מבזקים

יצא עדכון לרשימת המשחקים הכי חמים שיש, הפעם מרבית המשחקים פחות מוכרים ומפורסמים אבל מביני עניין ישימו לב שיש ברשימה החדשה כמה משחקים מעולים ששווה לשים עליהם יד...

לרשימת המשחקים המלאה

 

powered_by.png, 1 kB
ביקורת למשחק Football Manager 2017 הדפס דואל
הערכת משתמש: / 0
הגרוע ביותרהטוב ביותר 
נכתב על ידי Administrator   
Sunday, 20 November 2016

ביקורת למשחק Football Manager 2017

 

על המשחק

המשחק Football Manager 2017, או בקיצור ובעברות "מנג'ר17", הוא המשחק ה-13 בסדרת משחקי  Football Manager.
בביקורת למשחק ישנו דגש מיוחד על היותו של המשחק חלק מסדרה ולא כמשחק בודד ולכן נרבה להשוות אותו למשחקים הקודמים בסדרה ולראות כיצד הוא מתפקד בהשוואה להם.

זהו משחק ניהולי מתחום הספורט, שבו אתם מתנהלים כמנהל קבוצת כדורגל, ועל כתיפכם מוטלת כל האחריות בניהול הקבוצה, בין אם זה להתמודד עם מסיבות עיתנואות, לדאוג לאימונים של השחקנים שלכם ועד להחלטת ההחלטות הכבדות והגורליות עבור קבוצת הכדורגל שלכם,  כאשר לפי תיאוריית אפקט הפרפר כל שינוי קטן יכול להיות משמעותי, מה שהופך את המשחק Football Manager 2017 גם למשחק אסטרטגיה מדהים ומיוחד במינו, שילוב ג'אנרים שאינו נפוץ למשחקי וידאו של כדורגל.

לאחר שהמשחק
Football Manager 2016 זכה לביקורות כה מהודרות ברחבי אתרי הביקורת והשחקנים הנלהבים, האם המשחק העוקב יצליח להחזיק בתואר ואפילו להתעלות עליו?
Image

גרפיקה
לא נראה שנעשו שינויים גרפיים מהותיים בזמן המשחק על המגרש אך אנימציות רבות קיבלו שדרוג בזכות המעבר למנוע D3. אומנם כידוע, סדרת המשחקים Football Manager לא ידועה בשל הגרפיקה המרהיבה שלה לכן אלו שטרם נפגשו עם גרפיקת המשחק יתכן שצפויה אכזבה במובן מסוים.

 

הפעם, היה ברשותנו כרטיס מסך בסוג GeForce GT630 של החברה Nvidia, כרטיס מסך יחסית ישן ולא חזק יחסית לכרטיסים החדישים והיוקריתיים שניתן למצוא בחנויות, בכל זאת לא הייתה לנו בעיה להריץ את המשחק בהגדרות הכי גבוהות ללא בעיות של לאגים או קריסות על  FPS קבוע של 60.

Image

סאונד
אני מניח שיוצרי המשחק דוגלים במשפט סוס מנצח לא מחליפים מאחר והם נשארו עם תחושת ואיכות סאונד דומה מאוד לאורך המשחקים המשחקים האחרונים בסדרה, וכך גם כאן. אומנם בהחלט ישנם שיפורים בסאונד מהמשחק הקודם, תחושת המרגש הכללית נשארה דומה, וטוב שכך. הסאונד במשחק הוא אחד האספקטים הטובים בו שמאפשר התחברות של השחקן במשחק לשחקנים במשחק ומחבר אותו למתרחש על המגרש כאילו הוא בעצמו נמצא בו- הקהל מרגיש חי ומגיב בחוזקה למתרחש על המגרש וכן גם השחקנים עצמם נלהבים חלק מהזמן.

המשחק והשליטה במשחק
המשחק Football Manager 2017  הוא כראוי המשך לסדרת המשחקים Football Manager ומגיע ישר כמובן לאחר המשחק Football Manager 2016, וישר בכניסה למשחק ניתן להבחין בכך בקלות רבה משום שהמשחק נראה בדיוק אותו הדבר לראשונה, אין שום שינויים מהותיים שניתן לזהות באופן מיידי בממשק שלו.
ובכל זאת, לאחר גישוש במשחק ניתן לזהות שינויים קטנים ונחמדים שבהחלט משפרים את החוויה הכללית של המשחק משנה שעברה שבסך הכל מעצבים  חווית סימולצית ניהול קבוצת כדורגל טובה יותר.

השנה תהיה הפעם הראשונה שמשחק
Football Manager פועל על מנוע D3, והשינוי נראה לעין, במיוחד בתצוגת האנימציות. ניכר שיפור במנוע המשחק באופן כללי בשל שדרוגו,הן בנראותו והן בתפעולתו. המשחק רץ באופן חלק יותר, באנימציות השונות שמשחק וכך גם ביצוג המידע על הרב שקיבל רענון מעניין עליו נרחיב בהמשך.
Image


דבר ראשון שיש לציין במשחק הוא שבעת יצירת השחקן שלכם נוספה האופציה לייצר פנים שדומים לכם על ידי העלאת תמונה מהמחשב שלכם למשחק. בהחלט אופציה נחמדה ומעניינת אם כי היא עשויה להתקל במקרים בעייתים כגון מצב שבו אתם מרכיבים משקפיים בתמונה שהעלתם למשחק, המשחק עלוי לא להבחין בכך ולסמן לכם סימני שיזוף בצורת משקפיים במקום, מה שמאוד מצחיק מצד אחד אבל בהחלט נראה מוזר.

בין כל השינויים המהותיים למשחקיות עצמה של המשחק השנה נראה שרובם נועדו לשפר את חווית המשחק דווקא לשחקנים המושבעים של הסדרה, מה שבדיעבד גורם לגיימרים החדשים להאבד קצת ולקבל אתגר הרבה יותר קשה. לדוגמא, השנה תפקידי השחקנים מהווים חשיבות גדולה יותר ואילו תכניסו שחקן מסוים לעמדה שהוא לא נועד לשחק בה תתמודדו עם בעיות קשות מאוד במשחק, לפעמים יש בזה הגיון אבל קשה לנו להאמין ששחקנים גדולים כמו  רונלדו, מסי וניימאר יתקשו במידה כה רבה בתפקיד שלא נועד להם עד כדי כך שנראה שהם חווים התקף פאניקה בכל פעם שהכדור עובד לידם.

Image
השנה נראה כי המשחק מצריך את השחקן להיות הרבה יותר כרוך בכמעט כל אספקט של המשחק. אם במשחקים הקודמים הייתם צריכים להתנהל רק במצבים קיצוניים של פציעות או העברות שחקנים, הפעם תהיו הרבה יותר אקטיביים בין משחק למשחק ותצטרכו לעדכן את האסטרטגייה המשחקית שלכם ממשחק למשחק, לשקוע הרבה יותר בקריאת התוצאות ולהתעדכן במשחקים של הקבוצות היריבות. מצאנו את עצמנו משקיעים הרבה יותר אנרגיה וזמן בעשיית פעולות מחוץ למשחקים עצמם מהמשחקים הקודמים, מה שבהחלט גרם לנו להרגיש יותר דומיננטיים ובעלי הרבה יותר השפעה על המשחק והקבוצה שלנו מהמשחקים הקודמים. בהחלט נראה לעין גם שמוצג הרבה יותר מידע על המשחקים, הקבוצות והשחקנים מאשר במשחקים הקודמים בסדרה. טיפ קטן מאיתנו שלקח לנו זמן לגלות אותו, בהגדרות – תנו לעוזר האישי שלכם לנהל את הדיבורים עם התקשורת ולדאוג לאימונים של הקבוצה שלכם לפני המשחק. אופציה זאת מעולה לאנשים שאין להם זמן בלתי מוגבל לשרוף על המשחק ותעזור לכם להתמקד בדברים הרבים האחרים שעליכם לעשות בתור מנהל הקבוצה.
Image

לצד ההודעות הרגילות שתקבלו ממקורות שונים והתראות על פעולות, ישנו גם ה"Feed" שדומה מאוד לקיר ברשת חברתית בו השחקנים יכתבו את כל מה שעולה בדעתם: הצעות שהם קיבלו, התרחשויות שקראו להם עם כתבים ופאפרצי והרגשתם הכללית. זהו בהחלט תוסף נחמד שמוסיף עוד מימד להתערבותו של מנהל הקבוצה בחיי השחקנים שלו אך לפעמים זה יכול להרגיש יותר מדי ומהר מאוד להציף אתכם בהודעות חסרות חשיבות ופואנטה.

בנוסף, מצאנו שעשיית שינויים באסטרטגייה המשחקית באמצע התרחשות המשחק מהווה הבדל הרבה יותר גדול מאשר במשחקים הקודמים, מה שמצריך את השחקן להיות אקטיבי גם במשחק המשחק, להבדיל מהמשחקים הקודמים שההבדל היה בלתי ניכר ולא הייתה חשיבות גדולה בין אם לצפות במשחק ולעשות שינויים במהלכו או פשוט לדלג לתוצאות.
Image
עם כל זאת, למשחק ישנן עדיין את מגרעותיו, ובראשונה – התנהלות עם התקשורת. מדי פעם, במיוחד לאחר פעולות חוץ משחקיות שתעשו, יפנו אליכם מאמצעי התקשורת וישאלו אתכם שאלות בנוגע לפעולה שעשיתם. אם לדוגמא הוצאתם הודעה שאתם מחפשים מאמן חדש לקבוצה שלכם ושלחתם בקשות למאמנים שונים ידועים התקשורת עשויה לשאול אתכם את תגובתכם בעניין, לפעמים היא תנסה לעזור לכם ולפעמים להרוס לכם את האופציה למצוא מאמן כזה או אחר ועלולה לשנות את סיכויי ההיענות של הבקשות ששלחתם בזה הרגע. הבעיה העיקרית שמצויה בדיבורים עם התקשורת היא שלפעמים נראה שהם מתעלמים לגמרי מתשובתכם ומוציאים הודעות שונות ממה שעניתם. אם להיות כן, זה נכון הרבה פעמים בחיים האמיתיים, אבל במשחק אנחנו חושבים שזה מוגזם וייתכן שמדובר בבאג בפונקציה הזאת מה שבהחלט מדליק נורה אדומה.
Image


עוד דבר שלא מצא חן בעינינו במשחק הוא שלפעמים נראה שעם כל ההתערבות של המנהל בחיי הקבוצה ובהחלטותיה, לפעמים הוא לא משפיע מספיק על השחקנים ואין שום דבר שאתה יכול לעשות מלמנוע ממצב מסוים לקרות לשחקן בקבוצתך. כך לדוגמא; אם שחקן מקבוצתך החל להרגיש ירידה במורל, בהרבה מקרים כמה שלא תשקיע במורל הקבוצתי ותעשה את כל שביכולתך לשפר אותו ולמנוע מהשחקן להדרדר, כל נסיונותיך יהיו לשווא והשחקן יכנע לדכדוך שתקף אותו.

Image
דבר שמאוד סיקרן אותנו לגלות הוא שאם תשחקו עם קבוצות כדורגל בריטיות תצטרכו להתמודד עם עניין
Brexit. מה זה אומר בעצם? שבחלק מהפעמים לא יהיה כמעט הבדל במשחק, העברת שחקנים אירופאים יתנהלו כרגיל ולא יהיו שינויים בניהולי משא ומתן, מה שנקרא "Soft Brexit". אך לפעמים תצטרכו להתנהל עם מצב של "Hard Brexit", מה שיגרום לכם להתמודד הרבה פעמים עם בעיות בהחזקת שחקנים אירופאים עד למצב שלהחזיק קבוצה עם המון שחקנים אירופאים תהיה כמעט בלתי אפשרית בגלל שרובם יצטרכו לעזוב.

 

לסיכום
המשחק Football Manager  הוא משחק ניהול בו אתם משחקים בתפקיד מאמן קבוצת כדורגל, משחק זה הוא אומנם המשך ישיר לאחד ממשחקי ה-Football Manger המוצלחים ביותר, אך יש בו המון שינויים שהופכים את חווית המשחק לשחקן החדש למאתגרת ללא כל סיבה מוצדקת. אומנם ישנם דברים שירגישו שחוזרים על עצמם שוב ושוב מהר מאוד, עם כל התוספים המעניינים למשחק וכמובן העדכונים לקבוצות הכדורגל בהתאם למתרחש בחיים האמיתיים זהו בהחלט מוצר מעולה מאוד למכורים  לסדרה שיספק אתכם מאוד, לפחות עד ליציאת הכותר החדש בסדרה בשנה הבאה.

 

ציונים:
גרפיקה: 7
סאונד: 10
משחקיות: 8
עלילה: 8.5

ציון סופי:  8.5

עידכון אחרון ( Thursday, 24 November 2016 )
 
< כתבה קודמת   כתבה הבאה >
Site by: MtK

eXTReMe Tracker