מבזקים
יצאה ביקורת למשחק SWAT 4 GOLD EDITION. אתם מוזמנים לקרא את הביקורת כאן
 

powered_by.png, 1 kB
ביקורת למשחק Mirror's Edge Catalyst הדפס דואל
הערכת משתמש: / 0
הגרוע ביותרהטוב ביותר 
נכתב על ידי Administrator   
Sunday, 19 June 2016

ביקורת למשחק Mirror's Edge Catalyst

 

הקדמה
את המונח פארקור אני מחלק בחיי לשתי תקופות: התקופה הראשונה, בה סתם היינו כילדים מטפסים על גגות עולים על סולמות, מחליקים ממרזבים וקופצים מעל גדרות כי זה היה כיף, והתקופה השנייה בה הופיע השם המפוצץ "פארקור" וכל מי שעסק בריצה חופשית היה חתום על חוזה לא רשום לפיו הוא התחייב לבצע לפחות סלטה אחת לכל ריצה ובתמורה קיבל אופציה לעצם סדוקה כל שלוש ריצות.
הפעם הראשונה שבה נחשפתי לריצה החופשית, שלא במסגרת פעלולי סרטים, הייתה המשחק Mirror's Edge, לקח לי המון זמן להבין שהדמות צריכה לנוע כמה שיותר בחופשיות ועם כמה שפחות עצירות להילחם ביריבים. אחרי הכל בן אדם שהתרגל לעשרות משחקי Shooter יודע שבמידה ויורים עלייך אז עלייך לבחור באחת משלושת האופציות: א. לעמוד כמו רמבו ולירות חזרה. ב. לתפוס מחסה ולהשיב אש. ג. להסתתר, להעלם, להתגנב ליריב מאחור ולחסל בהפתעה. בכל אחת משלושת האפשרויות לא היה קמצוץ של הכנה לאפשרות שהציעו ב- Mirror's Edge: להמם את היריב תוך כדי תנועה בלי להפסיק להתקדם קדימה.

Image

על המשחק
המשחק Mirror's Edge Catalyst הוא משחק פעולה בסגנון פרקור מגוף ראשון, במשחק אתם משחקים בתפקיד "אמונה" (Faith) נערה צעירה שהוריה נרצחו במהלך פרעות במחאה כנגד תאגידי הענק, וכיום משמשת בתפקיד שליחה המתווכת עסקאות לא חוקיות. המשחק כולו מתרחש על גגות העיר או בתוך בניינים וכמעט לעולם לא על גבי מה שמוכר לנו כרחוב. או כמו שאומרים יוצרי המשחק: אם אתם רואים מכוניות בגודל טבעי, ככל הנראה אתם לא משחקים במשחק הנכון. או במילים אחרות, מכוניות אתם עתידים לפגוש רק בנפילה חופשית אל מותכם מגג של אחד הבניינים.
מעבר לסיפורה הדרמטי האישי של אמונה, המשחק מציג מראה כלפי המציאות בה אנו חיים: המציאות בה אנשים רודפים אחרי החומר, בעיר שכולה מבריקה ונקראת "זכוכית", היא מציאות בה אנשים שבויים בעבודה ובמרדף אחרי הכסף. מי שלא משתתף במשחק ולא מוצא מקום עבודה הוא פושע ומי שמטייל על גגות לא קיים מבחינת החברה.

Image

 

גרפיקה
הגרפיקה של המשחק מושלמת, קטעי הוידאו כמו המשחק עצמו הם פשוט נקיים ומושלמים, הדמויות במשחק נראות אמיתיות ומשכנעות ביותר ואפשר גם להגיד מולבשות בקפידה בהתאם לדמויות השוכנות בעיר ששמה "זכוכית". העיר עצמה והגרפיקה כולה מורכבת משילוב של קווים נקיים, צבעי לבן טהור עם שילוב שחור נקי והמון זכוכיות מנצנצות. אמרנו לכלוך? לא תראו דבר כזה בעיר זכוכית, גם לא על הגגות. והזכוכיות ימח שימן, הן תמיד צלולות, כל כך צלולות שבחצי מהמקרים קשה לדעת איפה הפתח יציאה של הבניין ממנו אתם מנסים לברוח.
אפשרות גרפית נחמדה ומתקדמת שאני מכיר ממשחקי FPS אחרים היא לשנות את זווית הראייה של הדמות שלכם, יש לכך יתרונות ויש חסרונות:  ככל שזווית הראייה גדולה יותר כך אתם רואים שדה נרחב יותר ומפספסים פחות פרטים. אבל גם ככל שהזווית קטנה יותר כך האובייקטים ברורים וגדולים יותר, מה גם שהמערכת מתאמצת טיפה פחות. בסך הכל כך אחד בוחר את שדה הראייה המתאים לו ונחמד שלשחקני- PS4 יש את האפשרות הזו.

 

Image

 

סאונד
הסאונד של המשחק עשוי היטב, המוזיקה משתלבת מעולה אל תוך המשחק שבקושי תרגישו שהיא שם, אבל אם רק לרגע תנמיכו את הסאונד מייד תרגישו שחסר לכם משהו. אם זה לא מספיק יש לכם גם תיבות נגינה, בהן אתם יכולים לבחור ולנגן שירים באיכות סאונד מעולה. גם הטקסטים המוקראים ברורים מאוד ומושפעים מהסביבה ומהמרחק מהדמות, למי שמתקשה להבין את הטקסטים משמיעה יש גם כתוביות הפועלות כברירת מחדל.

Image

 

המשחק והשליטה במשחק
במשחק Mirror's Edge Catalyst אתם משחקים בתפקיד "אמונה"  Faith Connors, בת של מדענים שנרצחו במהלך דיכוי מחאה כנגד התאגידים החמדנים. המשחק מתחיל בשלב בו הדמות שלכם בוגרת ונמצאת כבר בבית סוהר לקטינים. מה אתם עושים בבית הסוהר ואיך הצלחתם להתקמבן על קיצור תקופת המאסר? אלו שאלות שלא תקבלו במסגרת המשחק אלא במסגרת הקומיקס שקדם למשחק כאמצעי קידום.

במשחק עצמו אתם נזרקים בין הזמן הנוכחי לזיכרונות הילדות של Faith, ולמעשה לומדים ממנו על הסיפור הפרטי של Faith ולנסיבות שהפכו אותה מילדה נורמטיבית לאצנית גגות שמתווכת עיסקאות לא חוקיות מתחת לאף של רשויות החוק.

ההיגיון של המשחק הוא שכמו במציאות של ימינו, גם בעיר "זכוכית" אנשי החוק לא בדיוק מסתובבים על הגגות. זה נכון שאמצעי הבילוש של המשטרה יכולים לעקוב אחריכם בעיקר כשאתם על גג, אבל בין לעקוב אחריכם ללתפוס ולהפליל אתכם יש מרחק רב. בדיוק מהסיבה הזו התחילו הרשויות לאכלס את הגגות בנציגי החוק, אותם חיילים שנקראים K-SEC, שזה למעשה קיצור של קרוגר סקיורטי. אותם חיילים הם קוץ רציני עבור הרצים ומהשם שלהם אתם יכולים להבין גם שהבוס הגדול באמת בעיר הוא אותו ברנש רב כח בשם קרוגר, המאחד תחתיו את התאגידים השולטים בעיר.

Image

 

אחרי השחרור של Faith מהכלא, היא מחוייבת למצוא עבודה תוך 14 יום או שתיכנס חזרה למאסר. אך כבר בשלבי השחרור מופיע לעזרתה בחור בשם איקרוס, שליחו של נואה - הבוס של הרצי גגות. Faith כמובן מנצלת את ההזדמנות כדי לחמוק מידי החוק ומנסה לחזור לפעילות כשליחת גגות.
נואה חורק שיניים, עוצם עיניים ותוך משימה וחצי Faith כבר מוכשרת לחזור לפעילות מלאה. עד כאן אין חידושים גדולים, אבל במהלך משימה שמשתבשת לכאורה לטובה, Faith שמה את היד שלה על מידע רגיש מאוד של קרוגר, שכמו שכבר הזכרנו קודם הוא הבוס הגדול. וקרוגר לא פארייר... בקיצור מכאן והלאה העניינים רק נוטים להסתבך יותר ויותר אל תוך עלילה סוחפת ומרתקת במיוחד.

Image

 

השליטה במשחק
השליטה במשחק היא לא הדבר הפשוט ביותר. אם עד כה היינו רגילים ללחצן אחד או שניים כדי לתפעל את הדמות שלכם במרחב. אז עבור Faith הנשק העיקרי זו הריצה ובהתאם גם הפעולות המורכבות יותר מערבות שילוב של תנועה עם עוד תנועה או עם תקיפה.

יוצרי המשחק ככל הנראה הבינו שהשליטה במשחק היא לא טריוויאלית, ולכן יש טוטוריאל ממש ארוך עם מערכת הסברים מפורטת ואפשרות לחזור על הדרכות תוך כדי משחק. מה שהופך את עקומת הלמידה של המשחק להרבה פחות מסובכת ממה שהיא יכלה להיות.

מאחר וזמן זו מילת מפתח במשחק ואתם עלולים להפסיד משימה על הפרש של שנייה בודדת, יוצרי המשחק הביאו אליכם את ה-Runner vision: קו אדום שמסמן לכם את הדרך ליעד. כמו כל מכשיר לוויני, גם כאן הסימון הוא בבחינת המלצה ויכול להיות אפילו שתמצאו דרך קצרה יותר. מה שבטוח הוא שכדאי לכם לעקוב אחרי הקו האדום אלא אם כן אתם בעניין של ללכת לאיבוד.

Image

 

מבחינת התנועה של Faith, לא תמיד הרגשתי שליטה מלאה במערכת התנועות, ולפעמים הבדלים של מילימטרים עשו את ההבדל במשחק. אותו הדבר במערכת הקרבות: לכאורה זוהי מערכת די מושלמת, שבה היריבים לומדים אתכם ומונעים מכם לחזור על עצמכם. אבל בפועל היכולת שלכם לדייק עם השלט של הפלייסטשן משפיעה על מהלך הקרב יותר מהאינטיליגנציה של הבוטים.

המשחק מלא במשימות, כל המשימות מופיעות במפה וכדי להתחיל משימה עליכם לסמן אותה במפה, להגיע אליה ולהתחיל. פשוט מאוד והאתגר הרציני הוא לא להיסחף בדרך אחרי פריטי אספנות או משימות אחרות. אם זה לא מספיק, אז שחקנים אחרים מרחבי הרשת יכולים להשאיר לכם מסלולים. זה מזכיר לי את המשחק Test Drive Unlimited בו השארתם לשחקנים מסלול עם סכום הימור (דמי השתתפות) ושחקן שמביס את השיא שלכם היה לוקח את כל הקופה.

האינטראקציה העקיפה עם שחקנים אחרים מרחבי הרשת מלווה אתכם לאורך כל המשחק. למשל אם סיימתם מסלול עם ציון מסוים, מייד ממקמים אתכם בטבלת השחקנים שסיימו את אותו המסלול. לכאורה סיימתם כבר את המסלול, אז הוא לא אמור לעניין אתכם כל כך, אבל בגלל שאתם פתאום כבר לא מקום ראשון, אז יש לכם מוטיבציה לנסות ולעקוף את כולם, ותחרות בין גיימרים זה הכח מהחזקים ביותר בעולם הגיימינג.

יש במשחק תוספות שאני לא בטוח שהייתי רוצה שיהיו, אבל הן שם. למשל הדיסטרפטור, שעוצר מאווררים ענקיים או הגלגלת הידנית שגורמת לכם לרגע שאתם משחקים את ריקו רודריגז במשחק JC3 ולא את פייט קונורז.

Image

 

לסיכום
המשחק Mirror's Edge Catalyst הוא משחק פעולה מגוף ראשון בסגנון פארקור, המשחק מציג משחקיות ייחודית לעולם ה-FPS, גרפיקה מעולה וסאונד איכותי. העלילה של המשחק מרתקת, בעיקר את מי שכבר מכיר את Mirror's Edge ואת Faith. השליטה במשחק היא לא פשוטה אבל גם ללא ספק מספקת ביותר  והרושם שלנו הוא שניתן היה לשפר עוד טיפה את מערכת הקרבות והתנועה.

האם המשחק שווה את הכסף
ללא ספק מדובר במשחק יחיד מסוגו, Mirror's Edge Catalyst מציג בתנועות ובהתניידות 95% פארקור, ואלמלא הוסיפו כל מיני טריקים וגאדג'טים היינו יכולים להגיד שמדובר במשחק מציאותי כמעט לחלוטין.

 

ציונים:
גרפיקה: 10
סאונד: 10
משחקיות: 9
עלילה: 9

ציון סופי: 9.5

 
< כתבה קודמת   כתבה הבאה >
Site by: MtK

eXTReMe Tracker