מבזקים
יצאה ביקורת למשחק NFSC ואתם מוזמנים לקרא אותה כאן
 

powered_by.png, 1 kB
ביקורת RailRoads הדפס דואל
הערכת משתמש: / 0
הגרוע ביותרהטוב ביותר 
נכתב על ידי Administrator   
Friday, 29 December 2006
 

הקדמה
בגיל חמש בערך, ביקרתי את האחיינים בבית של דודה שלי, כשנכנסתי היו האחיינים משחקים במשחק רכבת שמסילתה היתה פרוסה על חצי מהחדר, והקטר הסתובב לו במהירות לאורך המסילות, עבר גשרים וחצה מנהרות. לצערי בזמן שהגענו, האחיינים שקדו על פירוק המסילה והחזרת כל החלקים לקופסה גדולה שהונחה בתא העליון ביותר של הארון. אני לא יודע אם זה בגלל שלא נתנו לי לשחק או בגלל שהתלהבתי ממה שראיתי, אבל מאז נשאר לי חוסר עצום לגבי משחקי רכבות, ואפילו שעברו עשרים שנה ויותר, אני עדיין אשמח להרכיב בהתלהבות מסילות רכבת.

ביום שלישי שעבר, פגשתי את רוי. למי שעדיין לא מכיר, רוי הוא ידיד טוב של אדמין וסיפור בפני עצמו. האיש כל כך נוכל חסר מנוח שאין לי מושג אם השם האמיתי שלו הוא באמת רוי. בנוסף לכל רוי מלא בשקרים, גוזמאי מארץ הגוזמאות ותמיד תוכלו למצא באמתחתו סיפור שנשמע ממש אמין, למרות שלא היו דברים מעולם. לעינייננו, ביום שלישי רוי נראה לי ממש מדוכדך, "מה קרה אתה נראה עצוב" שאלתי אותו. כלום הכל בסדר, הוא ענה לי ומייד שינה את ארשת פניו. "אני דווקא מאוד מאושר".

"על מה ולמה מאושר" שאלתי.

"קיבלתי מאדמין משחק רכבות לביקורת, זו תהייה הביקורת הראשונה שלי" ואדמין אמר לי שאולי אני אהפוך להיות למבקר הראשי, אם כמובן הביקורת תהייה טובה"

"איזה משחק שאלתי" מסרב להאמין שככה אדמין מפקיר את מעמדי כמבקר הראשון שלו לטובת הנוכל.

"משהו שקשור לרכבות – עזוב זה לא יעניין אותך, צריך סבלנות בשביל זה"

ברגע ששמעתי את המילה רכבות, אורו עייני והתקשתי להסתיר את התלהבותי. "באמת אני חייב אותו" ביקשתי מרוי, אני לא אעמיס עליכם יותר מידי, אז במשך עשר הדקות הקרובות של השיחה רק ניסיתי להוציא את המשחק לביקורת מרוי. עד שלבסוף רוי התרצה לתת לי את המשחק בתנאי שאני אתן לו לבחור משחק אחר מבין המשחקים שלי במקום משחק הרכבות, מה שנראה לי מאוד סביר – משחק במקום משחק.

סיימתי את " העסקה" עם רוי ולאחר שהלך עם עותק של Dark Massiah, עלה חשד קל בליבי. אין לי מושג למה לא עשיתי את זה קודם, אבל הרמתי טלפון לאדמין וששמעתי את המשפט הראשון שלו החווירו פני, בטח אתם שואלים מה זה היה ובכן הציטוט הכי מדוייק של מה שאמר אדמין הוא " מה המצב Falcon, קיבלת את המשחק ששלחתי לך עם רוי?" וכך נעלם לו רוי עם העותק של Dark Massiah שלי, אוי חכו רק שאני אתפוש אותו.

Image 

על המשחק
קשה לי לתת כמה מילים על המשחק בחופשיות בלי שכל מי שלא מכיר את Sid Meier's ואת המשחקים שלהם יבין על מה אני מדבר, המשחק RailRoads הוא לא רק משחק רכבות, מדובר במשחק ניהול לכל דבר. זה שכתוב על האריזה שהמשחק לילדים מגיל שלוש ומעלה, זה עניין אחר, אבל במשחק יש אפשרות של ניהול לכל דבר, כמו בכל סדרת ה-Tycoon או בעברית "איל ההון" (ראו ערך גיידמאק\שרי אריסון).

Image

המשחק עוסק בימיה הראשונים של מסילת הרכבת והתעשיות שנלוו אליה, ובו אתם תוכלו לבנות לעצמכם צי של רכבות שיסעו לאורך מסלולים שאתם תיבנו. כמו כן לאורך המשחק יש סקירה היסטורית של המאורעות שקשורים לעולם הרכבות, וזה יכול להיות החל מהחלטות היסטוריות ועד לחידושים טכנולוגיים כמו קטר חדש או פטנט מהפכני.  

Image

דרישות מערכת מינימאליות
מערכת הפעלה: Windows XP/Windows 2000
מעבד:   פנטיום 4
1.4GHz
זיכרון:
512Mb
כרטיס מסך: לפחות
64Mb  זיכרון מסדרת GeForce 3  ומעלה או Radeon 8500   ומעלה.
כרטיס קול: תואם
DirectX 7.0
דיסק קשיח: לפחות
1.7GB פנוי.
כונן תקליטורים


דרישות מערכת מומלצות
מערכת הפעלה: Windows XP/Windows 2000
מעבד:   פנטיום 4
2.0GHz
זיכרון:
1Gb
כרטיס מסך: לפחות 128
Mb  זיכרון מסדרת GeForce 6  ומעלה או Radeon x800   ומעלה.
כרטיס קול: תואם
DirectX 7.0
דיסק קשיח: לפחות
1.7GB פנוי.
כונן תקליטורים

Image

דרישות המערכת המומלצות דרקוניות ככל שיהיו למשחק רכבות, הן אכן הדרישות האמיתיות. אפשרי אומנם לשחק את המשחק גם עם פחות זיכרון, אבל ברגע שיהיו לכם מספיק רכבות וקווים המחשב שלכם יתחיל להתלונן נואשות, הזיכרון הכי נמוך שהצלחתי להפעיל איתו את המשחק בהצלחה היה 512Mb ובשלבים מתקדמים ניתן היה להרגיש לאגים קטנים גם עם 1Gb.

Image

גרפיקה
על התחום של הגרפיקה יש לי הרבה מילים טובות להגיד, בואו נתחיל מזה שהרכבות נראות ממש טוב, בעיקר "בתצלומים" המוגדלים. מה שבאמת היה חשוב לי בגרפיקה היה השילוב של המנוע הגרפי עם המשחקיות, האם התלת-מימד תרם למשחק או פגע בהנאה שיכולתי להפיק מהמשחק. עצם העובדה שלא היו לי שום סיבוכים ועיכובים שמקורם במנוע התלת מימדי, אומר שנעשתה עבודה טובה, ואפילו טובה מאוד בתחום הזה, וללא ספק המנוע התלת מימדי תורם המון למשחק הזה.

Image

אם היו שואלים אותי מה הייתי יכול לשפר בתחום הגרפיקה, הייתי עונה: את התפריטים הפנימיים ואת הרזולוציה של המפה. בקשר לתפריטים, מדובר בעיצוב חסר טעם לדעתי, שאולי הוא נוח להבנה, אבל משעמם מאוד וקשה לי להבין למה לא השקיעו יותר בתפריטים האלו, בעיקר שמדובר במשחק ניהול בו כל תפריט צריך לשאוף להראות כמה שיותר מכובד. בקשר לרזולוציה, אני מתלונן על כך שלא ניתן היה לעשות זום מתקדם יותר מידי על עצמים במשחק, למרות שאין יותר מידי דברים שמעניין להתמקד בהם. האפשרויות הגרפיות העומדות לרשותכם במשחק הן: אנטיאלייזינג עד לרמה של X6, בחירה בין שלוש איכויות טקסטורה ורזולוציה של עד 1280X1024.

 Image

סאונד
 הסאונד של המשחק מושקע ואיכותי, מלבד קולות האפקטים אותם ניתן לשמוע בכל עת, יש ברקע מנגינות נעימות שתואמות את רוח התקופה. מכל הדברים, היה רק אפקט אחד שכמעט הוציא אותי מדעתי: אני מדבר על הקולות של המכירה הפומבית, מין טקטוק מעצבן שרומז לך שהזמן מוגבל להגשת ההצעה הבאה במכרז, ואחרי שניים שלושה מכרזים העצבים שלי התרופפו לחלוטין. נכון, ניתן לשלוט בכקולות הרקע, במוזיקה ובעוצמת הקולות דרך המשחק, אבל למי יש כוח להתחיל לשנות הגדרות באמצע.

Image

התקנת המשחק
ההתקנה של המשחק עברה בכזו קלות שלא שמתי לב בכלל לכך שהמשחק התקין את עצמו, אולי בגלל שבאותו הזמן שהתקנתי עשיתי דברים נוספים במקביל. אם תעלו לרשת המשחק ייתן לכם את האפשרות להתקין עדכונים, אני לא יודע אם אני ממליץ לעשות את זה לפני שאתם קוראים את הסעיף "משחק הרשת" שבהמשך.

Image

המשחק והשליטה במשחק
כמו שכבר אמרתי, מדובר במשחק ניהול של רכבות, במשחק אתם נדרשים לבנות את נתיבי הרכבות ולפתח את התעשייה בערים שפזורות לאורך הפסים. בואו נתחיל דווקא מהשליטה במשחק. אני כמו ילד טוב החלטתי לקחת את ההדרכה של המשחק, כדי לראות עד כמה הדרכה יכולה לעזור לי. ובכן, חבל שאין לי הרבה מילים טובות להגיד על ההדרכה, כי היא מתחילה ממש טוב וברור. אבל בשלב מסוים היא הופכת לפחות ופחות ברורה, ואם נתקעתם בטעות בשל חוסר ריכוז, או לחיצה פזיזה על העכבר.. זהו לכו תחפשו מי ידריך אתכם. לי זה קרה פעם אחת, ולמורת רוחי נאלצתי להתחיל את ההדרכה מחדש ולתקתק אותה בעשר דקות.

Image

השליטה במשחק די פשוטה יחסית למשחק ניהול, ועדיין. אם אתם רוצים להפיק מהמשחק את המרב, אתם חייבים לשבת ולחקור לעומק מה עושה כל כפתור ומה משמעות כל נתון סטטיסטי שניתן לכם, זוהי אינה מלאכה פשוטה, אבל מרגע שעולים על העיקרון המשחק קולח. אולי פה ושם תרגיז אתכם איזו מסילה כפולה סוררת, אבל זה באמת קטן עלינו.

Image

לפני שאני ממשיך לדבר על המשחק, אני חייב להסביר את עניין הגילאים: המשחק בנוי בארבעה רמות קושי, שמיועדות לדעתי לאנשים מגיל 8 ומעלה. אבל חוץ ממשחק ברמות קושי שונות, יש גם אפשרות לבנייה חופשית, ללא הגבלת מזומנים או מתחרים ובה אתם יכולים לפתח את המסילות כראות ענייכם. אפשרות זו מתאימה אולי לילדים בגילאים נמוכים יותר, אני בהתחלה נהניתי מאוד מהבנייה החופשית ובניתי כמה שיותר מסילות, כולל השקעה מקסימלית בכל תחום אפשרי. כמו כל דבר שאין בו אתגר, גם הבנייה החופשית התחילה לשעמם אותי מהר מאוד, יותר מידי מהר. וניגשתי לרמת הקושי הראשונה Investor, שהתגלתה ככל כך קלה עד שלא יכולתי למצוא את ההבדלים בינה לבין הבנייה החופשית. 

Image

בלי להיות יותר מידי שחצן, הרשיתי לעצמי לדלג על כל רמות הקושי ולבחור בקשה ביותר, בתקווה שזו תציב בפני אתגרים, כמו כן שמתי מולי שלושה יריבי מחשב ובחרתי באפשרות בה נוהגים בקשיחות הרבה ביותר כנגד התנגשות מסלולי רכבות. מה אגיד ומה אומר, איזו תחרות ואיזה נעליים, אני ניהלתי את המשחק על מי מנוחות, בלי לחשוש לרגע ממשבר כלכלי או לשבור את הראש יותר מידי, גם הדוחות הפיננסים לא הדאיגו אותי. במילים אחרות גם הרמה הקשה ביותר לא הייתה בדיוק רמה, בלית ברירה פניתי לשחק כנגד שחקנים אחרים ברשת בתקווה שיאתגרו אותי טיפה.

Image

משחק הרשת
הטעות הראשונה שלי שנכנסתי לרשת הייתה לעדכן את הגרסה שלי לגרסה יותר מתקדמת, ע"י מערכת העדכונים האוטומטית המעולה של המשחק. למה טעות אתם שואלים? ובכן מסתבר שרוב האנשים לא מורידים את העדכון, ולכן השרתים שהם מרימים מתאימים לגרסה הישנה – משמע אין עם מי לשחק ברשת, גם שפתחתי לעצמי שרת ברשת והגיעו כמה מתחרים, הם נבהלו מהצל של עצמם וברחו מהמשחק תוך כמה שניות. את משחק הרשת אני יכול לסכם כאכזבה אחת גדולה, אני לא יודע למה ציפיתי שיהיו אלפי אנשים ברשת, אולי אני רגיל לכך ממשחקים כמו CS ו- ET, אבל ציפיתי לפחות למישהו אחד שיכול לתת פייט רציני. עד שעליתי לרשת, חשבתי שכל הפואנטה במשחק היא במשחק הרשת כנגד שחקנים אחרים, כי באמת עם כל הכבוד לרמות ולדרגות, בשביל בחור בוגר אין במשחק הזה אתגר. מרגע שעליתי לרשת, התבדיתי וכל ציפיותיי נגוזו..

 

 

Image

טוב עכשיו אחרי שהרסתי לכם המון ציפיות, אני יכול להגיד עוד כמה מילים על מהלך המשחק: את המשחק אתם מתחילים מתחנת רכבת ראשית עם תקציב קבוע וארבעים אחוז מהמניות של החברה. המשימה הראשונה שלכם היא לבנות מסלול רכבות, תחנות ורכבת שתוביל סחורות בין הערים תמורת תשלום הולם לחלוטין. ככל שתתקדמו יותר במשחק, תגלו שעליכם לבנות יותר ויותר מסילות ושאסור שמסילה אחת תתנגש בחברתה, וכמו כן שרצוי ששתי רכבות לא יתנגשו.

 

אחרי שתקימו לעצמכם כמה קווים רווחיים, ותתאפסו על מאזן הרווחים שלכם. תוכלו להתחיל להגשים את המשימות שמוצבות לכם במשחק, או לחליפין לבחור לבסס את האימפרייה שלכם בעזרת השקעות פיננסיות בערים. מידי פעם יקפוץ לכם חלון שיודיע על המאורעות האחרונות שפקדו את עולם הרכבות, בין אם זה חדשות כלליות, הודעה על הוצאת קטר חדש, או אפילו הזמנה לרכוש פטנט במכרז פתוח. כאן אמור להיות החלק המעניין במשחקי רשת, כי המטרה הסופית של כל שחקן היא לנצח, והדרך הכי קלה לנצח היא ע"י רכישת מניות היריב. או במילים אחרות, לגרום לו להפסדים בכל הקווים שלו עד שיגיע למצב בו עליו למכור את כל המניות. אילו הפסדים אתם שואלים? אז כל רכבת דורשת תחזוקה, וככל שהרכבת ישנה יותר כך צריך לשלם עליה יותר כדי לתחזק אותה, ואם היריב מונע ממכם חידושים טכנולוגיים וגונב לכם את כל ההובלות והמפעלים, אתם נותרים חסרי כל ומתחילים לאבד כספים.

Image

 

סיכום
 המשחק RailRoads  הוא משחק עם פוטנציאל אדיר, כמשחק רשת הוא יכול היה להיות מעניין. בעיקר בגלל שמדובר במשחק ניהול, וכאן כמו בשח-מט יש מעט מאוד מאפקט המזל ויותר מאפקט השכל, אתם לא תפסידו בגלל שאיזה קמפר ירה עליכם טיל או בגלל שהקבוצה שלכם מורכבת מנובים. כאן אמור להיות אתגר שכלי אמיתי בין אנשים שחושבים שהם מנהלים טובים יותר.

במשחק לשחקן היחיד ניתן לשחק כמה שעות אבל מהר מאוד יחסית העניין במשחק יורד, ואתם לא תדעו מה תוכלו לעשות אחרי שתגיעו לדרגת "נשיא ארצות הברית". למרות שממש ניסיתי להיות נחמד אל המשחק, שיש לו את כל הנתונים של משחק טוב. עדיין מצאתי את עצמי מפנטז על Dark Massiah שלי ומשחק במשחקים אחרים כשאני משתעמם.

Image

האם הייתי קונה את המשחק
כל מי שקרא את ההקדמה יודע מה משחק רכבות אומר עבורי, ועד כמה רציתי אחד כזה משלי, אני לא יודע אם זה בגלל הקלות היחסית של המשחק, חוסר השחקנים ברשת או הצורך ברכבות אמיתיות מפלסטיק אותן ניתן למשש. אני לא מרגיש שהצלחתי למלא במשחק הזה את הצורך שלי במשחקי רכבת. נכון, עבור כל מי שמחפש משחק ניהול, RailRoads הוא פיתרון מעולה ונכנס לקטגוריה של אחד ממשחקי הניהול הטובים יותר ששיחקתי בהם. אבל, הקטע של הרכבות לא מיצה את הפוטנציאל הטמון בו, ובשבילי לא היו יותר מידי אתגרים במשחק. כך שאם תתנו לי לבחור, אני אעדיף לקנות את אותה הרכבת מפלסטיק שניתן להרכיב עם הילדים וליהנות בצוותא.

מפסקה זו יוצאות שתי מסקנות: א. עבור כל מי שמחפש משחק ניהול, RailRoads הוא פיתרון מעולה. ב. עבור מי שמחפש משחק רכבות נטו, עדיף שילך על האפשרות הפחות וירטואלית.

 

ציונים

גרפיקה:9
סאונד: 9
עלילה: 6
רמות קושי: 7

ציון כללי: 8 

 

הביקורת נכתבה ע"י Falcon

נערכה ע"י רועי א.  

עידכון אחרון ( Friday, 05 January 2007 )
 
< כתבה קודמת   כתבה הבאה >
Site by: MtK

eXTReMe Tracker