מבזקים
ROCKSTAR, מי שידועה כמפתחת של אחד המשחקים הפופולאריים ביותר GTA, הודיעה על כך שהמשחק L.A Noire יצא גם בגרסה למחשבים הביתיים.
המשחק L.A Noire עוסק בחיי הפשע של L.A ובו אתם משחקים שוטר טוב שנלחם בפשיעה, שהצליחה להשחית גם חלקים נרחבים מהמשטרה. המשחק עלה לכותרות לא רק בזכות העלילה שלו שנחשבת לארוכה ואיכותית, אלא גם בזכות החילופים התמוהים שנערכו בצוותי המפתחים ובתביעות סביב נושאי קרדיט.
כרגע אין תאריך הוצאה מדוייק אלא מדובר ב-"סתיו 2011".
 

powered_by.png, 1 kB
ביקורת פני צלקת –Scarface הדפס דואל
הערכת משתמש: / 17
הגרוע ביותרהטוב ביותר 
נכתב על ידי Administrator   
Wednesday, 06 December 2006
הקדמה

למשחק פני צלקת חיכיתי המון זמן, רק בגלל הטריק השיווקי המבריק שכלל מצית "פני צלקת" ואת הסרט "פני צלקת". מפאת חוסר זמן (מי שמכיר אותי יודע על מה אני מדבר), נאלצתי לתת את המשחק לביקורת לאחד המבקרים שאני יותר אוהב, להלן "קורלאון". חיכיתי שבוע וכמעט שבועיים, אבל קורלאון יקירי לא הופיע עם סיקור מושלם כמו שהוא תמיד נוטה לעשות. אז התקשרתי לקורלאון וגיליתי שהוא עבר ניתוח... מיד קפצתי אליו לביקור בבית חולים וכמובן שלקחתי את הביקורת על עצמי.

המסקנות מכל הסיפור הזה הן: א. לפעמים אי אפשר להתחמק מהגורל, ואם אני צריך לעשות את הביקורת כנראה שזה מה שיהיה. ב. גם קורלאון יכול לקבל קלקול קיבה משוקולד שפג תוקפו, אז אין טעם לשמור דברים כאלה בארון.

 

 Image

 

הסיפור

את הסיפור בטוח כולם מכירים, ולמי שלא מכיר אני אמליץ להוציא את הסרט מחנות הוידיאו הקרובה. אבל בגדול טוני מונטנה הוא "פני צלקת" ואחרי שהוא מגיע לגדולה ושולט על העיר (סמים, פשע ורשע). הוא נבגד וניצל בשן ועין מניסיון חיסול. עכשיו הוא מתחיל לא רק שהוא חסר כסף, לקחו ממנו גם את הכבוד, הבית והסמים, המשטרה רודפת אחריו והכי גרוע... הטירה היקרה שלו ממש הפוכה ומלוכלכת.

 

 Image

 

דרישות מינימאליות:

מערכת הפעלה Windows XP

מעבד 1.8 GHz Pentium 3 / AMD Athlon Processor

זיכרון 256MB RAM

כרטיס מסך MB128

כרטיס קול Sound Blaster compatible sound card

דיסק קשיח 2.9GB Hard Disk Space

PC DVD-ROMX16

DirectX9

דרישות המערכת לא כל כך גבוהות בעיקר בתחום הזיכרון, הקטע הבעייתי עם המשחק זה שהוא מתחיל על שיא הרזולוציה עם כל האפשרויות הגרפיות, וזה אומר שגם על המחשב שלי שיש לו נתונים פי שניים יותר טובים, המשחק רץ לאט, אחרי שהורדתי את האנטיאלייזינג והנמכתי את הפילטרים האחרים, המשחק רץ כמו שצריך.

 Image

 

התקנה
ההתקנה של המשחק עברה כמעט בלי עיכובים מיותרים, ממש קלי קלות, לפחות על המחשב שלי. מה שכן אחרי ההתקנה עד שלא עשיתי ריסטרט, המחשב לא זיהה את קיצור הדרך וביקש להכניס דיסק מקורי (או להפעיל מהתיקייה המקורית). בעיה שכיחה שריסטרט פשוט פותר.

 
 Image

 

גרפיקה

הגרפיקה של המשחק איכותית ביותר, המנוע הגרפי מזכיר מאוד את המנוע של GTA, אבל הרבה יותר קליל משום מה. בדמויות של המשחק עצמן יש משהו מוזר. אם תסתכלו ממש טוב, זה נראה כאילו הגרפיקאים התעצלו והדביקו על הפנים של הדמויות צילומי וידאו וזה כמו שאמרתי, נראה ממש מוזר. חוץ מזה הגרפיקה מכניסה אתכם ישירות לשנות ה-80 עם כל הרכבים הישנים (טרנטות) שמסתובבים על הכביש ומכשיר הטלפון הלוויני, נחלת העשירים (אפילו הנייד שלי יותר קטן).

המשחק מאפשר לכם לשלוט בהמון פרמטרים ביניהם: אנטי אלייזינג עד כפול 6, פילטר אנסטרופי עד כפול 16. פילטר טרילינארי, special fx, בהירות,  ורזולוציה עד ל- 1280X1024.

 

 Image

 

בהתחלה מראים לכם קטע של פרסומת לסרט, הפתיח הזה כולל קטעי וידאו, מה שיוצר הרבה ציפיות כלפי קטעי הוידיאו של המשחק עצמו. קטעי המעבר לא היו מושקעים כמו שחשבתי, אבל יש הרבה מהקטעים האלה ואני די נהניתי מהם בין שלב לשלב. בגרפיקה, שימו לב שהמערכת זוכרת את כלן ההגדרות שלכם, חוץ מאלו של האנטיאלייזינג, אותן הוא מחזיר אוטומטית לכפול 6 בטעינה הבאה של המשחק. אז אם המשחק רץ יותר לאט ממה שהתרגלתם אליו, תבינו למה.  

 

 Image

 

סאונד

המוזיקה של המשחק היא בגדול גם המוזיקה של הסרט, אני אומר בגדול כי מרגע שאתם נכנסים לרכב יש לכם את האפשרות לבחור תחנת רדיו, לשלוט בסוגי השירים שיושמעו לכם וככל שתתקדמו יותר במשחק יפתחו לעם עוד ועוד שירים חדשים. מה שאהבתי בעל העניין זה שאתם יכולים להמשיך לשמוע את השירים שלכם גם אחרי שירדתם מהרכב, פשוט וקל להחליף תחנה (איפה הרדיו !?!) וליהנות מהשירים שאתם אוהבים.

קולות הרקע במשחק איכותיים ולא יצא לי להיתקל בקולות חריגים שלא זיהיתי את המקור שלהם או לא יכולתי לשייך אותם לסביבה רק ע"פ שמיעה. גם הקולות של הדמויות מושקעים לחלוטין, תקשיבו היטב לפני שטוני מדבר (וכמה שהוא מדבר), ותוכלו לשמוע כיצד הוא מושך באף רווי הקוקאין.

 Image

המשחק והשליטה במשחק

אם יש משהו שמבקר נאב היה מפיל את הביקורת של המשחק, זה היה על השליטה במשחק. כמו שאמרתי, המשחק מתחיל על שיא הרזולוציה הגרפית (טעות מרה), כאילו היוצרים מכריחים אותנו לראות את שיא היצירה שלהם על חשבון העצבים הפרטיים שלנו, ואני ראיתי כבר משחקים כמו CivCity Rome שמבקשים מכם להגדיר את האפשרויות הגרפיות קודם למשחק. מאחר והמשחק התחיל על שיא הרזולוציה, אבל לא היו לאגים מוזרים. חשבתי בהתחלה שסתם קשה לשלוט במשחק בצורה שלא תיאמן, אבל קשיש למוד ניסיון שכמותי הבין מהר שככה לא בונים משחק ושצריך להוריד את האפשרויות הגרפיות כדי לשחק כמו בן אדם. לאחר שהתאמתי את האפשרויות הגרפיות למחשב שלי, המשחק רץ יותר מהר ונהייה קל מאוד לשלוט בו. אם אתם רוצים אני מוכן אפילו להשוות בין המשחק ל GTA SA, שבו השליטה במשחק כי פי 100 יותר קשה מאשר בשליטה במשחק הזה. רואים שהשקיעו המון עבודה בעניין המצלמה וזוויות המשחק: כמעט ואין מצב שבו אתם מתעצבנים על המצלמה, בניגוד ל- GTA  בו המצלמה משוגעת.

 

Image 

 

גם המקשים של המשחק פשוטים יחסית לאדם שרגיל לשחק במשחקי FPS, למרות שהדבר הראשון שצריך לעשות לדעתי זה לשנות את המקש של לצאת\להיכנס לרכב, שגרם לי להפסיד בכמה משימות בשל לחיצה שגויה. יש כמה מקשים ייחודיים למשחק כמו לקלל\לדבר (T). או להינעל על היריב (Caps Lock). אבל אלו דברים שלומדים מהר מאוד. רק שאלה קצרצרה: למה טוני מונטנה לא יודע לקפוץ? אני חיפשתי בכל המקשים, אבל זה לא בכבוד שלו לקפץ ברחבי העיר ובשבילו לכלוך על המדרכה נחשב למכשול.

 

Image 

 

המשחק, כמו העלילה מתחיל בהתקפה מאסיבית על הבית של טוני מונטנה, שלא מאבד עשתונות ויוצא להלחם בכל העולם בסגנון רמבו רק עם פה הרבה יותר מלוכלך. ואחרי שאתם יוצאים בשן ועין מההתקפה, אתם נותרים חסרי כל וצריכים לבנות מחדש את האימפריה שלכם. כשבדרך לבניית האימפריה אתם צריכים לבסס מחדש את המוניטין והנכסים שלכם, עכשיו, הדרך המהירה ביותר להשיג כסף מסתבר, היא מכירת סמים. אבל כדי לבסס את המוניטין שלכם בעיר אתם צריכים לעשות שלל דברים כמו לקנות בתי עסק, להעסיק עוזרים, לקנות ציוד חדש ויוקרתי לבית ואפילו פעולות שואו אוף כמו מרוצים ברחבי העיר. למרות הדמיון הרב בין פני צלקת ל-GTA, בניגוד למשחקי GTA לדורותיהם, כאן אתם צריכים לשחק איש מאפייה בקלאסה ולא עבריין רחוב שהופך לעבריין צמרת. וזה אומר שכשאתם צריכים מכונית, אתם מתקשרים לנהג הפרטי שלכם שיביא לכם את המכונית, למרות שבעיקרון אתם יכולים לשדוד רכבים מאנשים, פשוט זו לא הרמה שלכם להיות פושעים קטנים ועלובים.

 

 Image

 

לתוך המשחק הוסיפו גם אקשן של זריזות אצבעות: נכנסתם לתגרה מילולית? אתם מנסים לבצע עסקת סמים? מתווכחים עם הפקידה בבנק על גובה הריבית? אין בעיה, יש לכם מדיד עגול שמתמלא ברגע שאתם לוחצים על האות T, ככל שהמדיד מתמלא יותר, כך אתם מצליחים יותר. אבל אם נפלתם על ההתחלה (בגלל שזה עגול הסוף צמוד להתחלה), אתם אוכלים אותה ובגדול, ויכולים לחטוף שער ריבית גבוהה בבנק, להיכנס לקרב יריות עם סוחר הסמים וכן הלאה.

 

 Image

 

דבר שנכנס חזק למשחקי ה FPS זה זמן הכדור, ויפה לראות איך בכל משחק כמו למשל El-Matador יש חריגה מאיך שזמן הכדור נראה במקור. גם כאן יש לכם זמן כדור משודרג, והפעם הטעינה של זמן הכדור נעשית ע"י פגיעה ביריבים. למעשה אתם נכנסים למצב של זעם כללי, שבו אתם לא רואים ממטר, אבל מכוונים אוטומטית על היריבים שלכם וכל הריגה נותנת לכם בונוס חזרה לחיים. זמן הכדור אם כך זו הדרך היעילה ביותר להתרפא באמצע קרב.

 

  Image

במשחק תהייה לכם האפשרות לעלות על יותר מסוג אחד של מכונית, נכון שיש הרבה מכוניות ברחוב. אבל את המכוניות השוות באמת אתם יכולים לקנות דרך המגזין שתקבלו. חוץ ממכונית תוכלו לקנות לעצמכם גם סירה וכיאה למאפיונרים אמיתיים, גם מטוס ולהשכיר אנשי צוות מכל הבא ליד: נהג לסירה, סוחר נשק, מוכר סמים רוצח שכיר וכן הלאה. אני לא יודע מה איתכם, אבל אני בן אדם שאוהב לבזבז כסף בקניות, וברגע שנתנו לי את ההזדמנות לרכוש דברים דרך המגזין אני פרחתי מאושר ובזבזתי כל גרוש שהגיע לידיים שלי (מה אכפת לי תמיד יהיה עוד).

 

Image

 

 

אם יש משהו שממש אהבתי במשחק, אבל ממש אהבתי. זה קצב התקדמות העלילה. המשחק החזיק אותי כל הזמן במצב שבו אני כל הזמן מתאמץ, אבל לא מתאמץ יותר מידי. וככול שהגעתי להישגים טובים יותר כך הייתי צריך להתאמץ יותר, להשקיע יותר, אבל בהדרגתיות ולא ברמה שגרמה לי לתסכול. המילה הנכונה לתחושה שהרגשתי ששיחקתי את המשחק היא ציפייה דרוכה לבאות: איזה בונוס יפתח לי? מה יקרה הלאה? איזה רכב אני אוכל לקנות? מה גם שבמשחק לא חסרות הפתעות, ואם ניסיתי כמו ב-GTA SA לשחות סתם כך להנאתי בים. הופתעתי מאוד שאחרי 10 דקות רצופות של שחייה הופיע משום מקום כריש ובלע אותי בביס. אכן תמונות קשות, ואם מדברים על תמונות קשות כאן זה המקום להגיד שעל האריזה כתוב ובצדק, שהמשחק לא נועד לבני נוער מתחת לגיל 18, אולי על הגיל אפשר להתווכח. נו אז מה – תמיד אפשר להתווכח, אבל התוכן של המשחק ממש לא מתאים לילדים קטנים: יש בו זונות, עבירות, סמים, מכירה של סמים, רצח, אלימות, את הפה הגדול של אל פצינו שלא מפסיק לקלל ולהטריד מינית לרגע ומה שעוד תרצו. לי זה לא כל כך הפריע, אבל האישיות שלי התגבשה פחות או יותר, בניגוד לבני נוער שיכולים לקחת את "פני צלקת" כדוגמה אישית. למרות שאחרי שעשיתי 3 עסקאות של 26,000$ בפחות מחמש דקות, התחלתי לחשוב מזווית אחרת על הזמן שאני משקיע בשביל המשכורת הנוכחית. אבל ברגע שתפסו אותי השוטרים (במשחק) שיניתי את דעתי.

 

מה שיכול להטריף את הדעת במשחק זה עניין השמירות, נכון זה לא חדש לי וזה לא מהיום שכדי לשמור אתם חייבים להגיע למקום מסוים (בנק), ורק בו מתבצעת השמירה. אבל ראבק, כל עניין השמירות הזה גורם לעיכובים מיותרים ומה עוד שלכו תדעו איך לשמור את המשחק בסלוט חדש, ועכשיו דמיינו שנכנסו אורחים חשובים לבית – מה תגידו להם, חכו רגע אני חייב ללכת לבנק לעשות שמירה?

 


 Image 

 

סיכום

אם הייתם שואלים אותי איזה משחק יותר טוב, GTA או פני צלקת, הייתי עונה ללא היסוס פני צלקת. זה רק לא בגלל שיש למשחק הזה קלאסה ש-GTA יכול רק לחלום עליה בגלל המוניטין של אל פצינו. זה גם צירוף של המון דברים, כגון השליטה הנוחה מאוד במקשים, העלילה המרתקת, הבנייה של המשימות והתוספות הקטנות שיש למשחק כמו התקפי הזעם. נכון, בין שני המשחקים יש הרבה דמיון ובשניהם אפשר להמשיך ולשחק גם אחרי שסיימתם משימה, סתם כך להסתובב בעיר ללא מטרה, ונכון שבשניהם יש מוזיקה איכותית ואתם יודעים מה? הרכבים ב-GTA  הרבה יותר מתקדמים. אבל על העניין של השליטה במשחק קשה לוותר, כדי לשחק ב-GTA הייתי צריך לעבור מסע שלם במלחמה במצלמה ששיגעה אותי וכאן אני נהניתי מכל שנייה,פשוט נכנסתי למשחק כמו דג במים. מה עוד שלראות סרט ואחר כך לשחק משחק זה הרבה יותר כיף לדעתי, כי יש תמיד למה לצפות ומה אתם משווים בין עבריין רחוב למאפיונר איטלקי!?! (אה, בעצם אני השוויתי, סתם צעקתי עליכם). אז לסיכום: פני צלקת הוא אחד המשחקים הטובים יותר מהז'אנר ששיחקתי בשנים האחרונות.

 Image 

 

כמה זה שווה לנו

את הסעיף הזה אני מוסיף אחרי דיון מעמיק עם רועי ר. ובו אני מקווה, כל מבקר יגיד כמה המשחק שווה בשקלים, או במילים אחרות, האם המשחק שווה את ההשקעה (בד"כ משהו כמו 220 שקלים ל-PC ו-330 ל-PS2).

ובכן, המשחק פני צלקת, כמו שאמרתי הוא משחק ששואב לכם את הזמן, אתם יכולים לשחק בו המון זמן ולהסתובב סתם ככה בעיר גם בלי לעשות משימות. אני יכול להגיד לכם שבלי לשים לב, בזבזתי שלוש-ארבע שעות רק בלשגע כנופיות ושוטרים, או במילים אחרות להתנהג לא יפה.. למשחק יש ערך מוסף של חוויה חוזרת לסרט קולנוע קלאסי וערך אספני. לדעתי, המשחק שווה כל שקל שאתם משקיעים בו.

 

 

ציונים:

גרפיקה: 10

עלילה: 10

מוזיקה: 9

משחק: 10

אינטליגנציה: 9

 

ציון כולל: 9.3.

שימו לב להגבלת הגיל על האריזה

עידכון אחרון ( Tuesday, 30 October 2007 )
 
< כתבה קודמת   כתבה הבאה >
Site by: MtK

eXTReMe Tracker