מבזקים
יצאה גירסת דמו למשחק Rush for Berlin, אתם מוזמנים להוריד את גירסת המולטיפלייר כאן או את גירסת השחקן היחיד כאן.
 

powered_by.png, 1 kB
ביקורת למשחק Tom Clancy's: The Division הדפס דואל
הערכת משתמש: / 1
הגרוע ביותרהטוב ביותר 
נכתב על ידי Administrator   
Tuesday, 05 April 2016

 ביקורת למשחק Tom Clancy's: The Division

טום קלנזי היה סופר גדול, שעל בסיס יכולת הניבוי האפוקליטפית שלו נכתבו מיטב המשחקים שמאוגדים תחת מה שהפך לשם המותג "סדרת משחקי טום קלנזי". בגדול הייתי מחלק את המשחקים של טום קלנזי לשני סוגים: הראשון בו אנו למדים עד כמה ארגונים, ממשלות ועסקנים יכולים להיות חבורה של נבלות צמאות דם שיעשו הכל בשביל להשיג שליטה באחר. והשני בו אנו למדים עד כמה בני האדם יכולים להיות חבורה של חוליגנים ברגע שהחוק והסדר מתרופפים. בגדול אין הבדל בין שתי הקטגוריות, רק שבשנייה הסיפור הופך ליותר כאוטי, ונשאר יותר מקום לקונספירציות. אם להגיד את האמת, טום קלנזי לא היה הראשון שחזה את זה שבלי מערכת שיטור בני האדם יבצעו פשעים זה כנגד זה. כבר בימי אדם וחווה, היה זה קין שהחליט להרוג את הבל, סתם כך כי הבל עצבן אותו וכי הוא יכל, ואולי יותר חשוב בגלל שקין לא פחד שישב בכלא.

Image

על המשחק
המשחק The Division  הוא משחק יריות, המשלב אלמנטים של משחקי FPS, עם משחק תפקידים אונליין. מבחינת המבנה ומשחקיות המשחק הכי קרוב לדעתנו למשחק Destiny, רק עם הבדל קטנטן: בעוד דסטיני קורה בעתיד הרחוק מאוד מאוד, המשחק The Division מתרחש כאן ועכשיו, במנהטן שכולנו מכירים והעלילה מתגלגלת בסמיכות רבה לקטסטורופה שפקדה את העיר. במשחק אתם תשחקו סוכן דיוויזיה סודית, שתפקידו לסייע לכוחות החוק לשמור על הסדר ולהגן על האזרחים. המשחק מתחיל בקטסטרופה שפוקדת את העיר ובהפעלה המיידית שלכם כסוכני שטח מיומנים. במהלך המשחק תוכלו לבנות את הדמות, לשפר את הציוד והיכולות האישיות ולהשתתף בהקמת בסיסי לחימה אותם תוכלו גם לשדרג. היריבים במשחק מגוונים וחלקם מצריכים התאגדות עם סוכני דיוויזיה אחרים: שחקנים אחרים שתפגשו בשרת ויסכימו להצטרף אליכם למשימה.
גרסת הביקורת הינה גרסת PS4

Image

 

 גרפיקה
אם תשאלו מה הייתה המשימה הראשית של יוצרי המשחק בתחום הגרפיקה, אז הייתי אומר שככל הנראה יצירה של עולם רגע אחרי שהייתה בו קטסטרופה נוראית, וכך בדיוק נראים הרחובות של העיר: הבלגאן מבולגן, אבל ההרס זרוע רק באופן חלקי. הרים של אשפה מפוזרים בכל פינה וזה מה שהיינו מצפים מעיר סטנדרטית אחרי מספר ימים של קטסטרופה. מהבחינה הזו היוצרים של המשחק עמדו במשימה בכבוד. לעומת זאת בתחום הפיזיקה הגרפית יש לי מספר השגות למשחק אותן אני מפרט בהרחבה בהמשך, כאן נגיד שאני באופן כללי לא מרוצה ממערכת הפיזיקה הגרפית של המשחק.

 

סאונד
הסאונד של המשחק ברור מאוד, אם אלו טקסטים שמוקראים או אפקטים שונים שפועלים במסך, הכל נשמע אוטנטי וברמת סאונד גבוהה. המוזיקה של המשחק תומכת מאוד במשחקיות ועוזרת לשחקן להבין אם יש בסביבה יריבים. בניגוד ללא מעט משחקים אחרים, במשחק The Division המוזיקה של המשחק קשורה בקשר הדוק עם הדינמיקה של המשחק ואם יש מוזיקת אקשן, תצפו לאקשן..

Image

 

המשחק והשליטה במשחק
"אני לא חושש מנשק ביולוגי, כל עוד מנסים לפתח אותו ביולוגים". המשחק The Division מתאר מציאות שבה ככל הנראה מדען מטורף מפיץ מסיבה לא ברורה וירוס קטלני וסופר מדבק שמתפשט במהירות. הוירוס מתפשט כל כך מהר, עד שהעיר נעצרה בבת-אחת באמצע תקופת חגיגות חג המולד ומסביב הכל מוקף קישוטים חגיגיים ובובות סנטה.
את ההמשך לא צריך להסביר יותר מידי: ברגע שמספיק שוטרים נופלים קורבן לוירוס ונוצר מחסור במזון ומים, האוכלוסייה מתחילה לרעוש ולגעוש ומי שאלים יותר מנצח את החלש יותר. בעיר קמות כנופיות של פושעים ובוזזים שמנצלות את המצב כדי להתחזק ולהתעשר על חשבון החלשים וברגע שאין שיטור, אז עיר שלמה נופלת לידי אותן כנופיות.

התפקיד שלכם כסוכני דיוויזיה הוא בראש ובראשונה לסייע לכוחות הביטחון במשימה שלהם להשליט חוק וסדר בעיר ולהחזיר את הביטחון לתושבים. המשחק מתחיל בעיצוב הדמות שלכם, ברגע שאני רואה במשחק פעולה את האפשרות לעצב את הדמות, אני כבר מתחיל לקטלג את המשחק כ-RPG, או אפילו יותר כ-MMORPG. זה אומנם לא כלל ברזל, אבל די תופס.
אחרי שתסיימו לעצב לעצמכם את הדמות תתחילו את המשחק כסוכני דיוויזיה בשטח שצוללים מיד אל תוך סדרת משימות די אקראיות לטעמי. הסיבה לכך היא ככל הנראה הרצון של היוצרים להכניס את השחקנים לתחושה של בלבול וכאוס, שמאפיינת את התחושה האמיתית של הסוכנים בסיטואציה החדשה. אומנם ככל שתתקדמו במשחק כך יהיה ברור לכם יותר התפקיד שלכם ותתבהר העלילה, אבל אומרים שהתחושה הראשונית היא זו שמלווה את המשחק לאורך זמן, אז אם הצליחו לבלבל אתכם הרווחתם.

הדבר הראשון שתשימו לב אליו הוא שהמשחק נותן פחות משקל לעלילה ויותר למשחק הרשת ולתקשורת עם השחקנים האחרים ברחבי הרשת. זה כל כך בולט, עד שתמצאו את עצמכם מתקשרים עם שחקנים אחרים עוד הרבה לפני שתבינו בכלל מה העלילה של המשחק.  

Image

 

התקשורת עם השחקנים האחרים היא די קלה ונוחה, נעשית דרך איזור משותף לכל השחקנים באיזורים הבטוחים. אתם תוכלו לבחור אם להצטרף\לצרף שחקנים אחרים ולראות לא רק מי השחקנים שנמצאים איתכם בקבוצה, אלא גם אילו שחקנים נמצאים בקרבת מקום, כך שאם יש חבר שבדיוק התחבר, תוכלו להזמין אותו אליכם לקבוצה. ההזמנה של השחקנים האחרים נעשית בממשק מהיר ונוח מאוד שלא מצריך מכם לצאת מהמשחק למערכת ההזמנות של סוני. משחק הרשת זו נקודת החוזקה של המשחק, אבל גם נקודת התורפה: המשחק מחייב אתכם להיות מחוברים כל הזמן לשרתים של יוביסופט, לי קרה שהייתי באמצע משימה ופתאום התנתק לי המשחק כי אבד הקשר עם השרתים. בעולם מתוקן אני הייתי ממשיך לשחק ומסתנכרן בהזדמנות, אבל במשחק The Division החוקים טיפה שונים ובדיוק כמו דסטני ברגע שאובד החיבור לשרת - הולכת ההתקדמות במשחק וזה ממש מעצבן.

יש משימות עם יריבים קשוחים ברמה לא ברורה אם מדובר היה במשחק לשחקן יחיד, שפשוט חותרים למגע, עמידים לנזק והורגים אתכם בשניות. בדיוק כדי להתמודד עם כאלו יריבים המציאו את משחק הרשת.

 

את הדמות שלכם אתם בונים עם מערכת כשרונות (TALENTS), יכולות (PERKS) וסקילים. החלק המעניין הוא שכדי לשפר את הסקילים שלכם, אתם צריכים לשדרג את הבסיס. כן, שמעתם אותי נכון: יש לכם בסיס די עלוב שהוא גם האיזור הבטוח שלכם, אותו אתם יכולים לשדרג בתחום הרפואה, הביטחוני והטכנולוגי. כל תחום נמצא באגף שונה, וככל שתשדרגו יותר את האגפים השונים, כך יפתחו לכם יותר סקילים חדשים בהם תוכלו להשתמש. היופי הוא שאתם יכולים ממש לבחור בפינצטה את המשימות שאתם עושים לפי התגמול של כל משימה ובכך לבחור משימה שתעזור לכם לשפר את האגף ובעקיפין גם לרכוש את הסקיל בו אתם מעוניינים.

Image

 

מבחינת השקעה של היוצרים במשחק יש לנו כמה השגות על כמות ההשקעה שהיוצרים השקיעו בפועל במשחק. הרושם הכללי הוא שנעשתה עבודה רבה כדי לא לעשות הרבה עבודה ואני אתן כמה דוגמאות:

ראשית מערכת הפיזיקה של המשחק ממש גרועה, זה מתחיל בכך שהסביבה פשוט לא מגיבה לנזק, לפחות לא כפי שהיינו מצפים מפיצוץ למשל, וחפצים רבים פשוט אינם נהרסים. עכשיו אני הולך להציג לכם את דילמת הבאולינג: אם אני לא טועה במשחק דיוק ניוקם משנת 1995, היה שולחן ביליארד, כזה שיכולתם לירות בכדורים והכדורים היו עפים ממקום למקום ועם מספיק השקעה היה ניתן גם להכניס את כל הכדורים לחורים. לעומת זאת במשחק The Division שיצא 21 שנה אחרי דיוק ניוקם, שולחן ביליארד זו רק תפאורה שלא מגיבה לירי ופיצוצים.
שולחן הביליארד זה רק סימפטום שמראה עד כמה הפיזיקה במשחק The Division לא נמצאת במקום בו היא אמורה להיות. קחו למשל יריב שמתחבא מאחורי מחסה, אם זה היה המשחק XCOM2 אז רימון אחד והמחסה מרוסק, אבל כאן גם עשרה רימונים לא יזיזו לוח עץ.
בניגוד לאלמנטים בסביבה שלא מגיבים לנזק, בעלי החיים במשחק בעיקר חולדות ועורבים ששורצים בכמויות בכל מקום, הם כן מגיבים לנזק, אבל לא בדיוק כמו שהייתם מצפים שיגיבו: הם מצד אחד מתים, ומצד שני הגפיים שלהם ממשיכים לזוז. באג?

אחד הדברים שהכי הפריעו לי במשחקיות של The Division, זה שהדמות הגיבורה שלכם לא מסוגלת לקפוץ, המקומות היחידים שבהם תוכלו לעקוף מכשולים זה רק במקרים בהם יוצרי המשחק הגדירו לדמות שלכם שתוכל לטפס את המכשול. זה יוצר מצב אבסורדי לחלוטין שקופסת קרטון יכולה לחסום לכם את הדרך, בעוד ששנייה אחר כך היא תטפס על קיר של שני מטר. זה ממש מגביל את התנועה שלכם כשחקנים והתחושה הכללית היא שזה טריק שנועד למנוע משחקנים להיכנס למקומות מהם הם לא יוכלו לצאת, או במילים אחרות: המפתחים ביטלו את האפשרות לקפוץ כדי לעשות לעצמם חיים קלים. עכשיו הייתם אומרים שאני סתם מעליל על המפתחים עם התחושות הפרנואידיות שלי, אבל מדובר באוסף של תחושות. קחו למשל את הטריקים שגורמים לסביבה להראות אמיתית אבל בסוף נחשפים, כמו למשל לוח המודעות במשחק: במבט ראשון הוא נראה ממש מושקע ואמיתי, אבל ממבט קרוב רואים שהתמונות של הנעדרים ממוחזרות, ולא סתם ממוחזרות אלא גם בתבנית קבועה, ואם זה לא מספיק אז בדיוק אותו לוח נעדרים מופיע בגדלים שונים ברחבי המשחק.
אני באופן אישי לא תופס מעצמי כזה פדנט ואפילו מחשיב את עצמי לסניל לא קטן, כך שאם רמת המורכבות של האלמנטים במשחק הייתה טיפה גבוהה לא הייתי שם לב שכל האלמנטים חוזרים על עצמם.

גם ברמת המשחקיות יש במשחק קטעים לא ברורים בכלל. למשל שנכנסים לבית מזוהם בוירוסים כדי להתחיל סריקה, אז עזבו את זה שהוירוסים מוצגים כמו גז, סבבה. אבל ברחבי הבית פזורים סורקים ענקיים שממש לא ברור איך הגיעו לשם, כאילו מי שם אותם שם? ואיך בדיוק הם סורקים וירוס? ובסוף כדי להשלים את המשימה אני צריך לרוץ לנקודה אחרת ולמצוא חיבור לשרת אינטרנט בזמן קצוב? כאילו, אם יעבור הזמן שהוקצב לי, אז כל הקבצים שתפסתי ביד ינזלו לי מהחריצים שבין האצבעות ויגמרו? למה אני לא יכול לקחת על כרטיס זיכרון ולהקפיץ למפקדה? הזוי.

 

מערכת הקרבות של המשחק The Division מעודדת את השחקן לתפוס מחסה, כך שאם בניתם על משחק שבו אתם תשחקו כמו רמבו, זה לא בדיוק המשחק עבורכם, לפחות לא ברמות הנמוכות של המשחק. גם מערכת ספיגת הנזק לא ברורה לחלוטין: אתם יכולים לחטוף קליע אחד שירסק אתכם, או עשרה קליעים שבקושי יגרדו לכם את החיים. זה גם משנה אם חטפתם את הקליע במחסה או לא: אם אתם תופסים מחסה אז הנזק מופחת, מה שמעודד את השחקנים שהתלבטו לתפוס מחסה בכל קרב.

מערכת הניווט של המשחק The Division  היא תסלחו לי לא מתאימה לסגנון המשחק. כאילו, במשחק מירוץ מכוניות שבה אני נוסע במהירות של 190 קמ"ש אני מבין למה אני צריך קו שיקשר ביני לבין היעד של המשימה. אבל כאן מדובר במשחק ששוטטות וחקירת השטח אמורה להיות חלק מהקונספט שלו, ותחת זאת קושרים לכם את הצוואר עם איזה חוט שמראה לכם את הדרך על אפכם ועל חמתכם. שיא האבסורד מגיע במשימות בהן אתם צריכים לחפש אובייקט, אתם מגיעים לאיזור הכללי בו האובייקט אמור להיות, ובמקום שיתנו לכם לירוק דם,  מסמנים לכם את האובייקט במרקר ירוק זוהר גדול שמהבהב לכם במפה. וואו, זה היה מאתגר.

אפשר גם להגיד דברים טובים על מערכת הסימון של האובייקטים: היא פועלת לטובה במקרים בהם היריבים מפילים חפצים: כל אובייקט מסומן בעמוד שזורח לכם ממרחק קילומטר וחצי וכך אתם לא מפספסים כלום ומרימים כל דבר אפשרי.
עוד דבר יפה שעשו עם מערת התצוגה היא הצגת המצאי: לכל שחקן רשום על התיק כמה מקום פנוי וכמה דברים יש לו בתיק. אתם תוכלו לראות את הנתונים הללו ברגע שתאספו ציוד. זה חשוב בגלל שהמשחק הוא אונליין, זה אומר גם שאי אפשר לעצור את המשחק ואם תעצרו לרגע לבדוק כמה מקום יש לכם בתיק, תוכלו למצוא את עצמכם בעמדת נחיתות בקרב שהתחיל בזמן שהייתם עסוקים בתיק.

Image

 

אחד האלמנטים הנוחים יותר זה דירוג הציוד: בדיוק כמו בדסטני, גם במשחק The Division הכל מדורג לכם במשחק וקל מאוד להחליט עם איזה נשק או עם איזה ציוד אתם מעוניינים להמשיך ומה תרצו למכור. זה חוסך לשחקן לא מעט התלבטויות ומשאיר יותר זמן להתמקד במשחקיות של הקרבות נטו.
בנוסף לנזק הבסיסי אתם תוכלו גם לשפר את הנשקים שלכם. בגדול יש ארבעה שדרוגים וצביעה. כשאת השדרוגים תוכלו להתקין בקנה, תושבות שונות באיזור המתפסים, שידרוגים למחסנית ולשנות את סוג הכוונת. כל תוספת ושדרוג ניתנת למדידה במשחק, אבל הרושם שלי הוא שעל אף מה שמראים הנתונים, נשק מדרגה 10, עם 3000 נקודות נזק, יגרום בפועל ליותר נזק מאשר נשק מדרגה 4 עם אותן נקודות נזק.

הדמות שלכם משתדרגת לא רק בציוד, אלא גם באמצעות השלמת משימות וצבירת נקודות ניסיון  שמשמשות את הדמות שלכן כדי לעלות דרגות. ככל שתצברו יותר ניסיון ודרגות, כך גם כל היכולות של הדמות שלכם ישתפרו, גם אם בפועל לא תבצעו שינוי מהותי כמו להקצות סקילים ולשפר ציוד.

במשחק The Division הצלחנו לאתר גם נישות של מקוריות: דברים נחמדים שאנחנו לא רגילים לראות ממשחקים אחרים. כמו למשל מערכת האקו שמאפשרת לראות ולשמוע אירועים מהעבר ובדרך לאסוף נתונים על המשתתפים בכל אירוע.

 

לסיכום
המשחק Tom Clancy's The Division הוא משחק פעולה מסוג יריות אונליין המשלב משחקיות לשחקן היחיד עם אפשרות להיכנס בכל עת לאינטראקציית מולטיפלייר. המשחק מתאר מצב פוסטאפוקליפטי, בו אתם מנסים כסוכני דיוויזן לסייע לרשויות לשמור על החוק והסדר ועל הדרך גם להשיג פריצת דרך בתחום המחקר הרפואי. העלילה של המשחק חלשה יחסית ואינה מצליחה להיבנות באופן סוחף, ולעומת זאת המשחקיות מתגלה כמשחקיות סוחפת שגורמת לשחקן לעבור ממשימה למשימה ושוב לעוד קרב ועוד חיכוך עד לאינסוף, כשעל הדרך אתם אוספים ציוד משופר ועולים דרגות ובכך יכולים לפתוח איזורים חדשים ומשימות קשות. המשחק מחייב חיבור לרשת אך אינו מחייב שיהיה ברשותכם חשבון פלייסטישן פלוס.

 

ציונים:
גרפיקה: 8
סאונד:9
משחקיות: 9
עלילה: 7

ציון סופי: 8.3

עידכון אחרון ( Thursday, 07 April 2016 )
 
< כתבה קודמת   כתבה הבאה >
Site by: MtK

eXTReMe Tracker