מבזקים
החברה המפתחת של מנוע משחקי ה-אף פי אס אנריל, הודיעה על השקת המנוע אנריל 3 הצפויה להתרחש השנה, המפתחים מבטיחים שהמשתמשים יוכלו להנות מהיכולות החדשניות ביותר ושלמנוע זה תהייה תמיכה בפליסטשן ובאקס בוקס 369. ועוד ישומים רבים
 
  
 

powered_by.png, 1 kB
ביקורת למשחק Chessmaster Grandmaster Edition הדפס דואל
הערכת משתמש: / 1
הגרוע ביותרהטוב ביותר 
נכתב על ידי Administrator   
Sunday, 16 March 2008

 

 

 

הקדמה
אני לא רואה את עצמי כמומחה לשחמט. אני אפילו לא שחקן כזה מוצלח (למעשה, לא מוצלח בכלל...) אבל  לא צריך להיות אלוף בינלאומי כדי להנות מהמשחק (וההפסד) במשחק הזה. לכן הסכמתי לבדוק את המשחק החדש של Ubisoft, האחרון בסדרת משחקי השחמט שלהם: Chessmaster Grandmaster Edition, או כפי שניתן למצוא את השמות לפעמים: Chessmaster, the Art of Learning, או Chessmaster 2007.

 

Image

 

על המשחק
Chessmaster Grandmaster Edition יהיה בית הספר שלכם לשח-מט. לא משנה מה הרמה שלכם, תמיד תוכלו ללמוד עוד טיפה בעזרת התוכנה הזו שבכתיבה שלה נעשה שימוש בידע של אלופי שח-מט בינלאומיים. המשחק מדמה את לוח השח-מט בעולם הוירטואלי ומציית לחוקי השח-מט הבינלאומיים.

 

גרפיקה
גרפיקה ידידותיות למשתמש: משחק שחמט לא אמור להתרכז יותר מדי בגרפיקה ובאמת אין שום דבר מיוחד בגרפיקה של Chessmaster Grandmaster Edition. קצת התאכזבתי מאלמנטים מסויימים בממשק, במיוחד מכך שהמעבר בין אפשרויות בתתי-התפריטים לא תמיד היה חלק לחלוטין, שזה לדעתי דרישה מינימלית ממשחק שכל מטרתו היא בסך הכל לספק סדרת תפריטים למשחק מוכר וידוע. לוחות השחמט מגוונים וטובים, אם כי המשחק לא מצליח ליצור אשליה תלת-מימדית מושלמת וחלק מכלי המשחק עדיין דורשים שיפור של האנטי-אלייזינג. קיימים גם מספר לוחות תלת-מימדיים עם אנימציה, אבל לטעמי הם סתם מסיחים את הדעת מהמשחק ומקשים על ההתרכזות בלוח. אפשר להנות לחמש דקות, אבל אז חוזרים ללוח אחר, סטנדרטי, דו- או תלת-מימדי, וממשיכים לשחק בצורה נורמלית.

         

מוזיקה
גם כאן אין משהו מיוחד. המוזיקה בסיסית למדי, אבל שוב – מי רוצה מוזיקה באמצע משחק שחמט? זה רק מפריע.

Image

 

דרישות מערכת מינימאליות

Supported OS: Windows Vista/Windows XP (only)

RAM: 256 MB (512 MB recommended)

Video Card: 32 MB DirectX 9.0c-compliant video card (128 MB recommended)

Sound Card: DirectX 9.0c-compliant sound card optional

Multiplay: 56 Kbps or faster for Internet or LAN play (broadband recommended)

Peripherals Supported: Mouse, keyboards, headsets, ultra 3D glasses

NVIDIA GeForce 3/4/FX/6/7/8 series (GeForce4 MX NOT supported)

ATI Radeon 7500/8000/9000/X series

 

המשחק והשליטה במשחק
למה אנחנו מצפים ממשחק שחמט ממוחשב? לדעתי, הדבר החשוב ביותר שנדרש הוא שהמשחק יהיה בדיוק זה – משחק שחמט, לא פחות ולא יותר. המשחק עצמו לא דורש גרפיקה מהממת או כל דבר אחר שניתן למצוא במשחקים היום – למעשה, תוספות כאלו רק יזיקו. מה שנדרש הוא לספק ממשק חלק ובהיר שייתן לשחקן להתרכז במשחק עצמו ולא יסיח את דעתו.

מהבחינה הזו, אנשיUbisoft עשו עבודה לא רעה בכלל. מבחר לוחות וכלי השחמט שהמשחק מספק תיתן לכל שחקן למצוא את המערכת המקלה עליו ביותר והמאפשרת לו "לראות" את כל הלוח בצורה מלאה, כמעט כמו שאפשר לעשות במשחק הלוח האמיתי, וכמו שבדרך כלל קשה מאוד לממש על מסך דו  מימדי. זה אולי לא ממש כמו הדבר האמיתי, אבל זה בהחלט מתקרב.

 

Image

 

לגבי רמת המשחק של המנוע (King, אותו מנוע פחות או יותר מגרסאות קודמות) אני לא מסוגל לשפוט, אבל דבר אחד מצויין יש למשחק בודאי: מרכז הלמידה (Academy) למתחילים ולמתקדמים. זהו בלי ספק האלמנט המוצלח ביותר של המשחק.  Chessmaster Grandmaster Edition מגיע עם מאמן ארוך ןמקיף מאוד שמספק Josh Waiskin, אלוף בינלאומי מארה"ב. סדרת השיעורים שהוא מעביר יכולה להעלות את הרמה של השחקן המתחיל ביותר לרמה של שחקן מתקדם ואף הרבה יותר. גם שחקנים מנוסים יותר יכולים ללמוד הרבה מהשיעורים שלו, ששפותחים בהסבר פשוט של חוקי המשחק ועוברים לשורה ארוכה של ניתוחי משחקים, בעיקר של משחקים של Josh Waiskin, המשקפים את ההתקדמות של סגנון המשחק שלו לאורך השנים. השיעורים ניתנים באודיו מלווה טקסט ומתוגברים בבחנים בסופי הפרקים. למי שבאמת רוצה ללמוד שחמט, ייתכן ששוה לרכוש את המשחק רק עבור המדריך של ווייסקין, ועבור המדריך למתקדמים המועבר על ידי Larry Christiansen, ובו הוא עובר, מהלך אחרי מהלך, ומנתח סדרת משחקים מן המפורסמים יותר בהסטורייה של השחמט במאתיים השנים האחרונות. גם המדריך הזה פשוט מצויין. צריך לציין שמכיוון שהמדריך הוא באנגלית, יהיה קשה למי שלא מכיר את השפה לקבל את מלוא התועלת ממרכז הלמידה.

 

Image

 

גם במהלך משחק רגיל, Chesmaster Grandmaster Edition מספק מגוון כלי למידה, כגון יועץ למהלכים, והסברים על מהלכים מותרים ואסורים. בסוף משחקים יש אפשרות לבקש מהמחשב לנתח את המשחק, וכן מופיעים סטטיסטיקות שונות על מהלך המשחק שעבר.

שאר האפשרויות שמספק Chessmaster Grandmaster Edition צפויות למדי. ניתן לשחק במשחקים חופשיים או בטורנירים, לשחק משחקים לפי דירוג, וכן לפתור מגוון חידות שחמט למיניהם. יש גם מספר מיני-משחקים משעשעים למדי, אולם הם בהחלט מהווים חלק שולי מהמשחק. זהו משחק שנועד למי שרוצה לשחק שחמט. מי שרוצה משהו אחר, לא יקבל אותו וחבל לנסות.

אמנם קיטרתי קצת על התפריטים, אבל השליטה במשחק עצמו היא פשוטה וקלה, ואפשר לשנות את הגודל, הזוית, וכיוון הלוח ממש בטבעיות, ככה שממש אפשר להסתכל על הלוח מזויות שונות כמו במשחק אמיתי. גם שינוי אפשרויות המשחק בא בקלות רבה. ישנה אפשרות לשחק ברשת או דרך האינטרנט למי שמעוניין, אולם אין ספק שהרעיון בגרסה הנוכחית של המשחק הוא משחק הסולו והלימוד העצמי.

 

Image

 

 

 

מסקנות
למי שרוצה לשחק שחמט, ובעיקר למי שרוצה ללמוד איךלשחק שחמט, Chessmaster Grandmaster Edition הוא משחק יוצא מן הכלל. גם מי שלא אוהב לשחק שחמט מול מסך יסתדר יופי עם המשחק הזה. המדריכים המפורטים והעזרה במהלך המשחק הופכים את לימוד נבכי המשחק לפשוטים ומהנים ביותר. אמנם, זהו משחק שחמט ולא יותר – המשחק לא מתיימר, ואף מתאמץ, לא להיות יותר מאשר המשחק עצמו.

 

האם המשחק שווה את הכסף
אם אתם רוצים שהילד ילך ללמוד שח-מט, אז זו לא בדיוק הדרך לחסוך בשיעורים פרטיים. אחרי הכל, כדי לקנות את המשחק הזה צריך בראש ובראשונה את המשיכה למשחק ואת הרצון ללמוד ולהכיר, אני מניח שקשה לענות על השאלה "האם המשחק שווה את הכסף" ולכן אני אגיד: המשחק שווה למי שאוהב שח-מט, לאנשים חסרי סבלנות חבל על הזמן.

ציונים
אני לא חושב שזה יהיה חכם לתת ציון לכל מדד עבור המשחק הזה ולכן המשחק מקבל ציון כללי לכל החבילה: 8.1 . חובבי הז'אנר יגידו שרצחתי אותו, חסרי הסבלנות יגידו שנתתי יותר מידי אבל 8.1 בהחלט ממצה את כמות ההנאה שהפקתי מהמשחק.

 

הביקורת נכתבה ע"י אברהם ק.  

עידכון אחרון ( Sunday, 16 March 2008 )
 
< כתבה קודמת   כתבה הבאה >
Site by: MtK

eXTReMe Tracker