מבזקים

 לאלו שכבר עברו על ביקורות המשחקים באתר, אפשר לראות כי רשמתי את הביקורת על צ'מפיונצ'יפ מנג'ר 2007 (Championship Manager 2007),ככה שלערוך עוד ביקורת על אחד ממשחקי המנג'ר, וגם אם זה לכאורה לעשות את הביקורת על המתחרה הגדולה, היה אך מתבקש...זה ממש כמו הספקת חמצן, ככה שלחובבי הז'אנר (ומי שעדיין לא, אל תדאגו..אתם תהיו..), זה לא משנה מי מספק את החמצן... 

לקריאת הביקורת
 

 

powered_by.png, 1 kB
ביקורת למשחק Dragon Quest: Builders הדפס דואל
הערכת משתמש: / 0
הגרוע ביותרהטוב ביותר 
נכתב על ידי Administrator   
Wednesday, 19 October 2016

ביקורת למשחק Dragon Quest: Builders

הקדמה
בפעם הראשונה שראיתי את המשחק מיינקראפט (Minecraft), חשבתי לעצמי "איזה משחק מכוער", אבל ידעתי שיצליח, בדיוק כמו שסדרות עם גרפיקה לא סטנדרטית כמו סאוט' פארק הצליחו. בפעם השנייה שראיתי את המשחק מיינקראפט, חשבתי לעצמי "איזה משחק מכוער", אבל אם אנשים ממש מתאמצים הם מצליחים אחרי מאות שעות של עבודה לבנות דברים יפים בסך הכל. בפעם השלישית שראיתי את המשחק מיינקראפט אמרתי לעצמי "איזה משחק מכוער", ושאלתי מתי תצא חלופה רצינית עם גרפיקה איכותית ודמויות שלא נראות כמו קובייה.
שראיתי את דרגון קווסט: בנאים, אמרתי לעצמי: "הנה המשחק שיוכל להחליף את מיינקראפט".

Image

על המשחק
המשחק Dragon Quest: Builders הוא משחק הרפתקה בסגנון כרייה ובנייה. המשחק מערב אלמנטים מתוך עולם הכרייה ובנייה, עם אלו של עולם משחקי התפקידים וכל אלו משלבים ביחד ביקום המקביל של משחקי Dragon Quest. המשחק אומנם משתמש בכל ארסנל המפלצות שיש במשחק Dragon Quest, אבל העלילה מסופרת מנקודת מבט\זמן שונה לחלוטין, בה המפלצות הגיעו עם החשכה שהתפשטה בעולם. זאת בניגוד לסיפור של Dragon Quest בו המפלצות חיו בשלום עם בני האדם ויום אחד תקפו את האנושות. המשותף לשתי העלילות הוא שבשני המקרים יש דמות מרושעת שגורמת למהפך ומטה את הכף לצד המפלצות.
במסגרת המשחק יהיה מוטל עליכם להפיץ מחדש את האור ולגרש את החשיכה, לאסוף את שרידי הניצולים לעיר ולהגן עליהם שם בבטחה, כדי לעשות זאת על הדמות שלכם לחצוב חומרי גלם שונים, ולבנות מהם את העיר וציוד לעבודה.

Image

 

גרפיקה
לפני שמתחילים לדבר על הגרפיקה, נגיד שהמשחק כולו שוקל בסביבות ג'יגה, עכשיו נספר על הגרפיקה של המשחק, שהיא בסך הכל גרפיקה טובה: הסביבה עדיין בנוייה מפיקסלים של קוביות חומר, אבל הדמויות הן כבר דמויות אנימציה איכותיות המאויירות בסגנון מעט ילדותי, כך שגם דמויות בוגרות מופיעות כגמדים. גם האובייקטים שאתם בונים בחדר העבודה מעוצבים בקפידה ונראים כאילו יצאו מתוך משחק סנדרטי ולא מתוך משחק שמבוסס על פיקסלים.

Image

 

סאונד
את הסאונד של המשחק נחלק למוזיקה ולאפקטים: המוזיקה של המשחק יכולה להיות מעצבנת יתר על המידה אם משחקים לאורך זמן, האפשרות הפשוטה היא להנמיך את הסאונד, אבל הגישה אל תפריט הסאונד לא כל כך זמינה במהלך המשחק ובמספר מקרים העדפתי לשים את המשחק כולו על מיוט.

האפקטים של המשחק לעומת זאת הם בסך הכל אפקטים איכותיים: מכות חרב נשמעות כמו מכות חרב, שמניחים לבנה זה נשמע כאילו בונים ובסך הכל אין יותר מידי תלונות על האפקטים, אולי רק על האפקט של הסאונד שמופיע עם הטקסט ויכול להוציא את השחקן מדעתו ברגע שמודפסת לו כמות גדולה של טקסט. מעניין היה לשים לב לכך שאפקט זה, כמו אפקטים אחרים במשחק הושאלו מהמשחק Dragon Quest.

Image

 

המשחק והשליטה במשחק
בואו נודה על האמת, למרות כל מה שכתוב בהקדמה בגנותו של המשחק מיינקראפט, Dragon Quest Builders חייב המון למשחק למשחק החלוצי, בערך כמו שוולפנשטיין ודום היו הבסיס של עולם משחקי ה-FPS. המשחק Dragon Quest: Builders בנוי בראש ובראשונה כמשחק כרייה ובנייה. זה אומר שאתם כשחקנים צריכים להרוס את הסביבה שלכם כדי לאסוף ממנה חומרי גלם ומהם לבנות עולם חדש. המשחק Dragon Quest: Builders מציג גם עלילה בה הדמות שלכם היא הגיבור הראשי, שמוקם לתחייה בתוך מערת קבורה בבטן האדמה ונקרא על ידי ישות עליונה להציל את העולם מהאפילה והמפלצות המרושעות.


השלב הראשון של המשחק הוא בחירת הדמות ועיצובה, אתם תוכלו לבחור אם זוהי תהיה דמות ממין זכר או נקבה ולשלוט בצבע העור, העיניים והשיער. למשחק יש חיסרון בכך שהוא בנוי לדמות אחת בלבד. זאת אומרת שאם תרצו שתי דמויות שונות, או ששני שחקנים ירצו לשחק במקביל, לא תמצאו את האפשרות לבנות פרופיל של דמות או שחקן, והדבר היחיד שיבדיל בין השחקנים זו תהיה השמירה. החיסרון הגדול הוא שברגע שתשנו את הדמות, השינוי יחול על כל השמירות ולכן אין באמת דרך ליצור פרופיל נפרד לשני שחקנים שונים. היתרון של בניית הדמויות הוא שאתם תוכלו לשנות את מין, שם ומראה הדמות שלכם כאוות נפשכם.

Image

 

בניית העלילה של המשחק כמו גם עקומת הלימוד של המשחק די צולעים בהתחלה: העלילה מוגשת כהמון טקסט טורדני, שמגיע בקצב איטי להחריד (גם על המהירות האפשרית הגבוהה ביותר), יש קטעים שבהם בכלל מציגים לכם רק מסך שחור וטקסט שרץ ובו הישות העליונה מדברת ואתם מקבלים תחושה שהישות מדברת עם עצמה, בגלל שהדמות שלכם לא מוציאה אפילו לא חצי מילה וגם במקרים בהם היא לכאורה כן מדברת - לא רושמים את מה שאתם אומרים. אז הרבע שעה הראשונה של המשחק די צולעת אבל בהמשך העלילה נבנית יפה והשחקנים מתחילים לגלות יותר ויותר עניין במשחק, הן בזכות השיפור בעלילה והן בזכות אלמנט הבנייה.
המשחק מתחיל בקצב איטי מאוד גם מבחינת המשחקיות, אתם מרגישים שעובר נצח, או לפחות שעה שלמה עד שמשהו ביכולות הבנייה שלכם משתנה אבל בשלב מסוים, בערך סביב דרגה שלוש, מתחילים לזרוק עליכם המון שידרוגים וקומבינציות אפשריות במכה אחת ובן רגע המשחק הופך להיות ממשחק פשוט מאוד יחסית למשחק מאוד מורכב.

כדי לבדוק לאיזה גיל המשחק יכול להתאים אפשרתי לשתי זאטוטות בגיל 9 ו-7 לשחק במשחק, בגיל 7 השליטה הייתה בסיסית ביותר והצריכה עזרה צמודה. בת ה-9 הצליחה יותר לשלוט באלמנטי הבנייה השונים, אך התקשתה לייצר אלמנטים מורכבים או לעקוב אחרי המשימות. היתרון הגדול של המשחק הוא ששתי הבנות ניסו להבין את הטקסט באנגלית וגילו עניין בשפה החדשה.

Image

 

המפלצות במשחק הן אותן המפלצות מהמשחק Dragon Quest, רק עם הבדל קטן, שבמשחק Dragon Quest Builders המפלצות מגיעות במספרים הרבה יותר נמוכים ויחסית יותר קשה להרוג אותן, וזהו למעשה ההבדל בין משחק בנייה, למשחק בסגנון Hack & Slash. עוד הבדל קטנטן הוא שכאן המפלצות משאירות אחריהן רכיבים מגוונים, שמשמשים את הדמות לבנייה, ולכן יש מצבים במשחק שבהם אתם מחפשים מפלצות ספציפיות כדי לאסוף רכיבים מסוימים.

היופי במשחק הוא שיש בו חוק שימור החומר: זה לא משנה כמה פעמים תהרסו לבנה או כד, אתם תוכלו לאסוף את הרכיבים ההרוסים ולבנות אותם מחדש. סביבת המשחק לא מתחדשת, לכן יכולת הבנייה שלכם היא לכאורה מוגבלת, אבל בזכות יכולת התניידות בין עולמות אתם יכולים להביא קרוב לאינסוף חומרי גלם לבנייה של עיר אדירת מימדים. השליטה במשחק היא לא תמיד הכי טריוויאלית או נוחה, ובמספר מקרים הקושי לשלוט במשחק נובע מכך שהדמות יכולה ליפול מגובה ולכן צריך להיזהר כשמכוונים את יחידות הבנייה, המשחק גם כן לא עושה לשחקן חיים קלים ומציע לו פוזיציות שונות להניח את יחידות הבנייה, מה שמצריך מהשחקן לשנות את מיקומו כדי לתפוס את הפוזיציה הרצויה.

Image

 

הנשקים העומדים לרשותכם מזכירים את עקרון הציוויליזציה: ככל שתתקדמו יותר במשחק כך תקבלו כלי כרייה ונשקים מפותחים יותר, שיאפשרו לכם לחצוב חומרים חדשים ולהילחם במפלצות חזקות ועם כל הרכיבים החדשים שתאספו תוכלו ליצור עוד כלי עבודה שישדרגו אתכם. גם ברמת העיר שאתם בונים יש שדרוגים, למשל מטבח יאפשר לכם לבשל אוכל, בחדר העבודה תוכלו לבנות דברים חדשים, בתיבה תוכלו לאכסן דברים וכן הלאה.

חשוב להדגיש כי מצד אחד לא כל המפלצות מרושעות, ושלעיתים נדירות אתם גם פוגשים מפלצות חביבות שמלמדות אתכם טריקים חדשים. אבל מרבית המפלצות מרושעות ומפטרלות בשטח שהמשחק הגדיר להם, מעבר לכך יש גם מפלצות מיוחדות של לילה (אם לא תלך לישון תבוא מכשפה), ומפלצות שמגיעות אליכם בהתקפות מאורגנות.

 

סיכום
המשחק  Dragon Quest Builders הוא משחק הרפתקה בסגנון כרייה-בנייה, המשחק אינו תופס נפח גדול על הדיסק ומציג גרפיקה עדיפה בהרבה על זו של משחקי כרייה אחרים, הסאונד והמשחקיות של Dragon Quest Builders טעונים שיפור ולמרות כל זאת, מדובר במשחק סופר ממכר שישאב כל שחקן לשעות על גבי שעות של בנייה. במשחק אומנם אי אפשר ליצור פרופילים לשחקנים שונים, אפשר להסתכל על זה כחיסרון, או כעל הזדמנות של כמה שחקנים לבנות ביחד את אותו עולם.

 

ציונים
גרפיקה: 8
סאונד: 6
עלילה: 8
משחקיות: 7
עד כמה ממכר: 9

ציון סופי: 7.6

 

 

 
< כתבה קודמת   כתבה הבאה >
Site by: MtK

eXTReMe Tracker