מבזקים

אחרי המתנה ארוכה ואולי אפילו ארוכה מידי, הודיעו היום ביוביסופט כי המשחק Assassin’s Creed Brotherhood יוצא למחשב הביתי. ככל הנראה מדובר בטקטיקה שיווקית ממעלה ראשונה, מאחר ולמחשב הביתי יש שני חסרונות בולטים עבור המשווקים: המשחקים שלו הרבה יותר זולים ממשחקים לקונסולה וכן תופעת הפיראטיות הרבה יותר נפוצה במחשבים הביתיים.

 

 

powered_by.png, 1 kB
ביקורת למשחק XCOM2 PS4 הדפס דואל
הערכת משתמש: / 0
הגרוע ביותרהטוב ביותר 
נכתב על ידי Administrator   
Tuesday, 11 October 2016

ביקורת למשחק XCOM2 PS4

הקדמה
פעם לפני לא הרבה מאוד שנים, אנשים היום יושבים מול לוח עץ ומשחקים משחקי קובייה ומשחקים חשיבה כמו שש-בש, ושח-מט. יום אחרי יום ובמשך שעות, היו יושבים ומשחקים בלי להשתעמם. לכאורה במשחק מהסוג הזה הייתה מעורבת גם חוויה חברתית, בגלל שלרוב אנשים שיחקו כנגד שחקן אחר, אבל גם כשהעתיקו משחקים כמו שח-מט למחשב אנשים עדיין המשיכו לשחק שעות על גבי שעות, בלי שתיפגם ההנאה שבחוויית המשחק.
את המשחקים של הדור החדש אני מחלק לשתי קטגוריות: כאלו שמרגע שהם נגמרים - השחקן פשוט זונח אותם, וכאלו שהשחקן יכול להמשיך לשחק בהם יום אחרי יום ובמשך שעות גם אם הוא סיים את העלילה המרכזית. עד שלא קיבלתי את גרסת הפלייסטישן לא הבנתי את זה, אבל המשחק XCOM2 ללא ספק נופל בקטגוריית המשחקים האינסופיים.

Image

על המשחק
הביקורת הנוכחית היא ביקורת ספציפית לקונסולת הפלייסטישן4, את הביקורת המלאה למשחק תוכלו לקרוא כאן: ביקורת למשחק XCOM2.
לנוחיותכם אני מביא את התקציר של הביקורת: המשחק XCOM2  הוא משחק אסטרטגיה על פי תור בו בני האדם נלחמים ביריבים חייזרים שמאיימים להשמיד את אוכלוסיית בני האדם על פני כדור הארץ. המשחק מתרחש עשרים שנה אחרי שהמשחק XCOM  הראשון מסתיים בניצחון מוחץ של בני האדם על פני החייזרים והשמדת הקולוניה הראשית שלהם במאדים. מאז השתנו הרבה דברים: החייזרים הנותרים חתמו הסכם שלום עם בני האדם, ובתמורה לשפע הטכנולוגיה והחידושים הרפואיים שהם הרעיפו על בני האדם, הם קיבלו גישה לדלת האחורית של מערך ההגנה האנושית והתחילו להשתלט על כדור הארץ דרך הכלי החזק והפגיע ביותר בתרבות בני האדם: הדמוקרטיה. החייזרים שולטים ובני האדם התמימים מחוסלים בשיטתיות בלי שיחשדו בכלום ובלי שיעוררו התנגדות.

במשחק אתם תשחקו בתפקיד הקומנדר האגדי של XCOM, בניסיון לעורר את האנושות ולמנוע מהחייזרים להוציא לפועל את המזימה הזדונית שלהם להשמיד את אוכלוסיית בני האדם. במהלך המשחק אתם תחשפו לזנים חדשים ומחודשים של חייזרים, כאלו שעברו שדרוג משמעותי והתאמה לתנאים בכדור הארץ וכאלו שפשוט הפכו לקטלניים הרבה יותר, עם יכולות בדיוניות שלא יביישו קוסם בסקיירים.

 Image

 

גרפיקה
הגרפיקה של המשחק עברה שתי התאמות משמעותיות: ראשית המשחק רץ על הגדרות גרפיקה גבוהות יחסית ובאיכות טובה. זה אומר שהמעבר של XCOM2  ממסך המחשב הפצפון למסך הענק בסלון הוכתר כהצלחה. אני חושב שזה הישג מרשים שרק מי ששיחק בכל סדרת XCOM לדורותיה על גבי המחשב יוכל להעריך. המשחק עצמו עמוס מאוד בפרטים, תווי הפנים של הדמויות שלכם ברורים והסביבה הגרפית עשירה באובייקטים. כל אלו תורמים לכך שלשחק את המשחק על גבי מסך טלוויזיה זה הרבה יותר נעים מאשר על גבי מסך המחשב.
שנית, המשחק לא נתקע; זהו גם הישג משמעותי לקונסולה, שבאופן עקרוני נחשבת לפחות חזקה משמעותית מהמחשב הביתי. עם זאת המשחק בתחילת דרכו העמיס משמעותית על המעבדים הגרפיים של המחשבים הביתיים, בעיה שבגרסת הפלייסטישן הצליחו לסדר והרושם הוא שהמשחק רץ חלק, לא גורם לקונסולה להתחמם יתר על המידה ולא נתקע בקטעי האנימציה.
בגרסת הפלייסטיישן לרשות השחקן עומדים פחות פרמטרים מתקדמים אותם השחקן יכול לקבוע, מאחר ומדובר במערכת הפעלה סטנדרטית ואין צורך שהשחקן יתאים את רמת הגרפיקה של המשחק ליכולות המערכת שלו.

Image

 

המשחק והשליטה במשחק
המשחק XCOM2 בגרסת הפלייסטישן הוא תעתיק מדויק לזה שיצא בגרסת ה-PC, כולל סדר הקרבות, העלילה ואלמנטים נוספים כמו סאונד והממשק. בוודאי תשאלו אותי כמה כבר יכול שחקן אחד לשחק באותו המשחק? ובכן נכון להיום רק בגרסת ה-PC צברתי 253 שעות משחק ועוד היד נטויה. במילים אחרות, כל עוד המשחק עובד אני מוכן לשחק..   

המשחק עצמו מגיע ללא חבילות ההרחבה, אלא כמשחק הבסיסי. את חבילות ההרחבה תוכלו לרכוש בנפרד במחירים של בין 49-96 שקלים. מהניסיון שלנו חבילות ההרחבה הן איכותיות ביותר, אבל לא יזיק לסיים את המשחק פעם - פעמיים ורק אח"כ להוסיף עניין עם חבילות ההרחבה.

השליטה במשחק בפלייסטישן 4 התגלתה באופן נעים מאוד כפשוטה, אפילו יותר פשוטה מזו שהייתה השליטה של ה-PC, הדבר היחיד שהצלחתי להסתבך איתו היה הכניסה והיציאה לזום של המצלמה. ועדיין, השליטה מאוד טריוויאלית והמקשים בנויים כך שקשה מאוד לעשות טעויות גורליות במשחק. אבל אם תתעקשו אתם עדיין יכולים לחרב לעצמכם את המשחק על ידי כך שתלחצו בטעות X.

Image

 

זמני הטעינה של המשחק והתגובה של היריבים קוצרו, אם כי לא באופן משמעותי, ועדיין בתחילת כל משימה תצטרכו להמתין בערך נצח, או פחות או יותר אותה כמות זמן שלוקח לכוס תה רותח להתקרר כשאתם ממש צמאים.

אפשרות חדשה ונחמדה שהוסיפו למשחק זו האפשרות לשלוף דמויות מתוך מאגר דמויות שאתם או אנשים אחרים יצרו, זה  נחמד כי אוסף הדמויות שעומד לרשותכם הוא בסך הכל די סטנדרטי ויש בזה משהו נחמד לבחור עיצובים מוכנים לדמוית, משהו כמו לבחור בובת חייל בחנות צעצועים.

 

Image

 

סיכום
המשחק XCOM2 הוא משחק אסטרטגיה קלאסי, כזה שהיה מזוהה כמשחק PC מובהק יותר מכל המשחקים בהם שיחקתי. כשקיבלתי את המשחק לביקורת לא חששתי מהצורך לשחק במשחק הנפלא הזה שוב ושוב, על אף שכבר סיימתי אותו שלוש פעמים בדרגות קושי שונות. אלא חששתי באמת שהמשחקיות בקונסולת הפלייסטיישן תהיה גרועה ותהרוג את המשחק.
המסקנה של הביקורת הנוכחית היא ברורה לחלוטין: המעבר לקונסולת הפלסייטיישן לא רק שלא הזיקה, אלא אפילו הועילה ותרמה למשחקיות ברמת השליטה במשחק,  ולתצוגה הגרפית בזכות העובדה שהקונסולה מחוברת למכשיר טלוויזיה גדול ובזכות השיפורים שהוכנסו ככל הנראה במנוע הגרפי של המשחק.

האם המשחק שווה את הכסף
המסקנה הסופית של הביקורת היא שראוי ורצוי לרכוש את גרסת הפלייסטישן של המשחק הנפלא הזה. עד כה העברתי על המשחק 253 שעות רק על גרסת ה-PC וזה מראה איזה פוטנציאל אדיר יש למשחק וכמה הוא איכותי וממכר.

 

עידכון אחרון ( Wednesday, 19 October 2016 )
 
< כתבה קודמת   כתבה הבאה >
Site by: MtK

eXTReMe Tracker