקו מגיע לנמל הוא מגלה שדוד שלו רומן הוא לא יותר מבלון נפוח, מנהל תחנת הסעות ששקוע עד הצוואר בחובות למאפייה הרוסית.

בשביל רומן ניקו מתגלה כאוצר בלום, בעיקר בזכות כך שהוא מחסל שניים מגובי הכספים שכיסחו לדוד השמן את הצורה. אבל רומן הוא לא היחיד ששם את העין שלו על היכולות המופלאות של ניקו, בעיקר מסתבר יש עוד מספיק אנשים ששמחים להשתמש בשירותים של ניקו, כנהג, כשומר וכמחסל הכל בהתאם לדרישות.

עד כאן סיפרתי לכם רק את התמצית של תחילת המשחק בלי להיות ספויילר ולהרוס לכם יותר מידי פרטים על העלילה, אני אוכל לציין רק שניקו היקר שלנו ימשיך ויבסס את מעמדו בעולם הפשע וככל שיתחזק כך יגברו האיומים והאתגרים מצד גורמים "עויינים" שכוללים לא רק פושעים אלא גם סוכני בילוש סמויים (אה.. עכשיו תתחילו לחשוד בכל הדמויות במשחק..). 

 

Image

דרישות מינימאליות

שימו לב שמערכת ההפעלה חייבת להיות ויסטה עם SP1 או ויינדוס XP עם SP3. למי שהמשחק לא עובד – צריך לעדכן את ה-SP (Service Pack), אבל אל תגידו שאני המלצתי לכם להתקין את SP3 ב-XP.

מעבד כפול ליבה 2.4 AMD Athlon Processor או אינטל כפול ליבה 1.8GHz.

זיכרון למשתמשי ויסטה: 1.5Gb, למשתמשי XP: 1.0Gb

כרטיס מסך 256Mb מסדרת 7900 או X1900 ומעלה.

דיסק קשיח: 16 ג'יגה על הכונן הקשיח!!!

כמובן שצריך גם את כל הדברים האלמנטרים כגון חיבור לרשת (לצרכי הלייב) וכונן DVD להתקנה ולמשחק.

דרישות המערכת גבוהות יחסית, שימו לב שמדובר בדרישות מינימאליות, מי שקנה את המחשב שלו לפני שנתיים למשל, יכול להיות מאוד שלא יוכל לשחק במשחק ולו רק בגלל שהמחשב שלו כבר לא יענה לדרישות המינימאליות של המשחק.

בקשר לאיך המחשב שלי הגיב למשחק: ובכן אני קניתי את המחשב שלי לפני כמה חודשים: מעבד פנום 9550, 4 ג'יגה זיכרון, כרטיס מסך X3850 עם 512Mb  זיכרון, אבל מה – מסתבר שכל אלו לא מספיקים כדי להפעיל את המשחק על שיא הגרפיקה. הדבר שהכי משפיע על היכולת שלכם לקבוע את האיכות הגרפית של התצוגה במשחק זה הזיכרון בכרטיס המסך שלכם, ככל שידוע לי כרטיס עם 2 ג'יגה זיכרון עולה בימנו משהו כמו 2000 שקל, חושבים לחסוך ולשים שני כרטיסים ב-CrossFire\SLI, שכחו מזה – המערכת עדיין תחשב את היכולת הנפרדת של כל כרטיס כמקסימום לקביעת איכות גרפיקה.


Image

התקנה
ההתקנה של המשחק זה סיפור מהפטרה: קודם הגודל שלו עצום: 16 ג'יגה לא מותקנים בקלות, לאחר מכן אתם תתבקשו להרשם ל-Rockstar Social club  ולשירות Windows live שהם שני שירותים שונים לחלוטין. אם הצלחתם לעבור את שני המכשולים הללו, המערכת אמורה לעדכן עבורכם את המשחק באופן אוטומטי, אבל רגע – מהר מאוד מתגלה בשירות לייב של וינדוס באג שמאלץ אותי להתקין את המשחק מהתחלה, הנה הלכו להן עוד שלוש שעות.. לפחות הפעם לא צריך להירשם לשני השירותים.

 
 

גרפיקה
מה אני אגיד לכם על הגרפיקה, בהתחלה חשבתי שמשהו התקלקל אצלי במחשב, או שאולי לא הגדרתי נכון את הערכים בתפריט הגרפי. הכל נראה היה לי טיפה מטושטש, רגע – חשבתי לעצמי, אולי אני צריך להרכיב משקפיים? מסתבר שלא, זה לא המחשב, לא ההגדרות ואפילו אני עדיין תקין. התופעה חזרה על עצמה לא רק במחשב שלי אלא גם במחשבים חזקים בהרבה יותר. אז על מה אני מדבר?

כדי לתת לכם את התחושה של סביבה אמיתית ככל האפשר העבירו ב-GTA את המנוע הגרפי שדרוג נוסף שעושה חישובים פיסיקליים הכוללים בתוכם גם איך יראו העצמים על פי המרחק מהדמות ואיך יתפזר האור. זה אומר שני דברים: א. ככל שתתרחקו מעצם מסויים כך הוא יראה יותר ויותר מטושטש בהדרגתיות. ב. שהמחשב נקרע מכמות אדירה של חישובים עבור כל עצם ופרט שנמצאים בסביבה הקרובה שלכם, אל תתפלאו למשל אם "פתאום" יופיע אובייקט חדש לידכם – למחשב פשוט לקח זמן לחשב איך הוא אמור להראות מהסביבה בה אתם נמצאים.

 

לשני הגורמים הללו יש השפעה מיידית בעיקר על משחק הרשת: אם בעבר היה חשוב להוריד רזולוציה כדי שהמערכת תרוץ מהר יותר, אז כיום נכנס אלמנט הראייה למרחק. למי שיש כרטיס מסך טוב יותר תהייה האפשרות לראות למרחק רב יותר ויותר בבירור וכך יכול להיווצר מצב אבסורד ששחקן עם אקדח יוריד שחקן אחר עם רובה צלפים, לא בגלל כישורי משחק, אלא בגלל שיש לו כרטיס מסך טוב יותר והוא ראה את היריב שלו הרבה קודם (למרות שרובה צלפים אמור לשפר את היכולת לראות לטווח ארוך).

Image

 קשה לי לפרוס בפניכם את האפשרויות הגרפיות העומדות בפניכם, לא בגלל שהן מורכבות (ראו תמונת מסך), אלא בגלל שרבים מכם לא יוכלו להשתמש בחצי ממה שהמשחק מציע נכון ל-2009. יתרה מכך, בין הביצועים הממוצעים שהמערכת נותנת לאלו שראיתי אצל אנשים עם כרטיסי מסך חזקים – אין יותר מידי הבדלים.

המסקנה: מאחר ומדובר בסגנון חדש לחלוטין של הצגה גרפית, הרבה שחקנים יתלוננו על הגרפיקה (כאן אני עדיין לא מדבר על באגים). מרגע שמשחקים מספיק זמן ומבינים את הקונספט – מתרגלים להצגה הגרפית הנוכחית ואפילו לומדים להעריך את "כוונת המשורר". עם זאת, אני מצר על כך שבכל הפרסומים ותמונת המסך שפורסמו למדיה מופיעות תמונות חדות, מהממות ומקסימות שלא מזכירות בכלל את מה שמתרחש אצלי במחשב. יתרה על כך, גם במארז המקורי מופיעות תמונות "משופרות" שמטרתן ככל הנראה היא למכור כמה שיותר עותקים מהמשחק.

 

Image

 סאונד
השקעה, זו מילת המפתח בכל מה שקשור לסאונד. בואו נתחיל מהמוזיקה שזה התחום הכי מושקע בקטגוריה, מרגע שתכנסו לרכב הראשון תגלו שיש לכם 20 תחנות רדיו! כל תחנה משדרת את סוג המוזיקה העיקרי שלה ומדובר במוזיקה מקורית של יוצרים מוכרים כמו אלטון ג'ון, בוב מרלי וכן הלאה. חשבתי על זה, שאני נכנס לרכב במציאות – אז יש לי משהו כמו 4 תחנות ישראליות, 5 תחנות חרדיות ועוד 11 תחנות ערביות (שפולשות לתחנות הישראליות בתדר), ביחד זה גם יוצא 20 אז לפי הסטנדרטים של GTA IV אני מסודר...

הקולות והאפקטים במשחק היו סבירים לחלוטין, או במילים שלי: הם לא הצליחו לעצבן אותי באופן משמעותי, מלבד מקרה אחד: כשאתם הולכים לנערת הליווי ומקבלים "שרות מלא", היא משמיעה גניחות בקול שמזכיר מאוד את מיקי בוגנים, במילים אחרות – קול של גבר וזה לא מעניין אותי אם הקול באמת של אישה או לא.

המשחק יאפשר לכם לשלוט בעוצמת ה-SFX, המוזיקה וה-GPS, היופי הוא שהמערכת מאפשרת גם לבחור את סוג היציאות שלכם ולהתאים אותן למשחק, ישנה גם מערכת לזיהוי כניסות הסאונד שיכולה באופן עצמאי להתאים את המשחק לכל שינוי שעשיתם בהגדרות הסאונד של המחשב, המערכת כבוייה כברירת מחדל.  


Image

 

המשחק והשליטה במשחק
לפני שאני מתחיל לדבר על המשחק, אני רוצה להפנות את תשומת לבכם להשקעה האדירה שהייתה כרוכה בבניית המשחק הנוכחי: אני מדבר על צוות של משהו כמו 700 אנשים ששקדו במשך שנים על כל מה שקשור בבנייה של המשחק. מספיק לחשב משכורת חודשית ממוצעת של עובד בחו"ל כדי להגיע למסקנה שכל חודש של פיתוח עלה בערך 6 מליון שקל, וזה עוד לפני ששילמו תמלוגים או הדפיסו את האריזה הראשונה. אכן מדובר בהשקעה אדירה ובסכומים אסטרונומיים.

השליטה במשחק הרבה יותר פשוטה ממש שזה נראה בהתחלה, בכלל מרגע שקיבלתי את מארז המשחק קיבלתי תחושה שנפל לידייים שלי תיק צבאי מורכב: אלבום תמונות ע"ג העטיפה החיצונית, מפה של העיר עם נ"צ עיקריות, מדריך הישרדות וחוברת סקירה לשירותים המוצעים בעיר. מה עוד, אה כן גם שני דיסקים, אחרי הכל מדובר רק במשחק שרץ על המחשב, הכל בסדר, אפשר להירגע.

אם היו אומרים לי להצביע על השיפור הכי מהותי מ-GTA SA ל-GTA IV הייתי אומר שלדעתי השליטה בתנועת הדמות ובתנועת המצלמה עושה את ההבדל בין משחק שצריך להתרגל אליו כדי לשחק למשחק שקל להשתלב ולשחק בו. השליטה במשחק הנוכחי פשוטה, אם זה לא מספיק יש גם הדרכה צמודה שמכניסה אתכם למשחק בהדרגתיות, המשימות בנויות נכון ועולות במורכבותן עם ההתקדמות במשחק, או במילים אחרות: משחקיות נכונה.


Image

 

כמו בחיים, את מרבית המשחק אתם תנהלו דרך הנייד שלכם: אתם תקבעו פגישות, תקבלו משימות (זוכרים את תאי הטלפון מ-GTA1?). אסמסים יעזרו לכם לחזור על משימות שלא הושלמו בהצלחה ואפילו המעבר למימד המולטיפלייר יתבצע דרך הנייד. הדבר היחיד שלא תוכלו לעשות בעזרת הנייד זה ללכת לישון – שזו האפשרות היחידה שלכם לשמור את המשחק שמירה אקטיבית. בנייד כמו בכל נייד רגיל תוכלו גם לשלוט בכל מיני "אפשרויות פיציפקייס" שזה דברים חמודים אבל לא קריטיים כמו סוג הצלצול, חביב לחלוטין. כיום שאני מדבר אתכם על האפשרויות שנותן לכם המכשיר הנייד אתם אומרים לעצמכם "אלמנטרי", כמי ששיחק במשחקים הראשונים בסדרה אני יכול להגיד שמדובר ברעיון גאוני ושינוי אדיר במשחקיות.

מידי פעם תגלו שאין לכם בדיוק מה לעשות: אף חבר לא עונה לכם בנייד, כולם מבקשים שתשאירו להם הודעה במשיבון ואין לכם אף הודעה. זהו מצב של אבטלה מכוונת שמטרתה לגרום לכם לשוטט ברחבי העיר, לעשות צרות ולהנות כמו שצריך מהמשחק, מי שלא התעסק עם הימ"מ ולא הרים בטילים רכב משטרתי לא יכול לדעת על מה אני מדבר. במשחק החופשי אתם תוכלו לעשות כמה בלגאן שרק תרצו בלי לחשוש שתהרסו את המשימה או שהיחסים שלכם אם מי מהחברים שלכם יפגעו, הנאה נטו.

קודם הזכרתי את החברים, ובכן מסתבר שניקו צובר אותם בקצב מסחרר ועוד לפני שהוא מספיק להתערבב עם המאפייה כבר הוא מספיק להכיר "לעומק" את מישל (ביניינו היא לא משהו). לכל איש קשר שמצטרף אליכם לרשימה בנייד יש דירוג של עד כמה הוא מחבב אתכם, ככל שתענו ליותר שיחות בחיוב, תבלו יותר זמן עם החבר או תבצעו משימות – כך אותו איש קשר יחבב אתכם יותר ולהיפך. כך למשל אל תצפו "לעלות עם מישל לקפה" אחרי שתסננו אותה כמה פעמים ברציפות. אבל שאני חושב על זה, ברגע שתעלו "לקפה"  כל מה שתראו יהיה את הדירה של מישל מבחוץ ותשמעו אותה גונחת  "אוי ניקו איזה קפה טוב..אוי".. אז אם אני לא מקבל לראות מה שהולך בפנים גם ניקו לא יקבל.


Image

 

 זכור לי שב-GTA SA היה באופן מובנה מוחבא בתוך המשחק מוד שנפתח באמצעות "הוט קופי" והופך את המשחק לבית זונות אחד גדול הכולל סצנות עירום ואביזרי מין, בעקבות הגילוי הפרשה התפוצצה ו-Rockstar חטפה תביעות משפטיות על ימין ועל שמאל. במשחק הנוכחי לא נראה לי שיש את אותם קבצים מוחבאים וגם אם יצא מוד עירום, אני מניח שהוא יהיה מוד "חיצוני" שאינו "קשור" עם החברה היוצרת. אבל אל תבינו אותי לא נכון, פורנוגרפיה זולה יש במשחק ובכמויות, יש מועדוני חשפנות, ריקודים פרטיים, זונות שמענגות אתכם בשלוש דרכים שונות, סקס עם החברה הנוכחית ומה לא. האם אני יכול להתלונן על המשחק בגלל המין שבו? ממש לא, כי מי אמר שזה יותר מוסרי להרוג אנשים בכמויות (כמו ב-COD ובשאר  משחק ה-FPS) מאשר ללכת לזונה? איפה כל יפי הנפש שאומרים "make love not war"? ומה היה עדיף במציאות? שכל החמאסניקים ירו על שדרות טילים או ילכו לבתי זונות בתל-אביב?

את כל זה אני אומר כדי להכניס אתכם לפורפורציות, בתאילנד ואוסטרליה למשל הוציאו את GTA  מחוץ לחוק! אז מה אסור לעשות גם אם אתם לא ילדים? לעשן סמים, לרצוח ולשחק GTA, אלכהול ומזון מהיר זה דווקא סבבה. התקלה שגרמה להתנגדות הנחרצת ל-GTA הייתה ככל הנראה עניין הדירוג: SA נועד לבני 15+, המשחק הנוכחי מדורג לבני 18+ וטוב שכך.

אז לאן פונה המשחק? GTA IV נותן לכם את התחושה שיש לכם שליטה מלאה בחיים ובגורל שלכם, ברור לכולם שזה לא מדוייק, אבל כל פעולה שלכם משפיעה על המשך המשחק, אם זה ביחסים עם דמויות אחרות, אם זה במראה שלכם או אפילו בגורל של הדמות והכיוונים אליהם יפנה המשחק, זה מוסיף לתחושת האמיתי שמנסים להעביר לנו לאורך כל המשחק.

אם מדברים על גורל, אז אחד החברים שלי אמר פעם "אם אני אעשה בלגאן אותי לא יתפסו בחיים. אין, לכלא אני לא אגיע". תאמינו או לא אבל זה צריך להיות גם המוטו שלכם ב-GTA IV. במשחק הנוכחי עדיף לתת לשוטרים להרוג אתכם ושתופיעו מחדש ליד בית החולים הקרוב מאשר שתעצרו ויפתחו לכם תיק פלילי. אם מדברים על תיק פלילי, אז ברגע שתשבו בניידת תוכלו לסרוק את המחשב המשטרתי ולראות את כל ההרשעות והפרטים על העבריינים המקומיים על פי שם או על פי תמונה, חמוד לחלוטין ושוב מכניס מימד של עומק למשחק.

לא סתם היה צריך 700 אנשים שיבנו את המשחק, GTA IV  מתיימר להיות מציאותי כמעט לחלוטין, לא רק בגרפיקה או בפיסיקה אלא בעיקר בפרטים הקטנים, דרסתם תיבה? - יעופו מכתבים. התנגשתם בחזית הרכב? – יהרס לכם הפנס. אתם יושבים לצפות בטלוויזיה? – תוכלו להחליף ערוצים ולראות קטעים ארוכים ממופעים. כמות המחשבה שהושקעה במשחק היא בלתי נתפסת ובכל פעם תוכלו לגלות עוד פרט קטן שלא שמתם לב אליו מרוב שהוא משתלב בטבעיות במשחק.  


Image

 

 עד כאן זה נשמע כאילו אני מדבר על המשחק הכי מושלם שיש בעולם, אז זהו שלא. יש לי גם לא מעט תלונות על המשחק. בראש התמונות עולה נושא הגרפיקה: המשחק כבד, כבד, כבד. יש המון באגים בתחום הגרפי ולפעמים המחשב לא מספיק לטעון את כל האובייקטים שבמסך. נניח שהתרגלתי לגרפיקה הגרועה ולהשפלה שהמחשב "החדש" שלי עבר. המכוניות הן הדבר השני הכי מעצבן במשחק: אם תגידו לי שמישהו פיזר שמן על כל רחובות העיר אני אגיד "סבבה", אבל עד אז אין לי שום הסבר למה המכוניות מתנדנדות על הכביש יותר מאונייה באמצע סופה ואיך זה יכול להיות שברגע שאני נוגע בבלם היד הרכב שלי מסתובב יותר פעמים ממה שסביבון ממוצע מסתובב בכל חנוכה. השליטה ברכבים (בחלק גדול מהם). היא איומה, פשוט נוראה. לוקח המון זמן להתרגל לנהיגה ברכבים ולשליטה נכונה בבלמים, כולל בלם היד בעיקר בסיבובים. נקודת זכות למשחק הם האופנועים שיודעים לקפוץ מעל רכבים במקום להתהפך. אבל הי, עכשיו אני עוסק בתלונות...

בואו  נתלונן על המשטרה, כן יש לי תלונות על המשטרה שלא תמיד מעריכה אותי כראוי ומפסיקה לרדוף אחרי מהר מידי, בעיקר בתחילת המשחק. יש לי גם תלונות על המשטרה שעל שטויות רודפת אחרי ולא תמיד בצדק, למשל כשהרגתי יונה (אז למה אין שלט אסור לצוד?), או שנכנסתי שיכור לרכב (אני פונה ללב שלך אדוני השוטר, אני לא נוהג פשוט היה לי קר בחוץ).

אז מה היה לנו: באגים בהתקנה, באגים בגרפיקה, גרפיקה כבדה, מסתירים ממני את מה שהולך בחדר המיטות עם החברה שלי, מכוניות קשות לשליטה ומשטרה מעצבנת... על מה עוד אפשר להתלונן? על המשימות! בטח תשאלו אותי למה לא סיימתי את המשחק; ובכן המשימה האחרונה היא פשוט סיוט, אתם צריכים לקפוץ עם אופנוע למגלשים של מסוק ואופס... מקש הרווח לא עובד. ניסיתי שוב – לא עובד. לא נורא באג קטן שניתן לסדר על ידי הגדרה של מקשים, אבל המשימה האחרונה היא ארוכה ואחרי כמה פעמים שהיא לא מצליחה היא הופכת גם למתסכלת. במקום לצבור יאוש פניתי למשחק המולטיפלייר שהתגלה כהרבה יותר מעניין, אבל גם עליו יש לי תלונות..

מולטיפלייר
כדי לשחק במסגרת המולטיפלייר אתם צריכים להיות מחוברים לשירות הלייב, יש לכם שתי אפשרויות: או שתשחקו עם חברים בקו-אופ מוד (עד ארבעה חברים). או שתשחקו בשרתי משחק אונליין. לי לא יצא לשחק עם חבר בקו-אופ אבל אני מניח שאני עוד אמצא עם מי לשחק והרעיון חביב לחלוטין.

Image


בקשר למשחק בשרתים אונליין: הדינמיקה של המשחק מאוד איטית  יחסית למשחקים אחרים. אפילו במפות צפופות מאוד ועמוסות בשחקנים יש את זמני הטעינה שמבדילים בין כל פעם שאתם מתים לחזרה למפה ואלו מאיטים את המשחק. הספון במשחק הוא דינאמי ולרוב אתם תופיעו עם אקדח בלבד, שאר הנשקים מפוזרים ברחבי המפה בסגנון אנריל. זה אומר שמי שהספיק להשתלט ראשון על הנקודות השולטות במפה ועל כלי הנשק – יוכל לנקנק את שאר השחקנים ברדיוס שלו, בעיקר אם הוא עלה על מסוק. כמובן שזה תלוי בדינמיקה של המפה אליה נכנסתם, מאחר ויש מפות בהן אתם מקבלים משימות בנייד ומתרוצצים ממקום למקום (קבוצה אחת מנסה להשלים משימה והשניה למנוע מהם), במפות כאלו יש פחות משמעות ליתרונות אסטרטגיים.

מתי המשחק ברשת יכול להיות בלתי נסבל? למשל שהאדמין דביל, מגדיר מפה ענקית בלי רכבים ועכשיו לכו חפשו את האוייבים שלכם. לפעמים תוכלו לרוץ במשך חצי שעה- רק כדי כדי להילחם דקה וחצי ולמות. עוד משהו שמרגיז בעיקר במשחק הרשת הוא האפשרות "לכוונת אוטומטי" בזכותה כל הנאבים מצליחים לפגוע ואפילו יותר מעצבן ה-GPS שמראה לאוייבים שלכם בכל רגע נתון איפה אתם נמצאים, כאילו מישהו דחף לכם משדר בתחת. מילא, יש משחקים בהם כל מי שיורה מופיע על המפה, אבל כאן אתם כל הזמן מופיעים על המפה של היריבים שלכם. זה מונע מכם לחלוטין לעשות מבצעים הירואיים של הסתננות וחיסול היריב בהפתעה.

כמה זמן ניתן לשחק במשחק הרשת? -המון! אם אתם מוצאים שרת מתאים עם אנשים סבבה ומשימות מעניינות, אתם יכולים להעביר שעות על גבי שעות של משחק בלי לשים לב שאתם בכלל משחקים. אז בסך הכל יהיו לכם פחות הריגות מאשר במשחק מלחמה רגיל, אבל כאן עם הקבוצה הנכונה, או גם עם החברים הנכונים, תוכלו להנות מקרבות משותפים נוסח מאפייה.

מלבד העובדה ששירות הלייב של ווינדוס מאפשר לכם להתחבר למשחקי האונליין הוא מאפשר גם להתקשר עם שחקנים אחרים, נהנתם לשחק עם מישהו? אין בעייה! הוסיפו אותו לרשימת החברים, צ'אטטו איתו או תאמו פגישות באמצעות תוכנת המסרים. שירות נפרד מהלייב הוא הסוציאל קלאב של רוקסטאר שמאפשר לכם לקבל עדכונים על כל מה שחדש במשחק, לקבל מידע על תחרויות ועל מאורעות חדשים שקורים בקהילת GTA, יעיל מאוד.

 

Image

לסיכום
המשחק GTA IV פיתח אצלנו הרבה ציפיות, בהרבה מאוד מובנים הוא גם הצליח לענות על חלק ניכר מהציפיות. למרות שמדובר במשחק רביעי בסדרה, יש תחושה חזקה של בוסר, בעיקר בגלל שהטכנולוגיות הגרפיות שהוכנסו למשחק הן חדשניות (כולל חישובי האור, מערכת הראייה ומערכת Euphoria). אם לוקחים את היקף המשחק ואת רמת הפירוט והדקדוק שהוא כולל, ניתן להבין שכמות הבאגים זניחה לחלוטין.

למשחק יש פוטנציאל אדיר בבזבוז זמן של כל גיימר ממוצע, אם היה אפשר לשנות בו משהו הייתי מחליף אולי רק דבר אחד: הייתי לוקח את לארה קרופט עם הגרפיקה שלה ושם אותה במקום החשפנית עם הישבן המרובע במועדון. אולי הייתי משנה טיפה גם את דיאמיקת משחק הרשת. אבל כפי אמרתי קודם בהרבה מקרים משחק הרשת מושפע מהשחקנים והדינאמיקה איתם והם אלו שמכתיבים את הקצב שלו.

במשחק יש גסויות, עירום, סמים, אלכהל, אלימות ונהיגה פרועה. אף אחד מאלו לא נחשב לדוגמה טובה, אבל אף אחד מאלו גם לא נחשב לתירוץ ל"למה רצחתי את נהג המונית". כמה שזה נשמע מוזר, הייתי מעדיף לדעת שהבן שלי יושב בבית לשחק במשחק סופר לא חינוכי כמו GTA 4, מאשר לא לדעת איפה ועם מי הוא מבלה או מסתבך עד השעות הקטנות של הלילה.  

 

האם המשחק שווה את הכסף?
עזבו אתכם כמה עלה לפתח את המשחק, גם הגשר המכוער שבירושלים עלה מליונים ואני אישית היתי מוכן שיקציבו עוד מליון כדי לפרק אותו. השאלה שאני שואל היא איזו תמורה אני מקבל בעבור העלות של המשחק? ובכן ראשית מדובר במשחק כמעט אינסופי, המשחק לשחקן היחיד כשלעצמו הוא ארוך מאוד ובלי קשר למשימות הסדירות אתם תוכלו לבלות שעות על גבי שעות בשוטטות, שודים, מרדפים, טיסות וכן הלאה. למשחק יש גם את אפשרות הרשת ואת אפשרות הקו-אופ שכל אחת מהאפשרויות מאריכה את חיי המדף של המשחק בעוד כמה חודשים טובים. מלבד התוספת של שירות הלייב, שעדיין לא החלטתי אם היא טובה או סתם מכבידה על המחשב, יש את המועדון של רוקסטאר וזה אומר שהטובים מבינכם יוכלו להשתתף בתחרויות ולזכות בפרסים לא מבוטלים.  במילים אחרות שווה בהחלט כל שקל.

 

 

ציונים:

גרפיקה: 8

עלילה: 10

מוזיקה: 10

משחקיות: 10

אינטליגנציה: 7 (השוטרים הורידו את הציון).

 

ציון כולל: 9.5.

שימו לב להגבלת הגיל על האריזה 18+

לתמונות מסך נוספות

עידכון אחרון ( Wednesday, 14 January 2009 )
 
< כתבה קודמת   כתבה הבאה >
Site by: MtK

eXTReMe Tracker