מבזקים
הנה משחק שאפשר בכיף לשרוף עליו כמה שעות טובות בלי להרגיש... פלישת המפלצות הוא אחד ממשחקי ה-SWF הכיפיים יותר שיש.
תהנו

למשחק
 

powered_by.png, 1 kB
ביקורת למשחק איירון -מן (Iron Man) הדפס דואל
הערכת משתמש: / 6
הגרוע ביותרהטוב ביותר 
נכתב על ידי Administrator   
Monday, 16 June 2008

הקדמה
יתרון טכנולוגי, זה כל מה שתרבות אחת צריכה כדי להשתלט על תרבות אחרת. כך למשל הפלשתים הצליחו לכבוש את איזור החוף הודות לייצור הברזל והצלבנים את ארץ ישראל הודות לשריון הכבד. אפשר להגיד שמרגע שהמציאו את הנשק החם הצורך בשריון האישי ירד, במלחמת העולם הראשונה למשל ההגנה היחידה של החייל היתה במקרה הטוב קסדה, שנועדה להגן בפני רסיסים ומיגון גוף אישי לכל חייל התחלנו לראות שוב רק במחצית השנייה של המאה ה-20 עם המצאת השריון הקרמי והחומרים הפלסטיים.

שלושת המדדים לפיהם נבחן כל שריון הם: מידת ההגנה שהוא מספק, משקל וכמה החייל יכול לשרוד בתוכו (חום, זיעה, חלודה, נוחות וכיו"ב). נניח שהשריון של איש הברזל (Iron Man) מסוגל לספק את ההגנה המירבית ואפילו לעצור טילים (כן בטח..), השריון שגיבור – טוני סטארק מייצר בשבי צריך להיות כל כך כבד וכל כך לא נוח, שכדי להרוג חייל כל מה שצריך לעשות זה להכניס אותו לתוך השריון והנה הפתעה: לא רק שטוני מצליח ללכת עם השריון, הוא גם מצליח לייצר שריונות שיורים קרני לייזר, טילים (איפה הוא שם אותם?) ומסוגלים לטוס. אם תשאלו מה לא בסדר בלטוס עם שריון מלא, אני אגיד לכם: תחשבו על הלהבה שמטוס סילון מוציא, נשמע חם נכון? עכשיו תחשבו שהלהבה הזו יוצאת לכם מהרגליים...

 Image

 

 הסיפור
איירון מן – Iron Man מבוסס על סיפור קומיקס שיצא לראשונה בשנת 1963 על ידי Stan Lee, בסיפור המקורי כמו במשחק הגיבור שלנו טוני אדוארד סאטרק הוא צאצא ישיר לשושלת ייצרני נשק, מיליארדר וגאון טכנולוגי שיכול לעצב בצורה מושלמת כל נשק. היכולת האחרונה של טוני גורמת לכך שהוא נחטף כדי שייצר את נשק יום הדין החדש. במקום להיכנע ללחץ השובים, טוני מחליט לייצר את חליפת המגן האישית שתציל אותו ובדרך גם תהפוך אותו לגיבור על בשם איש הברזל. תשאלו מיהם הרעים? אז כל פעם זה משתנה, בהתחלה הרעים היו הקומניסטים (כל עוד הייתה המלחמה הקרה), אח"כ האוייבים החמדנים מבפנים (איגודים מקצועיים) וכיום מדובר בשילוב של ארגוני טרור עם החמדנים שמבפנים.. ובעצם מה זה משנה מיהם האוייבים אם בכל מקרה העלילה של הסיפור נשארת זהה לחלוטין, אתם טוני ובגלל שחטפו אתכם אתם מחפשים נקמה ומשמידים את מלאי הנשקים של הרעים. 

Image

 

גרפיקה
במקור המשחק תוכנן לקונסולות, מה שאומר שבתחום הגרפי לא השקיעו יותר מידי במנועים כי במילא רק טלוויזיות LCD או פלזמה ממש יקרות תומכות ברזולוציות גבוהות. השליטה בגרפיקה מתבצעת לפני הכניסה למשחק ואתם תוכלו לבחור רזולוציה של עד 1280X960, מה זה אומר לגבי המשחק? זה אומר שהאיכות הגרפית של קטעי המעבר לא תהייה כל כך גבוהה ואין מה לעשות עם זה, זה אומר גם שהמשחק לא יהיה כבד במיוחד ויוכל לעבוד על מרבית המחשבים למעט עגלות מוחלטות. אני אישית לא כל כך אהבתי את חוסר ההשקעה בתחום הגרפיקה, זה ממש לא כיף לשחק במשחק שהתפריט שלו מטושטש, זה נכון ששמים לב לאיכות הירודה של הגרפיקה בעיקר בתפריט, אבל גם במשחק עצמו אפשר היה לשפר את האיכות הגרפית.

 

Image

 

קול וסאונד

כמו גיבור קומיקס טוב, גם לאיש הברזל יש את המוזיקה הפטריוטית שלו שלא תעזוב אתכם לרגע, גם אם תצאו לתפריט הראשי. ההקלטות של הקולות והאפקטים של היריות סבירים לחלוטין, אם תשימו לב טוב (צריך להילחם בהליכה בשביל לשים לב לזה) אז תוכלו לשמוע גם את הצעדים שלכם וגם את היריבים צועקים אליכם. ארסנל הצעקות של היריבים לא מגוון ומכאן אני מניח שאני נלחם ביריבים שממש לא אהבו ללכת לשיעורי אנגלית בבית ספר. מסקנה ילדים: אם לא תכינו שיעורי בית באנגלית יבוא איירון מן ויהרוג אתכם.

אפשרויות הסאונד העומדות ברשותכם כמו האפשרויות הגרפיות גם הן לא מגוונות יתר על המידה: אתם תוכלו לשנות את עוצמת הקול (דיאלוג) ואת עוצמת המוזיקה, אין איזכור לתמיכה בכרטיסי קול או אפשרויות קול מתקדמות יותר.

Image

 

דרישות מערכת מינימאליות

ווינדוס: 2000, XP או ויסטה.
מעבד:
1.6GHz .
זיכרון:
256Mb .
כרטיס מסך:
64Mb .
כונן
DVD.

כפי שאתם רואים דרישות המערכת מצחיקות לחלוטין, אני יכול לקחת את המחשב הנייד שקיבלתי מתנה בשנת 2001 ולהפעיל עליו את המשחק, כאלו דרישות מערכת אני מעריך, לא בגלל שהמחשב שלי מטיס את המשחק. אלא בעיקר בגלל שאני יודע שלא לכל העולם יש מחשב סוס שיכול להפעיל משחקים חדשים כמו Crysis ואיירון מן זה בהחלט משחק לאנשים שרוצים לפנק את הילד אבל לא בטוחים אם המשחק יעבוד לו על המחשב.

Image

המשחק והשליטה במשחק
חה חה חה, זה קטע טוב "השליטה במשחק" מה להגיד לכם, לכוון את היריות שלכם אתם לא באמת צריכים, מספיק שתירקו לכיוון של האוייבים כדי שתשמידו אותם. אם תגיען לשלבים מתקדמים תקבלו גם מערכות טילים שמכוונות את עצמן ומערכות נגד טילים שמנטרלות את הטילים של היריב. אם אתם גיימרים רציניים סביר להניח שהקלות הבלתי נסבלת של המשחק תגרום לכם לעשות הרבה שטויות, לחפש דרכים חדשות להרוג את היריבים (ממש לא חסרות) ולהעביר את הזמן בנעימים. השליטה במשחק מקטלגת את המשחק לקהל יעד צעיר יותר ולאנשים שבדיוק התחילו לשחק.

המקשים: זה לא כל כך ברור אם למי שכתב את חוברת ההנחיות (כן יש אנשים שקוראים את זה) היה ברור מה המקשים, אבל בחוברת מתואר סט אחד של מקשים, במשחק עצמו תשתמשו בסט טיפה שונה ובתפריט האפשרויות של המשחק עצמו מסתבר ששכחו להמיר את המקשים מהקונסולה למקשים של מחשב: שלוש גירסאות שונות להפעלת איירון מן.

Image

את השליטה באיירון מן עצמו אני הייתי מחלק לשני ענפים: שליטה בסיסית ושליטה מתקדמת. השליטה הבסיסית היא להטיס את הברנש, לירות עם הנשק הכי טוב שיש ולעבור שלבים, את זה יכול לעשות גם קוף מעבדה. השליטה המתקדמת הרבה יותר מרתקת, אתם לומדים לנווט את הדמות שלכם כאילו הייתם מטוס, לנחות על היריבים שלכם מאל-על ולחסל את הרכבים הכבדים בעזרת פעולות מיוחדות (בעזרת המקש F ולחיצה נכונה על צירופי הכיוונים). בדרך הזו אתם יכולים לחסל את האוייבים שלכם פי 5 יותר מהר ממה ששחקן רגיל יכול וכמעט גם בלי להיפגע. הגיוון בנשקים יוכל לעזור לכם לפתוח יכולות.

עקרונית יש לכם שלושה כלי נשק בסיסיים: תת-מקלע (לא משהו), טילים (על הפנים) ואת קרן הלייזר המיוחדת של איירון מן (משהו משהו). כל נשק אתם יכולים לשדרג פי כמה אם רק תבחרו את השדרוג בתפריט השדרוגים ותצברו מספיק ניסיון עם אותו כלי נשק, כך למשל, אם אני רוצה שהטילים שלי יגרמו גם לפיצוץ אלקטרומגנטי אני צריך להשתמש מספיק בטילים וגם לבחור את היכולת הבאה כדי שהיא תיפתח.

Image

 

נשקים לא יהיו חסרים לכם, וברגע שהמלא יאזל תוכלו למלא אותו בזכות ארגזי התחמושת הפזורים בכל רחבי המפה, לכאורה זה נראה כאילו אתם אוספים נשקים מהארגז (המספר של הכדורים והטילים עולה אחד אחד) אבל תנו לי לחסוך לכם זמן: מספיק שתלחצו על הארגז כדי שהתחמושת שלם תתמלא, המספרים ימשיכו לעלות באם תעמדו ליד הארגז ובאם לא.

מה שיפה במשחק איירון מן זה שאתם משחקים זאב בודד, אין כאן יותר מידי צורך להשקיע מחשבה באסטרטגיה או לשמור על הישבן של החברים שלכם לקבוצה. מבחינתכם שיתפוצץ העולם, אתם מוגנים בחליפת הברזל שלכם ורק שלא ירד חלילה גשם חומצי... יש במשחק כמה שלבים בהם אתם מוגבלים בזמן או חייבים להגן\לעקוב אחרי אובייקט מסויים, אבל השלבים הללו זניחים ואולי רק השלב שבו צריך להציל את המזכירה טיפה מעצבן מהבחינה הזו.

 

כמו כל משחק קומיקס טוב, גם כאן מביאים לכם אוייבים מיוחדים, כלי מלחמה ענקיים, לוחמי מוחות ואת בולסקי – איש הברזל המרושע והמצחין מראדיואקטיביות. קשה לי להגיד שהיריבים שלכם קשים במיוחד כי הם לא, אם תשחקו כמו שצריך עם סבלנות תוכלו לחסל אותם בלי סריטה, לא הייתה לכם סבלנות והצלחתם להיפצע קשות? לא נורא יש כמות מוגבלת של מערכות גיבוי שתפקידן להחזיר אתכם לחיים (אם תקישו על המקשים בסדר הנכון).

Image

 

למשחק יש שלוש דרגות קושי, אני ממליץ להתרחק לחלוטין מהדרגה הקלה ביותר: היא קלה מידי, כל כך קלה ששכחתי את המשחק עובד, הלכתי להכין לי חביתה, אכלתי, דיברתי עם חברים ושחזרתי ראיתי שבא מישהו וכל הזמן הזה ירה על "איש הברזל" בלי לעשות לו יותר מידי נזק. אני תמיד אוהב להמליץ על הרמה הקשה ביותר, אבל גם הבינונית סבירה. הכלל שלי הוא שאם אתם מצליחים לעבור שלבים מהר מידי אז אתם לא באמת נהנים מהמשחק שעלה לכם כסף טוב.

כפי שאתם בטח מבינים לבוטים במשחק אין יותר מידי אינטיליגנציה מלאכותית. הם מתוכנתים לעשות X ולא יותר. כך למשל החיילים שרצים לעמדה שלהם לא ירו עליכם עד שלא יגיעו לעמדה, ובולסקי ירה עליכם גל-הדף רדיואקטיבי גם אם אתם ממש רחוקים – גבוה בשמיים בתנאי שהמרחק הפיזי שלכם במפה דו מימדית יהיה מספיק קרוב. (למי שלא הבין נסביר: בולסקי לא יודע לחשב גובה כמרחק ומבחינתו אם אתם בדיוק מעליו זה כאילו אתם ממש לידו בלי קשר לגובה בו אתם נמצאים).

 Image   

כדי להישאר נאמנים למקור, גם כאן יש את הסופר- יריה של איש הברזל שיכולה לגרום לנזק רציני ביותר. המזל הוא שכדי להפעיל את היריה איירון מן צריך להיות תקוע כמה שניות במקום, אחרת היה ממש קל להשתמש בנשק הזה והמשחק היה נהרס טוטאלית (או שהיו צריכים לשים יריבים חזקים יותר).

מערכת השמירות במשחק היא די מוגבלת: את השמירות לא תוכלו לעשות באמצע שלב ואם נכשלתם בשלב אז הלכו כל נקודות הניסיון ויותר גרוע – תאלצו להתחיל את כל השלב מהתחלה. בגדול זה לא ממש נורא כי השלבים די קצרים, אבל למה שאני אתחיל את השלב מהתחלה? מה כל מה שעשיתי עד עכשיו לא נחשב? שמתי לב שגם אחרי שגמרתי את המשחק עדיין נהנתי לחזור לכמה מהשלבים ולהתענג על היריבים. מה שכן לכל מי שחשב שהשלב "להציל את פפר" הוא השלב האחרון צפוייה הפתעה קטנטנה ונעימה (כל שלב שמוסיפים נחשב להפתעה נעימה). 

למשחק אין אפשרות של משחק רשת, בדרישות המינימום מופיעה גם הדרישה לחיבור לאינטרנט, ככל הנראה כדי להוריד עדכונים למשחק, אחרת אין לי מושג למה צריך חיבור רשת למשחק שאין בו גרסת רשת.

Image

 

מסקנות
המשחק איירון מן (Iron Man) הוא משחק FPS מקטגוריית הקומיקס שעברו הסבה מקונסולות ל-PC, משמעות הדבר שהמשחק בנוי עם משחקיות מהירה יותר ופחות השקעה בפרטים כמו דיוק הפגיעה, טעינת נשקים וכן הלאה. מבין כל המשחקים שעברו הסבה למחשב ביתי, אני יכול להגיד לכם שאיירון מן הוא אחד המשחקים שעברו הסבה מוצלחת יותר, זה נכון שיש מלא שאריות של "סביבת קונסולה" כמו ההנחיות למקשי ההפעלה או הדרך הארוכה שצריך לעבור כדי לצאת מהמשחק, אבל ניחא. הפגיעה האמיתית בהמרה באה לידי ביטוי בגרפיקה של המשחק וכאן עלינו להבין מה קרה:  בעוד שחברות אחרות ניסו (בד"כ לא בהצלחה) להמיר את הגרפיקה כך שתהייה באיכות מקסימלית על חשבון ביצועי המחשב, בסגה בחרו לשמור על הביצועים ולשלם במחיר שנקרא איכות גרפית, שחושבים על כמות האנשים שכן יכולים לשחק במשחק הודות לדרישות הנמוכות שלו, מבינים שהמחיר לא כל כך נורא.

האם המשחק שווה את הכסף  
אם אתם מעריצים מושבעים של איירון מן, או אם אתם מחפשים מתנה לילד, אז כן - המשחק שווה את הכסף. קודם כל קהל היעד של המשחק לדעתי הוא ילדים בגילאי 10-17 לא יותר. וכמובן כל המעריצים השרופים של איירון מן שבחישוב קצר יכולים להגיע גם לגיל 60+ בהסתמך על תאריך הוצאת המשחק הראשון. אם אתם גיימרים ותיקים, סביר להניח שתאבדו את הסבלנות כבר בשלב השני של המשחק וחבל.

ציון
גרפיקה: 6
סאונד: 9
עלילה: 9
אתגר (רמת קושי): 10
מקוריות: זה איירון מן, מהתקופה של סופר מן וקפטן אמריקה, איזה מקוריות?
זמן חיים של המשחק: 7
אינטיליגנציית בוטים (יריבים):6

 

ציון סופי 79

 לצפייה בתמונות מסך נוספות

הביקורת נכתבה על ידי Falcon

 

עידכון אחרון ( Monday, 16 June 2008 )
 
< כתבה קודמת   כתבה הבאה >
Site by: MtK

eXTReMe Tracker