מבזקים

יצאה ביקורת לאחד העזרים היעילים ביותר שנתקלנו בהם עבור גיימרים, ולדעתנו חובה על שולחנו של כל גיימר - הלא זה הנוסטרומו או בשמו הלועזי Nostromo n52 SpeedPad.

 
לקריאת הביקורת 

 

powered_by.png, 1 kB
ביקורת Nostromo n52 SpeedPad הדפס דואל
הערכת משתמש: / 1
הגרוע ביותרהטוב ביותר 
נכתב על ידי Administrator   
Friday, 06 April 2007

הקדמה

רב סמל דני עמד מול אקווריום הדגים הענק של מפקדו, בידו האחת הוא אחז בקבוקון קטנטן ובו נוזל חיטוי אדום ובידו השנייה גירד קשות בפדחתו. שלא תטעו למרות שדני היה רב סמל ולמרות שהיה במרחק חודשיים משחרור הוא עדיין היה חייל וניסה לחשוב איך לסדר את המערכת.

הקונפליקט שלו היה שפעם בשבוע עליו להחליף את המים של הדגים ולטפטף בדיוק שלוש טיפות מהנוזל האדום לתוך האקווריום. "אם נשארו לי חודשיים לשירות חשב רב סמל דני וכל שבוע אני צריך לטפטף שלוש טיפות, אז אולי אם אני אשים 24 טיפות עכשיו לא אצטרך לטפטף יותר עד סוף השירות".

מלא שמחה מהרעיון החדש עלה רב סמל דני על הכיסא פתח את האקווריום והחל לטפטף, רק שלאחר עשרת הטיפות הראשונות הוא התייאש ורוקן את כל תוכן הבקבוק  לאקוויום. התוצאות לא איחרו לבוא, ובפרק זמן קצר מאוד היו כל דגי הקוי היפאנים של המפקד שרועים על גבם. מיותר לציין שלמרות שדני שלנו מעולם לא נתפס, החודשיים האחרונים של השירות שלו הפכו להיות לאחד הסיוטים הארוכים ביותר שחייל יכול לדמיין..

עכשיו תשאלו אותי למה אני מספר לכם את זה ומה זה קשור לביקורת של Nostromo n52, ובכן אחרים שקיבלתי את יצירת המופת הזו לידיים שלי, הודיע לי האדמין כי בתום הביקורת עלי להעביר אותה הלאה לחברה הנובים מהפינה הטכנולוגית בערוץ הקהילתי. באותו הרגע הרגשתי בדיוק כאילו אני עומד להפקיד את הדגים שלי בידיים של רב סמל דני.

 

פריטים בחבילה

כבר ברגע שקיבלתי את החבילה, בלי לפתוח אותה ידעתי שיש לי בידיים משהו איכותי ביותר, או לפחות משהו שנראה איכותי ביותר. העיצוב החיצוני של החבילה מושך ביותר ואין מקום לטעויות – אתם רואים את המוצר שאתם קונים. בתוך החבילה חיכה לי Nostromo n52 SpeedPad בכבודו ובעצמו – שהוא פד המשלב מקלדת גוייסטיק ועכבר. איתו היו בחבילה גם חוברת הדרכה באיטלקית, ספרדית, הולנדית, גרמנית, צרפתית ואנגלית ודיסק התקנה. למי ששפת האם שלו היא לא אחת מהשפות שהזכרתי אני יכול לשלוח מסר הרגעה: החוברת קלה מאוד לקריאה ומכילה מעט מאוד מלל הכתוב בתמציתיות ובבירור.

 Image

החבילה מקדימה

 Image

החבילה מאחור 

מפרט\מאפייני המוצר

Nostromo n52  מתחבר אל המחשב באמצעות כבל USB, ויש לו גם שלוש נוריות בקרה צבעוניות. הפד מעוצב בצורה הכי אורוגונמית שיש: הוא יושב טוב על השולחן ולא מחליק, מתאים למבנה כף היד ומאפשר עבודה ללא מאמץ, כמו כן הפד המשולב עצמו מכיל את הפריטי הבאים:

עבור ארבעת האצבעות מהזרת ועד האצבע המורה יש:

גלגלת עכבר לחיצה (זה אומר שבנוסף לפונקציית הגלגלת הרגילה, ניתן גם ללחוץ על הגלגלת). 14 מקשי מקלדת.

עבור האגודל יש:
גויסטיק לחצנים
מקש רווח
כפתור אדום מגניב שמזכיר כפתור לשיגור טילים.

Image
כל תוכן החבילה


אני חושב שזה מגניב שסוף סוף אני אוכל להשתמש במשחקים בכל חמשת האצבעות, למרות שעד עכשיו האגודל הייתה אחראית רק על מקש הרווח, ועכשיו היא מקבלת את 10 לחצנים – הגוייסטיק מכיל שמונה לחצנים שהם ארבעה כיוונים וארבעה שילובים בין כיוונים.

Image 

סוף סוף נוסטרומו יוצא לאור העולם...התמונה המלאה

המוצר עצמו נתמך בגרסאות הווינדוס 98 ומעלה, וכן במערכת ה- MAC, למרות שלא ראיתי אזכור לגבי ווינדוס ויטסה, אני יכול להניח שהמערכת תזהה את החומרה ללא בעייה. למעשה סעיף זה מוביל אותנו ישירות לדרישות המערכת.

Image

הפד האורוגונמי 

דרישות המערכת
כניסת USB
CD-ROM או DVD.
ווינדוס 98 ומעלה.
מעבד פנטיום 233Mhz או מעבד תואם.
30Mb פנויים על ההארד דיסק.
כרטיס מסך תואם DirectX.
עבור משתמשי ה-MAC: Mac OS9.04 ומעלה נדרש רק 10Mb מקום פנוי בהארד דיסק. לעומת זאת משתמשי Mac OS X צריכים לפחות 102Mb פנוי.

 

 Image
איזור השליטה של הבוהן

 

התקנה 

את הסעיף הזה אני אחלק לשניים, בגלל שרוב המשתמשים אוהבים את אפשרות ה- plug and play, שאינה מצריכה יותר מהכנסת כבל ה-USB למקום והופ תוך שלוש שניות הווינדוס זיהה את הפד וההתקנה הסתיימה. מכאן כל מה שנשאר לכם זה רק לשחק עם מקשי ברירת המחדל של נוסטרומו, שבהמשך תראו שזו אפשרות לא רעה בכלל.

Image
המקשים

במקרה השני, עבור הגיימרים היותר רציניים. כל מה שצריך היה לעשות זה להכניס את דיסק ההתקנה הנלווה לכונן (לפני שאתם מחברים את ה-Nostromo), לעבור כמה חלונות התקנה קלילים ותוך כמה דקות יש לכם את Nostromo n52 עם כל היישומים פתוחים לפניכם, מה שאומר שתוכלו לתכנת את המכשיר כרצונכם, ומוביל אותנו לפאנל הבקרה.

Image
תמונה מאחור - משטח רחב ויציב 

בשני המקרים ההתקנה כל כך קלה שהייתי יכול לתת לילד בן 5 לעשות אותה והוא היה מצליח. בקשר לעדכון דרייברים, אתם תמיד מוזמנים לבדוק אם יש דרייבים יותר חדשים מאלו שמספקים לכם עם הדיסק באתר של בלקין כאן.

 Image
לוח הבקרה

פאנל הבקרה 

פאנל הבקרה מאפשר לכם ליצור פרופיל ספציפי עבור כל משחק ומשחק, משמעות הדבר שאתם יכולים לתכנת את הלחצנים מחדש ולסדר אותם על גבי הפד ע"פ ההעדפה האישית שלכם. תכנות המקשים הוא פשוט מאוד: כל מה שאתם צריכים לעשות זה לבחור מקש ולהקליט את המקש הרצוי, וזה יכול להיות מקש בודד, לחיצת עכבר או – שימו לב טוב – פעולת מקרו: שזה אומר שאתם יכולים להקליט רצף פעולות מקשים ובכל פעם שתלחצו על מקש שתוכנת למקרו הרצף יתחולל לפי איך שהגדרתם אותו. לדעתי יש כאן טיפה רמאות, בעיקר אם אני משחק במשחקים כמו NBA או Taken בהם כל הפואנטה היא להיות מיומן ולהצליח להקליד רצף מסוים של מקשים, אבל אני אומר שאם הצלחתם להקליט את הרצף פעם אחת אז למה לא, זה לא יעזור לכם אם תעלה מולי ברשת...

Image
האדיטור

פאנל הבקרה נפתח לכם כחלונית קטנה המראה את כל מכשירי ה-Nostromo המחוברים למחשב שלכם, אתם לא יודעים איזה מכשיר מחובר? אין בעיה, לחיצה קטנה על אחד המקשים תאיר לכם באדום את המכשיר איתו אתם עובדים. למי שיש פרופילים מוכנים, מומלץ פשוט מאוד להטעין את הפרופיל, לבחור את המשחק ולשגר אותו.

Image

מאחר והדגם n52 הוא חדש מאוד, סביר להניח שלא תמצאו פרופילים מוכנים שלו ברשת, מה גם שלדעתי כל אחד צריך להטעין לעצמו את הפרופיל שלו בהתאמה אישית. אז בתחתית החלונית יש לכם Lunch editor, שפותח את פאנל הבקרה שבו למעשה אתם מתאימים לעצמכם את המקשים, השימוש בפאנל נוח מאוד, וגם אם עשיתם טעויות בפרופיל אתם תמיד יכולים לשפר אותו ע"י טעינה-תיקון-ושמירה מחדש.

 Image

Image 

 

פאנל הבקרה מאפשר לכם גם ליצור שלוש שכבות מקשי Shift: אדום, כחול וירוק. מה שאומר שלמעשה אתם יכולים לתכנת פי שלוש יותר מקשים ממה שחשבתם עד עכשיו שאתם יכולים לתכנת. ואין מצב שבו יהיו חסרים לכם מקשים במשחק כלשהו. עכשיו אני לא רוצה להישמע רדוד, אבל לי מספיקים 14 מקשי מקלדת + 10 מקשי אגודל לכל משחק שאני משחק, ולהתחיל להתעסק עם שכבות נראה לי משהו שמתאים לנשים שאוהבות לאפות עוגות, ולהתמקד במשחקים מסובכים ביותר. בכל אופן כל הכבוד למפתחים על הרעיון שמכפיל את כמות המקשים, אני יודע שזה יכול להיות מאוד שימושי למשחקים מסוימים, אבל לא מהז'אנר של המשחקים שאני אוהב.. 

 Image
הכנסת פקודת מאקרו

משחק

טוב, כאן יצאתי לארג' איתכם, בגלל שעקרונית יכולתי לשחק במשחק שניים ולהגיד זה אחלה או זה לא אחלה, אבל היה לי כל כך כיף לשחק בנוסטרומו החדש שפשוט ניסיתי כמעט כל משחק אפשרי, הנה המיטב ואיך הסתדרתי עם כל משחק.

Wolfenstein ET
מן הראוי היה שאם נבקר חומרה נפעיל את המשחק הזה, קודם כל כי אנחנו מבקרים של NGO, ולאחר מכן בגלל שמדובר במשחק OpenGL שבן ניתן לשנות את המקשים גם מתוך המשחק עצמו.
בשלב הראשון שיחקתי אותה נוב ובאמת שיחקתי במשחק בלי להתקין את הדרייברים, תחת זאת שיניתי את ההגדרות של המקשים מתוך התפריט הפנימי של המשחק, התוצאות היו מעולות, ואם עד כה היתי אוכל נובים לארוחת בוקר ב-ET, אז עכשיו שברתי שיאים, מה שעורר את חשדי שמשהו ב-Nostromo n52 גורם לי לשחק טוב יותר.

Image 

בשלב השני שיחקתי עם הדרייברים של החומרה ולאחר שבניתי לי פרופיל מיוחד למשחק, נכון לוקח טיפה זמן להתרגל לעובדה שהמקשים זזו פתאום, אבל התוצאות יוצאות מדהימות: הגעתי לרצף הריגות וביצועים שהדהימו גם אותי. מה שכן אני ממליץ בחום להרחיק את המקלדת מליד המחשב, כי ברגעי לחץ יש נטייה לחפש את המקשים המוכרים כל כך.

 

ScarFace
כאן פחות אפשרי לשחק בלי להתקין את הדרייברים, בעיקר בגלל שלא ניתן לשנות מקשים. שאני חושב על זה אז נוסטרומו זה הדבר הכי טוב שקרה ל-ScarFace שעם הממשק המעאפן שלו תוקע מקשים במקומות מוזרים שרק מרגיזים אתכם.
כאן אני רוצה לשתף אתכם גם בחוויה אישית: אם לא ידוע לכם אז המשחק הכי קצר שאני משחק ב-ScarFace אורך לפחות 3 שעות, ואחרי מקסימום חצי שעה כבר מתחילה לכאוב לי היד, בלי קשר למקלדת – כל משחקי המכונית בהם לוחצים על פול-גז גורמים לי מהר מאוד לכאבים ביד. אז הפעם, אחרי ארבע שעות רצופות ב-ScarFace, שמתי לב פתאום שלא כואבת לי היד!!! אירוע נדיר לחלוטין שעדיין לא החלטתי אם לזקוף לזכות נוסטרומו או חופשת החג (שניהם נוחים באותה מידה).

Image 

Test Drive Unlimited
כן אני יודע שעדיין לא הוצאתי את הביקורת למשחק הזה, זה יגיע בקרוב אני מקווה. אבל זה עוד משחק נהיגה שאפשר לי לבדוק את ההשערה לעיל. ואחרי שעתיים של משחק שחלפו ביעף, היד פשוט לא כאבה!! כיף חיים. אני יכול להגיד בפה מלא שהמבנה הארוגונמי של ה-Nostromo n52 מציל לי את הגידים כל פעם שאני משחק במשחקים שמרבית הפעולות בהם זה לחיצה על "W". לאחר הפסקת הצהריים שמתי לב לעוד משהו: המקלדת כבר לא נוחה לי, מה שאומר שברגע שאני אצטרך להעביר את הנוסטרומו הלאה אני אהיה בצרות גדולות, כי מה לעשות פשוט התרגלתי אליו וכל כך נוח לי לשחק איתו שעכשיו אני לא מצליח להבין איך בכלל אפשר לשחק עם המכשיר שנקרא "מקלדת".

Image 

Battlefield 2142
בתכלס לא הייתי צריך להכניס את המשחק הזה, אבל ברגע האחרון הכנסתי מסיבה מאוד פשוטה. כאן הבנתי למה אני מצליח להגיע לתוצאות הרבה יותר טובות מאשר מקודם: האצבעות פשוט לא זזות מהמקשים, מה שאומר שאם פעם כדי להחליף לרימון בבטלפילד (מקש 7 ) הייתי צריך להרים את היד ולאבד את המיקום של האצבעות, מה שיכל להוביל גם ללחיצה על מקש כמו Caps Lock בטעות ולפתיחת מפה שעד שהיא נסגרת אתם יכולים למות שלוש פעמים. אז עכשיו האגודל שולטת אצלי על הנשקים, והאצבעות לא זזות מהמקום, פשוט אין טעויות, גם בגלל שהמיקום של היד מסתדר יותר נכון באופן טבעי בגלל מבנה המקלדת וגם בגלל שהיד לא זזה מהמקום שלה כי אין לה לאן ללכת לטייל.

Image 

 

התנגשות עם חומרה נוספת
למחשב שלי מחוברי גם מקלדת ועכבר אלחוטיים, ועכבר רגיל, מה שאומר שעם הנוסטרומו רצו על המחשב עוד שני עכברים: ממש מעבדת ניסויים קטנה. תוצאות הניסוי אם כך הן שלא היו כל התנגשויות חומרה והמחשב ידע לזהות טוב מאוד מהיכן מגיע כל סיגנל, המכשירים לא נתקעו ולא התנהגו באופן מוזר וזה דבר חשוב. אחרי הכול, ראיתם פעם עכבר שמתנהג מוזר? זה יכול להיות ממש מפחיד!

 

ניצולת CPU

 כיביתי את כל היישומים והפעלתי את את לוח הבקרה, את האדיטור ואת מנהל היישומים. השוויתי את התוצאות לפני ואחרי וגיליתי שהתוכנה עצמה לוקחת בין שלושה לשמונה מגה זיכרון, בהתאם למספר החלונות הפתוחים, או במילים אחרות, מדובר בתוכנה קלה שאינה מכבידה על המעבד ולא אמורה לפגום ביכולותיו בעבודה קשה (הרצת משחק). 

 

מסקנות סופיות

אז לשאלה האם Nostromo n52  מתחרה עם המקלת הרגילה? התשובה היא ללא ספק כן!! זהו מכשיר משולב עם איכויות שקשה לתאר אותן במילים, אני התרשמתי מאוד מרמת הגימור של המכשיר, הקלות של השימוש בו, והמחשבה המרובה שהושקעה בכל פרט ופרט עד כדי כך, שאם האדמין לא יחזיר לי את המכשיר אחרי שהנאבים מטלוויזיה יסיימו איתו, אני אפסיק לעשות ביקורותו עד שיסופק לי מכשיר חלופי בלי קשר לכמה שהוא עולה.

ואם במחירים עסקינן אז דעו לכם ש-Nostromo n52 עולה 40$ באתר של בלקין כאן. בעברית מדובר ב-165 שקל, אולי זו הוצאה טיפה כואבת למה שנשמע כמו "רק מקלדת", (שלא לדבר על המשלוח). אבל עובדה שכיום שבוע אחרי שקיבלתי את הנוסטרומו הראשון שלי, אני לא מצליח להבין איך שיחקתי עד היום. שלא לדבר על כך שהיד הפסיקה לכאוב לי תוך כדי משחק. אם הייתי צריך לבחור בין לקנות לבן שלי (שיהיה) מתנה משחק מחשב חדש או את Nostromo n52 הייתי בוחר ללא ספק בנוסטרומו וזה בגלל היתרונות הבאים: 

 

יתרונות
מכשיר איכותי ששומר על בריאות כף היד.
המכשיר עצמו זול יותר ממשחק מחשב (מי אמר שאני קמצן?!?).
חוויית המשחק מכפילה את עצמה עם נוסטרומו.
נוסטרומו מחזיק הרבה יותר זמן מעמד מאשר משחק ומשמש לכל משחק.
זה ממש נראה מגניב שיש אחד כזה על השולחן.
או במילים אחרות מדובר בעזר חובה בבית של כל גיימר.

 

חסרונות

 זמינות, אבל אני מבטיח לברר לכם היכן ניתן לקנות את נוסטרומו בישראל.

-  כבר אני יכול להגיד לכם שמצאתי מקום אחד שמוכר את המוצר ב-30$ כאן .

המוצר Nostromo n52 SpeedPad  זוכה ללא ספק לאות המוצר המובחר של NGO.

 

לדיון בפורומים ולתגובות על הביקורת  

 

הביקורת נכתבה ע"י Falcon

נערכה ע"י עזרא א.

עידכון אחרון ( Friday, 06 April 2007 )
 
< כתבה קודמת   כתבה הבאה >
Site by: MtK

eXTReMe Tracker