מבזקים

יצאה ביקורת למשחק Sims Life Stories  של עידן אקוס, כולכם מוזמנים לקרא אותה כאן

או להגיב עליה בפורומים כאן 

 

powered_by.png, 1 kB
ביקורת למשחק Vivisector: Beast Within הדפס דואל
הערכת משתמש: / 0
הגרוע ביותרהטוב ביותר 
נכתב על ידי Administrator   
Wednesday, 13 February 2008

הקדמה
אני לא יודע מה יש לי עם דובים, כל הסיפור התחיל כנראה מגיל 5 לערך ושמעתי את התקליט של שמוליק קיפוד שמבקר דוב בגן החיות, מאז בכל ביקור שלי בגן החיות חיפשתי את הכלוב של הדובים, ובכל ביקור לא ראיתי את הדובים, כל פעם מסיבה אחרת: פעם אחת הדובים לא היו, בפעם האחרת שאר חברי הקבוצה היו עייפים מידי והחליטו לחזור הביתה ובפעם האחרונה חיפשתי בכל הגן חיות את הכלוב של הדובים (פספסתי אותו בכמה מטרים).

יחד עם המשחק Vivisector קיבלתי אזהרה מפורשת: "תיזהר מהדובים המפציצים!", די היה באזהרה הזו כדי לגרום לי להתקין מיד את המשחק ולהשלים את החיפוש שלי אחרי הדובים. מפציצים או לא מפציצים, אלה עדיין דובים ואני אמצא אותם!

Image

 

הסיפור
המשחק מתחיל בסרטון קצר ובו כיתת כוננות או כח משימה של חיילים רץ בבהילות למטוס תובלה, ברגע האחרון לפני שאתם עולים למטוס עוצרת אתכם אישה (כנראה האקסית שלכם) ומנסה לספר לכם משהו אבל אתם לא רוצים להקשיב לה, אתם חושבים שהיא שוב מנסה להחזיר אתכם אליה ודוחים את השיחה.

ברגע שאתם מגיעים ליעד, אתם מגלים שמשהו לא כשורה ומקבלים מסר אזהרה מוקלט מהקבוצה שבאתם לחלץ, לא עוברות חמש שניות מרגע הישמע המסר ומיד תוקפים אתכם צבועים מחשמלים, שמחסלים באותה הזדמנות את כל כח המשימה שלכם ובו גם האישה שלוקחת איתה את הסוד החשוב שרצתה לגלות אל הקבר.

בתחילה מסתבר לכם שאתם על אי, שמסיבה כלשהי בעלי החיים בו מהונדסים לחלוטין, בעלי יכולת להגיח משום מקום וקטלניים בטירוף, ככל שתתקדמו במשחק תגלו שהעלילה רק מסתבכת ושיש על האי גם בני אדם שמעורבים בסיפור ואפילו בעלי החיים יתחילו להיות יותר ויותר אנושיים ומסוכנים. יותר מזה אני לא יכול לגלות על הסיפור, אני רק מבטיח לכם שכמו בכל סיפור טוב גם פה יש גם טוויסט מעניין בעלילה.


Image

 

 

גרפיקה
המשחק מציג אפשרויות גרפיות מאוד מתקדמות כגון אנטי אלייזינג, פילטרים אנסטרופיים, רצולוציה גבוהה וכן הלאה. אבל כל אלו לא עולים בקנה אחד עם הגרפיקה בפועל של המשחק. אם תבקשו ממני להשוות בין הגרפיקה של המשחק הזה למשחקים אחרים הייתי שם אותו בין Half-Life ל-Far Cry, מה שאומר איכות גרפית שהייתה נחשבת לממש טובה בשנת 2003, אבל מה לעשות כיום אנחנו בשנת 2008...

תאמינו לי או לא, אני מצאתי לא מעט יתרונות לרמה הנמוכה של המנוע הגרפי, השניים הבולטים שביניהם שניהם הם: א. אני יכול להריץ את המשחק על האיכות הגרפית הגבוהה ביותר שלו ועדיין לקבל 300 FPS וזה משמח אותי כי כל משחק חדש שיוצא כיום רק מכניס אותי יותר לדיכאון עם דרישות המערכת המוגזמות. ב. זה ישמע טיפה מצחיק, אבל ממש נהניתי לשחק במשחק שהזכיר לי בגרפיקה את DOOM, DUKE, HL1, Wolfenstein ושאר המשחקים שעשו לנו רק טוב.

Image

 

קול וסאונד
בסעיף הזה כל מה שמפתח צריך לעשות זה לא לפקשש ולא לעצבן את השחקן, יש מעט מאוד משחקים שהמפתחים מצליחים להתעלות על עצמם ולספק לנו קולות וסאונד שהופכים לשם דבר בעולם המשחקים כמו הפתיח של ET, המוזיקה של C&C והמסור מ-DOOM. גם כאן היו נסיונות לספק לנו סאונד שנזכור להרבה זמן, אני יכול להגיד שלמרות שהנסיונות לא הצליחו לחלוטין, ב- Vivisector איכות הסאונד ובעיקר השילוב של המוזיקה מתעלה מעל הרבה מאוד משחקים אחרים. בנוגע לאפשרויות הסאונד, המשחק יודע לזהות את מערכת הקול המותקנת על המחשב ולפעול לפיה כברירת המחדל.

 

Image

דרישות מערכת
הנה דרישות המערכת המומלצות של המשחק כפי שהן מופיעות באתר החברה: לא נגענו
Operating System: MS Windows 2000/XP
 Processor: 1.8 GHz Processor
 Memory: 512 MB
Video card: GeForce FX or Radeon 7600 video card with 256 MB
 Sound card: Sound Blaster Audigy 2 ZS sound card
Hard disc: 3 GB Hard Disk Space
CD ROM: DVD-ROM Drive

כפי שניתן לראות דרישות המערכת  לא בשמיים למרות שמדובר  במשחק חדש, המחשב שלי אכל את המשחק לארוחת בוקר ונתן ביצועים מדהימים על הרמה הגרפית הגבוהה ביותר, יש במשחק מקומות בהם המעבד הגרפי צריך להתאמץ טיפה, אבל לא היו לאגים או בעיות של עיבוד נתונים.

Image

 

המשחק והשליטה במשחק
הדבר הראשון שעלה לי בראש שראיתי את המשחק היה "מה זה המשחק העלוב הזה". הסיבה העיקרית למחשבה הייתה שכמו רבים וטובים אחרים גם אני התרגלתי לגרפיקה באיכות מדהימה, כזו ששוחטת את כרטיס המסך ומענה את המעבד.

תוסיפו לעניין עוד סיבה שהנשקים, בעיקר הראשונים שאתם משחקים איתם נראים כמו צעצועים ביחס לנשקים ב-COD4 ושזה נראה לי המשחק היחיד בעולם שבו לא צריך לדרוך את הנשק (אין מחסניות, פשוט צריך לירות עד שנגמרים כל הכדורים). כדי להגיע למסקנה שהרושם הראשוני שמתקבל הוא שהמפתחים לא השקיעו מספיק במשחק.

Image

 

חמש דקות אחרי השוק הגרפי, נכנסתי לקרב הרציני הראשון ובלי לשים לב נסחפתי לקרב השני והשלישי עד שמצאתי את עצמי חושב "ואללה המשחק הזה ממש כיפי". עשיתי ניסיון קטנטן ומזערתי את המשחק כדי להפעיל תוכנה לבדיקת FPS והמשחק חיכה לי בצייתנות בלי לעשות בעיות מיוחדות למעבד.

מרגע שראיתי כמה FPS אני מקבל בכל שלב, הפכתי להיות משוחד לחלוטין לטובת המשחק והמשכתי לשחק בו מתוך תובנה שלרמה הגרפית הנמוכה יחסית יש יתרונות לא מבוטלים. מכאן והלאה התמקדתי בעיקר במשחקיות, בעלילה, באינטליגנציית הבוטים ובסאונד.

בואו נתחיל מהמשחקיות: קחו ציטוט מהמשחק Call of Juarez: "הכי עיצבן אותי שאסור להרוג חיות "תמימות"..." או-הו כמה שבמשחק הזה שברו את הכלים לגבי כל מה שקשור הרג חיות, לא רק שאתם יכולים ועוד אפילו חייבים להרוג חיות כדי להתקדם במשחק. כאן אתם גם תקבלו נקודות בונוס מיוחדות אם תהרגו אותן באופן מיוחד או תדפקו להם הד-שוט כירייה המחסלת. למעשה כל התעללות ביצורים ובלוחמים שמולכם, כולל השחטה כוללת של הגופות שלהם עם סכין צייד או סכין ניתוחים, יתנו לכם נקודות.

Image    

 

מה שוות הנקודות אתם שואלים? ובכן בעזרת הנקודות הללו אתם יכולים לקנות יכולות מיוחדות כגון תוספת חיים, חסינות, מהירות ודיוק. המסקנה המתבקשת היא שככל שתהרגו יותר יצורים וככל שתחסלו להם יותר גופות כך תזכו יותר מהר בנקודות לקידום האישי של הדמות שלכם.

בקרב הראשון היה משהו שנראה היה לי מוזר: יריתי ביצור, וכל הבשר מהרגל עף לו. יריתי לו בראש והלכו לו הפנים, זה לא מנע מהיצור להמשיך ולהילחם עד שחיסלתי אותו סופית, אבל בהמשך שהתעללתי בגופה שלו גיליתי שכל היצורים מורכבים משלושה רבדים: הציוד שעליהם, הבשר והעצמות, מגניב.

מי שזוכר את DOOM, היו שם קטעים מפחידים שיצורים שוגרו משום מקום והפתיעו אתכם מקדימה ומאחור, פספסתם את זה? לא נורא, ב-Vivisector דאגו להחזיר את אפקט השיגור וכמעט כל היצורים, הנשקים, התחמושת והתרופות משוגרים אליכם. היתרון הגדול ביותר של השיגור הוא יצירת זירות קרב מדהימות בהן הקרב יכול להימשך מעל ל-10 דקות ברציפות ואתם תמצאו את עצמכם מחסלים כמויות אדירות של יצורים בעוד אתם אוספים תחמושת וערכות ריפוי ששוגרו גם הן לזירה.

Image

 

הזכרתי את הנשקים, בהתחלה די לכלכתי עליהם ולא כל כך בצדק, זה נכון שלירות בנשקים במשחק COD4 זה הרבה יותר כיף, אבל ככל שתתקדמו במשחק תוכלו לצבור עליכם יותר נשקים וכמויות אדירות של תחמושת וכאן המפתחים ממש לא התקמצנו. אתם תוכלו לירות בכל מה שזז כמה שבא לכם ואל תדאגו, יש תמיד עוד תחמושת בסביבה. מה גם שיש לכם מגוון גדול מאוד של נשקים שאת כל הנשקים אתם יכולים לסחוב עליכם בלי לוותר על אף אחד מהם כמו ב-COD4.

אז אמרנו שהמשחקיות ממש טובה, אבל מה עם חידות היגיון ובונוסים? ובכן גם כאן יש שני סוגים: יש את החידות שמאלצות אתכם להפעיל את החשיבה (בעיקר כדי לעבור שלב). גיימרים ותיקים כמוני יראו את התשובות על מוכן, החברה הצעירים יאלצו לחשוב טיפה – לבריאות. יש גם את הבונוס שנותנים לשחקנים חרשנים, הלכתם במעגלים ובזבזתם זמן מיותר כדי למצוא תחמושת או תרופות? קבלו בונוס נקודות ניסיון על "חקרנות", אני קורה לזה "חרשנות".

Image

אז על העלילה כבר אמרנו שהיא סבירה לחלוטין, קשה לי להגיד שהצליחו לרגש אותי, אבל גם לא השתעממתי וזה כבר טוב. מה עם האינטליגנציה של הבוטים? מצד אחד הבוטים נלחמים ממש טוב, הם יודעים להתחמק מכדורים (זזים לצדדים) בעיקר כשיורים עליהם עם רובה צלפים, הם יודעים להפתיע והם בעיקר רודפים אחריכם עד חורמה (או עד שהם מתים). אבל מצד שני אני הצלחתי לא פעם אחת לגרום ליצורים לקפוץ אל מותם מגשר גבוה או מבניין, מה שלא מעיד על אינטליגנציה גבוהה במיוחד.

למשחק Vivisector אין מולטי פלייר אבל אני ממש לא מצטער על כך, בעיקר בגלל שקשה לי לראות את הפוטנציאל של המשחק בתחרות הקשה כנגד ענקים כגון Battlefield, COD4, CS ודומיהם. זה נכון שיש למשחק לא מעט יתרונות, אבל אני חושב שגרסת השחקן היחיד מספיק ארוכה ומספיק מעניינת כדי שאני אחזור ואשחק אותה שוב ושוב. לחלק הזה של השוב ושוב יש הרבה משמעות בגלל שמעטים הם המשחקים שזוכים שאני אגיד עליהם דבר כזה, אבל היה שלב של קולוסאום ענק שכל שנייה שיגרו עלי עשרים יצורים ושדה הקטל שהמקום הפך להיות מילא את כל כולי באדרנלין, ממש כיף.

Image

 

השליטה במשחק עצמו נוחה מאוד, גם בגלל שלא צריך לטעון את הנשקים וגם בגלל שאין יותר מידי כפתורי פעולה, פשוט ונוח. במשחק עצמו הצלחתי למצוא כמה באגים בעיקר בהגדרה של המפות ותחומים בהם הדמות נתקעת. קרה לי אפילו פעם אחד שנתקעתי בקצה מפה והדבר היחיד ששחרר אותי היה טיל שיריתי לרצפה... עם זאת, מדובר בבאגים קטנים שרק גיימרים חרשנים כמוני יצליחו למצוא כמעט בכל משחק.  

במשחק יש גם משהו ממש גדול וזה ה-GPS ומצייני הדרך שהם אלומות לייזר ענקיות שמקשרות אתכם לבסיס, אבל יותר מכל גורמות למשחק לזרום ולקלוח בקלות, קשה מאוד למצוא מקומות בהם תיתקעו ולא תדעו לאן ללכת.

בקשר לרמות קושי – יש לכם ארבע רמות, אני הייתי ממליץ על הקשה ביותר או על אחת לפני הקשה ביותר, כך אני מבטיח לכם שתפיקו מעצמכם ומהמשחק את המירב.

Image

מסקנות
המשחק Vivisector  הוא משחק FPS ששייך לז'אנר משחקים שהייתי שמח שימשיך ויתפתח. זה נכון שלמשחק יש את החיסרון שלו בתחום הגרפיקה, אבל ל"חיסרון" הזה יש גם כמה יתרונות, בעיקר בכך שהוא לא מצריך מחשב על כדי להפעיל אותו.
בכל מה שנוגע למשחקיות המשחק מנצח ובגדול, יש לו את האוטנטיות שהייתה למשחקי הפעולה הראשונים הישנים והטובים, היוצרים לא ניסו ליצור כאן משהו מיוחד או חדש ולכן גם לא פיקששו. הרעיון הגדול והיפה מאחורי המשחק הוא שהמגוון הגדול ביותר של יצורים נמצא בטבע ולכן גם יריבים לא חייבים להמציא, מישהו כבר עשה את העבודה הזו. אם נסתכל על התוכן של המשחק נגלה את היתרון שיש לו על משחקים אחרים: הוא לא תוצרת ארה"ב ולכן גם לא מתחנף לדירוג הגילאים. אני לא הייתי נותן את המשחק לילד בן 10 כי הוא אלים מידי. אבל בכל האלימות הזו יש משהו משחרר וזה עושה לכם טוב לדעת שאת ההחלטה אם להתעלל בגופה או להמשיך להתקדם במשחק השאירו לכם.

Image

 

האם המשחק שווה את הכסף
בואו נראה כמה המשחק עולה: בגלל ש-1C מוכרים אותו בשיווק ישיר אז אין לכם עמלות מיוחדות והמחיר שלו הוא 20 אירו, בעברית זה בין 100 ל-120 שקל (תלוי בשער האירו) שזה כלום, ממש כלום. לפני כמה חודשים למשל ראיתי בבאג את CS במחיר של 100 שקל, מדובר במשחק ישן טילים עם גרפיקה גרועה פי כמה שלאן שלא תלכו תמצאו צ'יטרים מסוג זה או אחר ועדיין המחיר אותו מחיר.

החיסרון היחיד של ההורדה הישירה הוא שיש לכם מספר הורדות מוגבל ומספר התקנות מוגבל, אבל אם אתם עוברים את המכסה, תמיד אפשר לשלוח מייל ולבקש עוד הורדות. אני חושב שהמשחק שווה את הכסף, אני נהניתי מהרבה מאוד זמן משחק איכותי כמו שלא נהניתי מזמן.

ציון
גרפיקה: 6
סאונד: 9
עלילה: 8
אתגר (רמת קושי): 10
שמירה על כבוד הגיימר וזכותו לירות בכל מה שזז 10
שמירת הזכות הבסיסית להתעלל בגופות בעולם וירטואלי 10

ציון סופי: 8.8

 

 

לקניית המשחק 

לצפייה בסרטון פעולה מהמשחק

 

תמונות נוספות

Image

Image

Image

Image

Image

 

 

את הביקורת כתב Falcon
ערך עזרא א.

עידכון אחרון ( Friday, 22 February 2008 )
 
< כתבה קודמת   כתבה הבאה >
Site by: MtK

eXTReMe Tracker