מבזקים

יצאו תמונות מסך חדשות למשחק Conflict Denied Op's ואתם מוזמנים לצפות בהן כאן

 

לצפייה בתמונות
 

 

 

powered_by.png, 1 kB
ביקורת למשחק FarCry Primal הדפס דואל
הערכת משתמש: / 0
הגרוע ביותרהטוב ביותר 
נכתב על ידי Administrator   
Thursday, 10 March 2016

ביקורת למשחק FarCry Primal

הקדמה
תרשו לי לדרג את רמת המסוכנות של כלי נשק שונים במשחקי מחשב, לפי כמות הנזק שנגרמת ליריב, מהפחות מסוכן למסוכן ביותר:
- הרובה שמתחילים איתו בבטלפילד
- מפתח ברגים
- אקדח
- קלצ'ניקוב
- רובה צלפים
- חץ וקשת
- פצצת אטום.

אני חושב שהמסר שלי מהדירוג די ברור: במרבית המשחקים החץ וקשת לא מדורגים במקום הריאלי, הרי ברור לכולם שפצצת אטום פחות מסוכנת.

Image

 

על המשחק
המשחק FarCry Primal  הוא המשחק החמישי בסדרת משחקי FarCry ומבוסס כמעט לחלוטין על  FarCry4. מדובר במשחק מז'אנר משחקי הפעולה מגוף שלישי, בו אתם משחקים בתפקיד צייד נודד שגואל את העם שלו מחבורה אכזרית של קניבלים ומגן על אנשיו בפני כוחות הטבע. על אף שמדובר במשחק פעולה, כמו קודמיו גם FarCry Primal מציג אלמנטים של משחק תפקידים ובהם בניית דמות עם עץ יכולות, שדרוג ציוד ובניית עיר. החלק האולי החשוב ביותר במשחק הוא שהמשחק מתרחש בערך לפני 12000 שנה (10000 שנה לפני הספירה), בתקופה שבה תקופת הקרח הסתיימה ובני האדם פצחו במסעות נדודים ברחבי העולם. והיה עוד משהו בתקופה הזו: החץ וקשת היה נשק מקובל, לא קטלני כמו קלצ'ניקוב, אבל זה מה יש ועם זה צדו.

גרפיקה
תרשו לי להוריד את הכובע בפני המפתחים של המשחק, אני הייתי בטוח שיותר מהגרפיקה של FarCry4 אי אפשר להשיג עם הקונסולה PS4, בעיקר מכיוון שכבר אז הייתי בטוח ש-FarCry4 גירדו את השיא. ובכן, אני הופתעתי לגלות שאפשר להוציא מהמערכת של הפלייסטישן יותר. ראשית נגיד שמשהו בגרפיקה נראה יותר אמיתי, בעיקר בקטעי המעבר. שנית נגיד שיש שיפורים משמעותיים במנוע הפיסיקלי ועכשיו הסביבה מושפעת יותר מגורמים חיצוניים שפועלים עליה. כך למשל לדעתי התוצאה של שריפה במשחק FarCry Primal  נראית הרבה יותר משכנעת.

Image

 

סאונד
הסאונד תופס תפקיד מרכזי במשחק ובדינמיקה שלו, בעיקר מאחר ואתם נמצאים הרבה מאוד פעמים בסביבה מאוד מורכבת, ולא נעים לי להגיד - שקשה מאוד לזהות בה את היריבים. הסאונד משתנה מיד עם הקרבה ליריב, גם אם הוא לא זיהה אתכם ומאפשר לכם לדעת שיש יריבים בסביבה הקרובה מאוד אליכם מה שמאפשר לכם להיזהר ולהתכונן ללחימה.
עוד משהו שאהבתי בתחום הסאונד היה שהדיבוב הוא בשפת הג'יבריש, מה שאומר שלא רק אני לא מבין מה אומרים, אלא גם הבחורצ'יק מלונדון והגיימר מניו-יורק, זה אומר שכל טיפת טקסט נכתבת באופן מאוד מאוד ברור, שהטקסטים לא רצים מהר מידי ושאני לא מפספס מידע או צריך להתמודד עם מבטא מוזר של אחת הדמויות.

Image

 

המשחק והשליטה במשחק
המשחק FarCry Primal הוא משחק פעולה מגוף שלישי בו אתם משחקים בתפקיד טקאר, צייד משבט הווג'ה בשנת 10000 לפני הספירה, המשחק מתחיל בסצנת צייד שמסתיימת רע מאוד עבור מרבית בני החבורה, ובמהלך סצנה זו מספרים לשחקן שאתם נודדים לכיוון אדמות אורוס, בהן כבר יש בני ווג'ה נוספים במטרה לחבור אליהם.
עוד אתם מגלים שבעוד בני הווג'ה הם חביבים ונחמדים יש גם שבטים אחרים נחמדים הרבה פחות, כמו בני שבט אודם הקניבלים ובני שבט ליזלה הפירומנים. בגדול אני התקשיתי למצוא את ההבדלים בין חברי כל שבט וכולם נראו לי דומים: ווג'ה, אודם, ליזלה, כולם נראו לי פחות או יותר אותו הדבר ובאמת שהשתדלתי להילחם רק כנגד אלו שהיו מסומנים לי במפה בצבע אדום. אבל ליריבים שלי זה לא הפריע והם לא ממש התבלבלו ולא חשדו שאני ידיד, אלא סתם תקפו, מה שעשה את החיים להרבה יותר קלים עבורי..

Image

 

בהמשך העלילה טקאר מגלה שהוא ככל הנראה סוג של "אדון החיות", ושמלבד לצוד ולרדוף אחרי חיות הבר, ניתן גם לאלף אותן ולהפוך אותן לידידות שלו, לחברות לקבוצת הצייד ולא פחות חשוב, גם לנשק אסטרטגי ומוראלי כנגד השבטים האחרים.
בעקבות הגילוי על יכולותיו באילוף בעלי חיים, טקאר הופך לסוג של קמיע או גיבור לאומי של בני שבט הווג'ה על טקאר מוטלת לא רק המשימה לחבור אליהם, אלא ממש לבנות איתם את הכפר מחדש, להציל את בני הווג'ה ולכבוש מחדש את אדמות אורוס.
אולי זה לא כל כך ברור, אבל בשפת האודם והליזלה, המשמעות של המילה "ווג'ה" היא "שניצל": בני הליזלה דופקים אותו, בני האודם אוכלים אותו. ובאמת כשאתם מגיעים לכפר שלכם אתם מגלים שיש בו רק אישה אחת בשם סיילה, שנשארה בכפר פחות או יותר כדי לספר לכם איך איש קדמון בשם Uii, שזה כמעט כמו Wii, הרס את הכפר רצח על ימין ושמאל ופיזר את בני השבט. מאותו הרגע נפתחות לכם משימות הצלת שבויים, שמזכירות מאוד את אלו שאנו מכירים כבר מ-FarCry4, רק שכל שבוי שתשחררו יגדיל לכם את האוכלוסייה של הכפר.

בשביל מה הגודל של האוכלוסייה חשוב? ובכן למשחק FarCry Primal יש אלמנטים חזקים של משחק תפקידים, זה אומר שאתם יכולים לשדרג את הדמות שלכם, את הנשקים ואת הכפר. אחד האלמנטים שקובעים אם אתם יכולים להמשיך ולשדרג את הכפר זה גם מספר התושבים שיש בו, ואם לא תשחררו אסירים גם לא תוכלו להמשיך לשדרג את הכפר. במילים אחרות, מי שרוצה להנות מהטבות ושידרוגים בכפר, חייב לשחרר אסירים ויעדיף לא להתעלם ממשימת שחרור אסיר.

Image

 

עץ היכולות שלכם הוא מבוסס על למידה: את הסקילים השונים אתם לומדים מדמוית שתאספו אליכם לכפר עם התקדמות המשחק. זה אומר שני דברים: דבר ראשון שלא כל הסקילים פתוחים לכם על ההתחלה, אלא יש סקילים שנעולים כי עדיין לא הבאתם לכפר את הדמות שתלמד אתכם את הסקילים. דבר שני, יוצא מכך שאתם קובעים איזה סקיל יפתח קודם לפי קצב התקדמות שלכם במשחק והבחירה איזו דמות להביא אל הכפר קודם. המשחק מאוד נדיב במתן נקודות סקיל, ואם תשחקו מספיק תוכלו להיות בעודף משמעותי של נקודות סקיל שיאפשרו לכם לבחור כמה וכמה סקילים ברגע שהם יפתחו לכם. אחת היכולות שאתם מתחילים איתה את המשחק זה חוש הצייד, בדומה מאוד לחוש הוויטצ'ר, ושאר חושי העל של גיבורים בתקופה האחרונה, גם חוש זה דופק לכם לחלוטין את איך שהמשחק נראה, אבל מדגיש באופן משמעותי את היריבים והרמזים שבסביבה. המשחק מתבסס המון על חושי הצייד ויש שלבים שפשוט לא תוכלו להתקדם בלי להשתמש בהם, אחד השימושים האפקטיביים ביותר בחושי הצייד הוא מעקב אחרי חיות פצועות וכתמי הדם שהן משאירות, אחרי הכל לא תמיד מצליחים לצוד בחץ הראשון..

Image

 

בגדול המשחק FarCry Primal הרגיש לי בדיוק כמו FarCry4, רק שמשהו בניתוק מהציוויליזציה במרחק של אלפי שנים ולא עשרות אלפי קילומטרים הרגיש לי הרבה יותר נכון. אחד הדברים שתרמו לתחושה זו יותר מכך היו הנשקים: מרבית הנשקים במשחק הם בעיקר נבוט, כידון, סכין חץ וקשת או במילים אחרות נשקים פרימיטיביים. זה קודם כל אומר שלא היה על היוצרים הלחץ לייצר נשקים יותר מידי מוזרים (זה לא אומר שהם לא עשו את זה), אלא שהבסיס של הלחימה הוא עם נשקים שקל להשוות בינהם: כידון פוגע יותר כואב מחץ ונבוט יעיל יותר בלוחמה פנים אל פנים. עד כאן ההיגיון, ומרגע שתוסיפו את הדימיון הפרוע של יוצרי המשחק תגלו שיש גם כמה נשקים לא שגרתיים חלקם הזויים יותר וחלקם הזויים פחות. בקטגוריית ההגיוניים הייתי מכניס את האופציה של להבעיר את כלי הנשק שלכם, זה הגיוני וגם החיים של כלי הנשק מתקצרים בהתאם לחלק שנשרף. בקטגוריה היותר הזויה הייתי מכניס נשקים  כמו למשל פצצה שמורכבת מכוורת דבורים, או מתקפה של ינשוף שיכולה לחסל יריב בלי בעיה. ואם מדברים על ינשוף, אז ממתי ינשוף הופך ל-UAV? ללא ספק הזוי.
מה שמשותף לכל כלי הנשק, זה שאתם יוצרים אותם מחומרים שאתם אוספים מהסביבה, אז בהתחלה חתיכת מקל ואבן עם עוד רצועה הופכים לנבוט, אבל ככל שתתקדמו יותר במשחק תידרשו למצוא רכיבים נדירים יותר כדי לשדרג את הנשקים.


Image

 

תתקנו אותי אם אני טועה, אבל לדעתי במשחק FarCry Primal יש באופן משמעותי יותר בעלי חיים בקטגוריית הטורפים מאשר ב-FarCry4, חיות הטרף אומנם שורצות בכמויות אדירות בכל מקום כמעט, אבל אתם גם יכולים ללמוד לאלף אותן, ולכן ככל שהמשחק מתקדם ואתם מפתחים יותר יכולות אילוף, כך הנוכחות של חיות הפרא הופכת ליתרון גדול יותר במלחמתכם כנגד בני השבטים האחרים.

מעבר לכל, המשחק FarCry Primal  נותן גם תחושה של ערך מוסף, בזכות עבודת מחקר היסטורית מקיפה שנעשתה סביבו, השחקנים זוכים להמחשה די מציאותי כיצד התנהלו חיי היום יום של בני האדם לפני 10000 שנה, כמו למשל איך שטחנו גרגרים עם חתיכת מקל וקערה מאולתרת, או למשל שנשים לא הורידו שערות ברגליים ובבית השחי.

Image

לסיכום
המשחק FarCry Primal הוא משחק פעולה מגוף שלישי בו אתם משחקים בתפקיד צייד בשם טקאר משבט הווג'ה, המשחק מתאר את התמודדותו של טקאר עם הסביבה העויינת והיריבים מהשבטים האחרים. תוך כדי משחק טקאר נחשף ליכולות תקשורת ולחימה חדשות הצפונות בו ומשמשות אותו בתפקידו החדש כמגן השבט.
מעבר לגרפיקה המעולה ולמוזיקה האיכותית, המשחק מציג משחקיות איכותית ביותר, מאוד אינטואיטיבית עם עקומת למידה סבירה ביותר. כששמעתי בפעם הראשונה על כך שהמשחק FarCry Primal  יתאר את התקופה הפרה-היסטורית, הייתי סקפטי ביותר לגבי היכולת של היוצרים לייצר משחק איכותי, אחרי הכל - איך הורגים דב בלי קלצ'ניקוב? התוצאה הסופית של FarCry Primal  לא רק שלא אכזבה אותי, אלא גם גרמה לי להתלהב מהשינוי בעלילה ומהשידרוג שהתקופה הפרהיסטורית עשתה למשחק.

האם המשחק שווה את הכסף
בהחלט כן, המשחק איכותי ומהנה, יספק לכם עשרות אם לא מאות שעות משחק ויציג לכם תקופה פרה-היסטורית כמו שעוד לא דמיינתם.

ציונים:
גרפיקה: 10
סאונד: 10
עלילה: 9
משחקיות: 9

ציון סופי: 9.5

 

עידכון אחרון ( Thursday, 10 March 2016 )
 
< כתבה קודמת   כתבה הבאה >
Site by: MtK

eXTReMe Tracker