מבזקים

התפרסמה ביקורת חדשה על המשחק Onimusha 3: Demon Siege. אוהבים חרבות? כן ! כן! 

 

לקריאת הביקורת  

 

powered_by.png, 1 kB
SWAT4 גירסת ההרחבה הדפס דואל
הערכת משתמש: / 0
הגרוע ביותרהטוב ביותר 
נכתב על ידי Administrator   
Sunday, 06 August 2006
הביקורת הזו מפורסמת לעת עתה ללא סקרינשוטים, עד שהמבקר יחזור הביתה בשלום מהמילואים... עד אז התמונות שמורות היטב אצלו על המחשב.

הקדמה

בתור מעריץ שרוף של סדרת המשחקים של SWAT, וסתם בתור משוגע לתחום יחידות העילית השונות, נגשתי לביקורת הזו בכיליון עיניים. אחרי SWAT 1 שהיה משחק מבוסס תמונות JEPG ותו לא, SWAT 2 שהיה מתוחכם קצת יותר והיה נראה כמו משחק פלטפורמה משוכלל, הגיע SWAT 3 שהביא את הסדרה אל שנות האלפיים, והצליח להגשים את הציפיות הגבוהות מאוד שהיו ממנו. SWAT 4 מצליח להשלים את כל מה שהיה חסר ב-SWAT 3. אם זה הגרפיקה המשוכללת, האינטראקטיביות של השטח, התחכום של הבוטים, או הנשקים המגניבים לחלוטין, SIERRA, והמפתחת Irrational Games הצליחו להתעלות על עצמן. אמנם המשחק יצא כבר מזמן, אבל זה עתה יצאה לחנויות גרסת ה-Gold Edition של המשחק, הכוללת גם את חבילת ההרחבה The Stetchkov Syndicate. והרי אזהרה: המשחק אינו מיועד לכל אחד: אם אתם אוהבים לרוץ, לירות בדברים ולראות אותם מתפוצצים, זה אינו המשחק בשבילכם. לעומת זאת, אם אתם מעוניינים בחוויה הכי קרובה למציאות, אם אתם אוהבים להפעיל טקטיקה מחושבת היטב, ונהניתם מ-SWAE4 אתם מוזמנים להמשיך לקרוא, וכמובן – לרכוש את חבילת ההרחבה.

 

דרישות מערכת

לפני הכל, הדרישות המינימאליות של המשחק הן מעבד אינטל עם 1.0 Ghz או סלרון 1.2 Ghz, או AMD 1.2 Ghz, 256 מ"ב RAM, 2 ג'יגה בכונן הקשיח, כרטיס קול תואם DirectX 8.1, וכרטיס גרפי מינימאלי GeForce 2, 32 מ"ב, או Radeon 8500 64 מ"ב. אמנם הדרישות המינימאליות של המשחק בהחלט מספיקות, בכדי לחוות את החוויה המלאה הייתי ממליץ לכם למצוא חיית משחקים כל שהיא – הפוטנציאל של המשחק הזה עצום, והגרפיקה פשוט מרהיבה!

 

המשחק

אז באופן בסיסי, אתם משחקים את מוביל צוות "Gold" ביחידת SWAT, הימ"מ האמריקאי, שתפקידה לטפל במצבים פליליים וטרוריסטיים מסובכים, הדורשים מיומנות טקטית, יכולת טכנולוגית, חשיבה יצירתית, וכמובן, מהירות תגובה. סה"כ, אתם חמישה אנשי צוות: המוביל (אתם), ושני זוגות – צוות אדום, וצוות כחול. בתור מובילי הצוות, תצטרכו להחליט על מסלול הפעולה של הצוותים על פי המצב בשטח. בסופו של דבר, הניקוד יקבע על פי הפעולות שתחליטו לבצע בשטח, ביחס לפעולות ה"אידיאליות" שיש לבצע במצבים שכאלה. שלא כמו במשחקים הקודמים, כל פעולה קטנה נחשבת. עליכם למלא את הוראות המבצע כלשונן על מנת לקבל את הניקוד המלא. כמובן שפגיעה בכם או בצוות שלכם תוביל להורדת נקודות, כך יקרה גם במקרה שתהרגו חשוד שעליכם לעצור (אני לא בטוח שלהפך...). המנטרה של SWAT היא שהוא ארגון שמטרתו להציל חיי אדם, ולא לקחת אותם, לכן הפעילות פה לאו דווקא מתרכזת בהרג – אלא יותר במעצר וחילוץ ממצבים מסוכנים. אך כמובן, שכשאין ברירה – אין ברירה...

 

התדרוך

בשלב הזה, תוכלו לקבל תדרוך קולי מפורט אודות המצב מהמפקד שלכם שהגיע לשטח. כאן תוכלו לבחור את נקודות הכניסה לאתר ההתרחשות, לצייד את אנשיכם בנשק, לקרוא אודות החשודים ובני הערובה, אודות האירועים שהתרחשו עד לרגע בו הגעתם, ואפילו לשמוע את השיחה למוקד 911 שהזעיקה את המשטרה. שחקנים מנוסים יחליטו על דרכי גישה שונות מהמוצע אוטומאטית, וכן ישנו את הנשקים של אנשי הצוות – זה משפיע מאוד על סגנון המשחק, וזה אולי אחד הדברים היפים בו: כל אחד יכול לבחור את הסגנון שהכי מתאים לו, והמשימה תראה שונה לגמרי!

 

הציוד והנשקים

ברשות כל אחד מאנשי הצוות ציוד רב, בו יש להשתמש בחוכמה. הציוד נבחר באופן אוטומטי בתחילת כל משימה, או מותאם אישית על ידי השחקן. כל איש צוות מקבל את הציוד בהתאם לתפקידו בכוח. כל איש צוות מקבל נשק ראשי, ונשק משני. מבחר הנשקים במשחק הוא גדול, והוא בהחלט משפיע על תצורת המשחק במשימות עצמן. בערכת ההרחבה המצורפת ב-Gold Edition, ישנם נשקים חדשים רבים, המותאמים למשימות החדשות, הן קטלניים והן לא קטלניים. מעבר לנשקים, כל איש צוות מקבל גם את ערכת העזרים הטקטיים, הכוללים רימוני הבזק והלם, רימוני עשן (גז CS המעוור את החשודים למספר שניות). כמו כן, עומד לרשותכם ה-OptiWand מכשיר עזר לראיה המשתמש בסיב אופטי שהחליף את המראה הישנה והטובה, המאפשר לכם להציץ לתוך חדרים שעוד לא נכנסתם אליהם, על מנת להעריך את הסכנה וכך לקבוע את נתיב הפעולה הרצוי. מעבר לכך, ברשותכם חומרי נפץ ומכשירים שיעזרו לכם לפוצץ/לפרוץ דלתות עקשניות.

 

הדרכה

בתור אנשי SWAT מאומנים, יהיה עליכם להכיר את הציוד ולדעת איך להשתמש בו בצורה נכונה. שימוש לא נכון יכול להביא למצב, שלמשל תשמשו בפצצות הבזק ותאבדו את הראייה לכמה שניות במקום לעוור את החשוד. על מנת שתדעו כיצד להשתמש בציוד שלכם בצורה נכונה, וכיצד להפעיל את הצוות שלכם ביעילות, תוכלו לעבור סדרת הדרכה בתחילת המשחק, שתסביר לכם כיצד לעשות את כל הדברים האלה. מומלץ לכולם, גם למי ששיחק את המשחק הקודם, לעבור את ההדרכה.

 

האויבים וסביבת המשחק

המפתח ב-SWAT הוא שכל פעולה שאתם עושים מובילה לתוצאה. אם תתקעו בחבית מתכת, היא תתגלגל ותעשה רעש ותספק התרעה לחשודים על כך שאתם מגיעים. בניגוד למשחקים אחרים, הפעם אל תזלזלו במחשב: הוא חכם, וכך גם הבוטים שלו – הרבה הרבה יותר מפעם! הם יברחו, ינעלו מאחריהם את הדלתות, ישנו את המיקום שלהם, יתחבאו, ובדרך כלל ידאגו לעשות לכם הרבה מאוד צרות לפני שיתנו לכם לעצור אותם. תצטרכו להיות עקשניים מאוד על מנת להכריח אותם להוריד את הנשק ולהרים ידיים.

 

למעשה, אתם מסתובבים בכל מיני סוגים של שטחים, בדרך כלל שטחים בנויים, ואתם צריכים לעבור ממקום למקום, למצוא חשודים ולעצור אותם, וכמובן לחלץ בני ערובה. על מנת לעשות זאת, אתם צריכים לדעת כיצד לנהל את הצוות שלכם. בתור המוביל, ברשותכם מערכת לניהול הפקודות הקוליות שבאמצעותה תוכלו להגיד לחברי הצוות שלכם מה בדיוק לעשות – אם עליהם לפרוץ דלת בשקט כדי שאף אחד לא ידע, אם עליהם לפוצץ אותה ולהשליך רימון הלם, או אם סתם בא לכם שהם יחפו עליכם. מערכת השליטה הזו היא די אינטואיטיבית וקלה לשימוש, כך שאין יותר מדי איך להסתבך. מה שכן הוא שתצטרכו לדעת מתי להשתמש באיזו טקטיקה, כי שימוש לא נכון עלול להוביל אתכם לאסון. חסרון בולט במשחק, הוא שלפעמים אנשי הצוות שלכם יכולים קצת להציק ולעמוד בדרך שלכם (או להגיד לכם שאתם עומדים בדרכם), אבל הבעיה הזו שופרה מאוד מאז SWAT 3.

 

המשחק מורכב ממשימות רבות בדרגת קושי עולה. סה"כ, במשחק המקורי (ללא ההרחבה) ישנן 13 משימות, ובערכת ההרחבה ישנן 7 משימות נוספות.

 

משחק מרובה משתתפים

בניגוד ל-SWAT 3, SWAT 4  מאפשרת משחקים מרובי משתתפים ברמה הגבוהה ביותר. אפשר לבחור ממגוון גדול של סוגי משימות ותנאים יעד שונים לכל משימה. עם גרסת ההרחבה, המשחק הזה הופך לאחד מהמשחקים מרובי המשתתפים הטובים ביותר שנתקלתי בהם.

 

 

ההרחבה The Stetchkov Syndicate

ההרחבה הזו מגניבה, ומעבר לזה שהיא מציע משימות נוספות (קשות ביותר), היא מעניקה לכם מבחר של נשקים חדשים, כמו מכונות ירייה חדשות, רובי סער לצלפים, ואפילו מטול רימונים. בין הנשקים המשניים, תוכלו למצוא נשקים כמו אקדח הלם חשמלי לא קטלני, אקדח אוטומאטי 9 מ"מ, ועוד. מעבר לזה, אפשרויות משחק מרובה המשתתפים הורחבו מאוד, וישנן אופציות להגדרת שרת נוספות. אחת התכונות שתפסו לי את העין היא אפשרות השימוש ב-VoIP – שהופכת את המשחק הזה למשהו אחר לגמרי. בנוסף, ניתן כעת לערוך משחקי שיתוף פעולה של עד 10 שחקנים (במקום 5 בגרסה המקורית). אלה רק שתי תכונות מתוך שיפורים רבים מאוד שבוצעו בגרסת ההרחבה בכל הנוגע למשחק מרובה משתתפים.

 

גרפיקה וסאונד

במילה אחת – מדהים. הריאליסטיות של המשחק הזה לא מפסיקה להרשים. המשחק מצליח לצור תחושה שאתה ממש שם – הכל אינטראקטיבי, הכל מגיב לפעולות שלך, פשוט נפלא. חסרון קטן אחד (שאפשר לראות בו גם יתרון) הוא שאפקטי הפציעה והדם לא מציאותיים כ"כ, אבל נו, גם ילדים משחקים כאן... הסאונד במשחק מציאותי גם הוא, והוא כלי מאוד חשוב – צריך להתייחס לכיוון ממנו מגיעים הקולות, וגם למה שהם אומרים. המוסיקה לא מאוד מרשימה, אבל מי שם לב?

 

סיכום

SWAT 4 הוא בעיניי משחק הטקטיקה האולטימטיבי. שלא כמו במשחקי FPS אחרים, הפעם אתה לא צריך רק לפגוע, אלא גם לתכנן ולחשוב טוב טוב מה בדיוק אתה עושה. אתה אחראי לחייהם של אנשים אחרים, ופגיעה בהם משמעותה תוצאות (טוב, לא אמתיות, אבל בשלב מסוים זה כמעט מרגיש אמיתי). SWAT 4 מספק את הסחורה, ומביא אל מסך המחשב שלכם את החוויה הכי קרובה למציאות של אנשי הימ"מ האמריקאי. כל זה נאמר עם הסתייגות קטנה שצריך לאהוב את הז'אנר של סימולטור שיטור: במשחק זה ההתקדמות יותר איטית והמטרות הרבה יותר מורכבות מאשר להרוג את האוייב. או במילים אחרות צריך הרבה סבלנות בשביל המשחק הזה.

 

ניקוד:

משחקיות: 9.9 (כי אף אחד לא מושלם)

גרפיקה: 8

סאונד: 7

ממשק: 9

סה"כ: 85%

 

 

 

עידכון אחרון ( Thursday, 14 September 2006 )
 
< כתבה קודמת   כתבה הבאה >
Site by: MtK

eXTReMe Tracker