מבזקים

בלינק המצורף תוכלו למצוא צילומי מסך וחוות דעת ראשונית למערכת ההפעלה ווינדוס8 (windows8), כפי שפורסם באתר NGOhq, בגדול ההתרשמות הכללית היא שמדובר במערכת הפעלה קלילה ואינטואיטיבית ביותר, המקשרת בין עולמות ה-PC, המכשירים החכמים והאפליקציות באלגנטיות רבה. הכתבה באנגלית, הצילומים בשפה בינלאומית..
לקריאת הכתבה

 

powered_by.png, 1 kB
ביקורת למשחק מקס הזועם Mad Max הדפס דואל
הערכת משתמש: / 3
הגרוע ביותרהטוב ביותר 
נכתב על ידי Administrator   
Wednesday, 30 September 2015

ביקורת למשחק מקס הזועם Mad Max

 


הקדמה
תנו לי להיות כנה איתכם, ראיתי את הסרט המחודש של Mad Max וממש לא אהבתי אותו, העלילה מאוד טפלה, העולם שמוצג שם הוא חיקוי לא מרשים במיוחד של הסרט המקורי והכי גרוע המון פרטים בסרט היו פשוט צורמים לעין. כמו למשל הרכבים המנצנצים של הבוזזים: אתם נמצאים בפאקינג מדבר אינסופי שבו הישרדות היא מילת המפתח, אבל הרכבים של הבוזזים מנצנצים כאילו כרגע הם יצאו מפס הייצור. שילוב של עשרות חורים בעלילה שכאלו פגעו באמינות של הסרט והוציאו אותי מהאולם עם תחושת החמצה ואכזבה.

כשקיבלתי את המשחק Mad Max שאלתי את עצמי אם הסרט היה כל כך גרוע איך יהיה המשחק? האם היוצרים של המשחק יצליחו להתעלות על הסרט? הרי בדר"כ המשחקים מבוססים על הסרטים ובאים לספר מאורעות מקדימים או מאוחרים לסרט, או אפילו להשתלב בעלילה של הסרט. אבל אם לא אהבתי את הסרט, האם אני אצליח להתחבר למשחק?

Image

 

על המשחק
המשחק מקס הזועם או Mad Max  הוא משחק פעולה מגוף שלישי בו אתם משחקים בעיקר בתפקיד מקס המפורסם; אותו שוטר שאיבד את האישה והילדה ולא הצליח להגן עליהם מפני בוזזים ברוטליים. אותו מקס מסתובב בלי מטרה אמיתית, בחיפוש אחרי השקט הפנימי שלו, לכוד בכאב ובצער שלא יוכל להשכיח לעולם. המשחק מתרחש בסביבה פתוחה, בה מקס יכול להתנייד ברכב או ברגל, בהתאם לצורך, לסביבה ולמרחק שיש לגמוע. הפלטפורמה של המשחק מזכירה מאוד את Shadow of Mordor, וזה כולל גם את מערכת הקרבות, גם את האפקטים וגם את האופן בו מאורגן התפריט הפנימי של המשחק.

 

Image

 

 

גרפיקה
את הגרפיקה של המשחק נחלק לשני חלקים: קטעי המעבר בין חלקי המשחק השונים הם פשוט מדהימים, כל כך טובים שלעיתים קשה להבחין אם מדובר בגרפיקה או בקטע וידיאו, על זה אני מוריד את הכובע בפני היוצרים של המשחק שהצליחו לשלב המון קטעי מעבר איכותיים, לעשות זאת טוב ולתפור את החיבור בין קטעי המעבר למשחק כמו שצריך.

בחלק השני יש את הגרפיקה של המשחק, על אף שבאופן כללי הרמה הגרפית של המשחק עצמו נמוכה יותר מזו שמוצגת בסרטונים, מדובר בגרפיקה איכותית ביותר שתגרום לפלייסטישן שלכם להזיע כמו שצריך.. במקרים נדירים מאוד הצלחתי למצוא באגים בגרפיקה, כמו אובייקטים שנשארו תקועים באוויר ושכחו את כללי הגרוויטציה, אך כפי שציינתי מדובר במקרים מאוד נדירים שאינם פוגעים במשחקיות.

 

Image

 

סאונד
הסאונד של המשחק איכותי ביותר, יותר מכל התרשמתי מהאפקטים בזמן הנהיגה שהעבירו תחושה של סביבה אמיתית וממש יכולתי עוד רגע להריח את האבק שעולה מהצמיגים המתחככים באדמת המדבר החולית.
הסאונד במשחק מושפע מאוד מהסביבה, ולכן ככל שתתרחקו מהאובייקט שמשמיע את הקול, כך הקול יחלש, ואם יהיו מחסומים ביניכם לבין האובייקט, גם הם ישפיעו כמובן על איך שהקול ישמע. המוזיקה של המשחק די איכותית ואני הצלחתי להתחבר לאווירה שהיא משרה די בקלות.

 

Image

 

המשחק והשליטה במשחק
השליטה במשחק היא לא הדבר הטריוויאלי ביותר שיש, ראשית מיפוי ברירת המחדל של המקשים במשחק הוא טיפה בעייתי ומצריך הסתגלות. לא יודע מה איתכם, אבל L2 זה לא הכפתור שהייתי מנסה לקפוץ איתו ובעיגול לא הייתי משתמש כדי לירות... הסיבה העיקרית לסידור המוזר של המקשים היא שהיוצרים של המשחק דאגו שלא נתבלבל יותר מידי במעבר ממצב רגלי לנהיגה ברכב. בסך הכל אחרי שמתרגלים לסידור החדש של המקשים אפשר להגיד שהמשחק הופך להיות לקל יותר בהרבה. ובכלל מדענים טוענים שאתגרים מהסוג הזה משפרים את פעילות המח ומגנים בפני מחלות נוירודגנרטיביות, אז מי אני שאתנגד לטיפול מונע מהסוג הזה..

למשחק יש טוטוריאל מאוד מפורט ואיכותי, אם לא הבנתם מה עליכם לעשות, סביר להניח שהייתם ממש אבל ממש לא מרוכזים שהסבירו מה צריך לעשות, וגם אחרי שתפספסו את התדריך ותשחקו "על עיוור", עדיין תקבלו נקודות ציון על המפה שידאגו שתישארו ממוקדים במטרה.

 

Image

 

העלילה של המשחק קודמת לזו של הסרט, מה שאומר שאימורטן ג'ו והבנים שלו עדיין חיים ומשליטים אימה על כל תושבי הסביבה. מקס במשחק רוצה בסך הכל לחצות את המישורים המדבריים ולמצוא שלווה, וכדי לעשות את זה הוא מתכנן לעבור דרך Gastown, לקחת מספיק דלק ולסגור עניין. רק, שהעניינים מסתבכים, מהר מאוד הרכב של מקס נשדד ומפורק ומקס מוצא את עצמו זרוק באמצע המדבר. אפשר היה לתת למקס איזה סיכוי קטן או שניים לשרוד את המדבר, אלמלא עוד בסרטון הפתיחה הוא עושה מעשה שמכעיס טיפה את אימורטן ג'ו, או במילים אחרות: כל הכנופיות מעוניינות לשפד את הראש של מקס על כידון.

למזלו של מקס נחלץ לעזרתו מכונאי מעוות בשם צ'ומבאקט (Chumbucket), או כפי שהיוצרים מכנים אותו "Chum". מכונאי או לא, בטוח שאצל צ'ומ הסתובב איזה בורג, והוא מחליט שמקס הוא לא פחות מקדוש שחובה לעזור לו ולעשות כדבריו כולל לבנות לו מכונית חדשה. עד כאן אני מוכן לספר לכם, ולהוסיף שכבר בנקודה הזו העלילה של המשחק עוקפת בהליכה את העלילה של הסרט.  

 

Image

 

אחד הדברים היפים יותר שראיתי במשחק זה הפונקציה "אל תבזבז זמן, לך מפה". מה זה אומר? שבכל  מקום איליו אתם מגיעים יש לכם את האפשרות לבדוק כמה משאבים נשארו לבזיזה במקום וכמה משימות או תת משימות נותר לכם לעשות. כשתסיימו את האזור תקבלו הודעה "האזור נבזז לחלוטין" או במילים אחרות: אל תבזבזו זמן, לכו מפה כי את כל מה שהיה לכם לקחת לקחתם. אני מוצא את התוספת הזו מאוד נחמדה וחסכונית בעיקר עבור שחקנים שכמותי שאוהבים לחרוש כל מילימטר במפה עד שיסתיימו בו כל המשאבים.

מה אני אגיד לכם על מקס, מקס הזועם הוא לרוב בסך הכל בן אדם. זה אומר שהוא קופץ כמו ילדה קטנה ורץ כמו זקנה בת תשעים, אז למי שקרא בתחילת הביקורת את צירוף המילים Shadow of Mordor ופינטז על דמות שקופצת על גגות ומדלקת בין הרים, אני אגיד מראש שזה ממש לא המצב. מקס הוא המינימום של המינימום עביר כשהוא מתנייד ברגל ולפעמים מכשול פשוט בגובה חצי מטר יכול לחסום אותו.
אז נכון לרוץ או לקפוץ הוא לא ממש יודע, אבל בלהרביץ הוא ממש טוב, ובינינו - אם אתה מרביץ ממש טוב, אתה לא באמת צריך לדעת לברוח... בנוסף לכישורי הקרב הסטנדרטים של מקס, יש לו את היכולת להתעצבן בקלות, וכשהוא מתרתח אז כל אגרוף שלו קטלני פי כמה, מה שהופך את מקס הגיבור שלנו לכמעט בלתי מנוצח בקרבות מגע.

 

Image

 

על כל דמות שתוצג לכם יש גם קטעי סאונד של המשפט שהכי מאפיין את הדמות ובנוסף יש גם קטעים אינפורמטיביים, שופכים אור על הדמות ועל פועלה. המידע הזה אומנם לא חשוב במיוחד אבל מעשיר מאוד את המשחק ונותן לו עומק ונפח.

מקס לא יודע את זה, אבל יש לו ככל הנראה יעוד גדול בקטע של להציל את העולם. או לפחות כמה אנשים שנמצאים בציפורני הרשע. מי שעוזר לו להגיע לתובנה הזו הוא נביא מוזר בשם גריפה (Griffa), שלא רק תומך נפשית אלא גם מאפשר למקס שלנו להשתכלל ולעלות דרגות. איך עולים דרגות? משלימים אתגרים (מרביתם מושלמים תוך כדי המשחק), ועל כל אתגר שתסיימו תקבלו אסימון שישמש אתכם לעלות דרגה. מרבית הסקילים של מקס עוסקים איך לא בשיפור החיוניות, בבונוסים שמקבלים בזמן צריכת מים או אוכל ובקרבות פנים אל פנים. מלבד סקיל שמוריד את תצרוכת הדלק שלכם, וזה שמשפר את זמן תיקון הרכב על ידי צ'ומ, לא תמצאו סקילים שקשורים לרכב או לכישורי נהיגה.

 

Image


לצורך השיפורים של הרכב וכישורי הנהיגה יש את המוסך, שלא היה מבייש גם את המוסך של NFS, או כל משחק מכוניות שמכבד את עצמו. בתחילת המשחק כל השדרוגים האפשריים לרכב נעולים ועם ההתקדמות במשחק יפתחו לכם עוד ועוד שדרוגים אפשריים ומה שיגביל אתכם תהיה כמות הגרוטאות (Scrap) שתאספו. הגרוטאות הן לא רק אמצעי לשדרוג בעזרתו האדיבה של צ'ומ, זה גם מטבע עובר לסוחר במשחק, ואם תיכנסו לחנות בקטגוריה MAX, תגלו שיש חפצים שניתן לרכוש בתמורה לגרוטאות. אגב שדרוגים, אחד השדרוגים האפשריים של הרכבים הוא קוצים, ומכיוון שלכל שדרוג יש גם את ההסבר שלו ישבתי לקרוא את ההסבר והיה כתוב שם שהקוצים נועדו למנוע מבוזזים לקפוץ על הרכב. נשמע מאוד הגיוני, ולמעשה זה גם מסביר למה בסרט היו רכבים שנראו כמו קיפודים מרוב קוצים, כנראה קפיצה מרכב לרכב מאוד נפוצה שם בעולמו של Mad Max.

כמו בכל משחק טוב שמכבד את עצמו ומכריח את השחקנים להתנייד על פני מישורים אינסופיים, גם במשחק Mad Max  יש את האפשרות לנסיעה מהירה ממקום למקום, כאן זה בעזרת כדור פורח, שבדרך אגב גם עוזר לכם להסתנכרן עם הסביבה ולסמן את כל המטרות האפשריות על המפה, בטווח המשקפת כמובן.

 

Image

 

הקרבות במשחק הם קרבות מרתקים, בעיקר בזכות העובדה שיש מגוון גבוה של יריבים ושהקרבות לא מתרחשים רק כקרבות מגע, אלא גם כקרבות נהיגה. למעשה הקרבות המאתגרים יותר יכולים להיות קרבות הנהיגה ובדיוק למטרה הזו אני שומר במשחק את הקליעים של רובה הצייד שלי ואת היריבים הרגילים מעדיף לחסל בקרב פנים אל פנים. קרבות הרכב לא מסתיימים בסתם ניגוח, אלא יש חלוקה לניגוחים באמצעות נייטרו, ניגוחי צד, פגיעה בנהג, פגיעה בגלגלים ופיצוץ מיכלי הדלק. לכל קטגוריה שהזכרתי יש גם אתגר שצריך למלא, מה שמדרבן את השחקנים לגוון בהתקפות. אחד הדברים שמאוד עוזר לכם להצליח בהתקפות זה זמן קליע בלתי מוגבל: יש לכם כמה זמן קליע שתרצו, ומעולם לא קרה לי שהזמן קליע הפסיק פתאום בפתאומיות, הדבר יכול לשמש אתכם כדי לכוון את הירי לעבר טנק הדלק של רכב נוסע אחר, מה שיכול להיות מאוד קשה בעיקר במציאות בה כמות התחמושת מוגבלת מאוד מאוד.

קטע נחמד שיש במשחק: יש לכם את האפשרות לתת לשחקן נוסף להתחבר עם עוד קונטרולר, לשלוט במצלמה ולקחת סרטונים כמו באולפן הקלטות. זה נחמד בעיקר עבור יוטיוברים, ומאפשר לשחקנים לראות את המשחק מכל זווית שהם רק רוצים לדמיין.

 

סיכום
נתחיל מהשאלה בה פתחנו: האם יש קשר בין המשחק מקס הזועם לסרט? על פניו מדובר בקשר מקרי לחלוטין וטוב שכך. בעוד הסרט לא עושה שם טוב למוניטין של מקס הזועם, המשחק מקס הזועם מסתבר כמשחק איכותי, מרתק עם עלילה ותוכן. המשחק מציג מגוון גדול של יריבים, מערכת קרבות מפותחת והמון חידושים קטנים שמשפרים משמעותית את המשחקיות. אומנם לא מדובר במשחק פורץ דרך, שכן הוא מורכב על פלטפורמת משחק מוכרת, אך ללא ספק מדובר בעוד שלב מבורך באבולוציית המשחקים.

נסכם ונאמר שמקס הזועם הוא משחק פעולה מגוף שלישי, המציג משחקיות טובה, עלילה איכותית, גרפיקה ברמה גבוה וסאונד מעולה עם אפקטים אותנטיים. סביבת המשחק היא סביבה פתוחה בה השחקן יכול לשוטט כאוות נפשו אך קו העלילה ברור, ההדרכה כולל עקומת הלימוד במשחק בנויה נכון, והשלב הבא במשחק נמצא תמיד מול העיניים, כך שקשה מאוד ללכת לאיבוד.

האם המשחק שווה את הכסף
ללא ספק כן, מקס הזועם יספק לשחקנים שעות ממושכות של משחקיות איכותית ומרתקת.

ציונים
גרפיקה: 9
סאונד: 10
עלילה: 9
משחקיות: 9
אינטיליגנציית יריבים: 9


ציון סופי: 9.2

 

 
< כתבה קודמת   כתבה הבאה >
Site by: MtK

eXTReMe Tracker