מבזקים
אחד הדברים היפים יותר הוא, כאשר מבקרים קוראים את הביקורות שלנו ומקבלים חשק  לכתוב ביקורות. זה בערך מה שקרה לאדם שגב השפיץ מ-BUG, והתוצאה די חמודה: מיני ביקורת לסימולטור המטוסים XX. כולכם מוזמנים ללכת בעקבותיו, ביקורות שיעמדו בסטנדרט יפורסמו גם הן בעמוד הביקורות.
לקריאת הביקורת
 

powered_by.png, 1 kB
ביקורת למשחק Final Fantasy XIV: Online הדפס דואל
הערכת משתמש: / 0
הגרוע ביותרהטוב ביותר 
נכתב על ידי Administrator   
Friday, 07 August 2015

ביקורת למשחק Final Fantazy XIV Online

הקדמה
אם תבקשו ממני לסכם את חיי כגיימר, הייתי מחלק אותם עד כה לשלושה חלקים: בתקופת בית הספר, בתקופת ההמתנה לצבא ובצבא. בתקופת בית הספר מרבית המאמצים שלי כגיימר היו להסוות את העובדה שאני משחק: הכנת שיעורי בית?  -כן עשיתי הכל כבר בכיתה. אז מה אתה עושה שוב על המחשב? לא אני רק מדבר עם חברים בוונטרילו (סוגר מהר את החלון של COD).
את התקופה שבה המתנתי לצבא אפשר לסכם במילים כמו ניוון טוטאלי, הפקרות או חגיגה של גיימינג, הרופא הצבאי הגדיר את זה אח"כ כעוד מספר וחצי למשקפיים. בתקופה הזו הייתי מחובר למחשב עם אינפוזיה ואל-פסק, כדי שחס וחלילה לא אפסיק דקה אונליין במשחק Guild Wars2. היו לי גם שני חשבונות אינטרנט, רק ליתר ביטחון כדי לכסות על מקרים בהם אחת החברות סיפקה פינג דפוק.
עכשיו אני בתקופת הצבא, הייתי מגדיר את התקופה הזו כגמילה קשה, קריז או כפי ששאר החברים בבסיס מכנים אותי "זומבי". בלי מחשב, בלי משחקים ובלי קונסולות. אם תשאלו אותי איך אני שורד, התשובה שלי תהיה משבת לשבת, שברור לכם שמרגע שכף רגלי דורכת בבית ועד ליום ראשון אני מחובר נונ-סטופ למחשב או לקונסולה. תלוי מה יותר זורם לחברים.

Image


 

על המשחק
המשחק Final Fantazy XIV Online או בקיצור FFXIV הוא משחק תפקידים מרובה משתתפים אונליין שנפתח בשנת 2010 למשתמשי ה-PC, לפי מה שזכור לי המשחק לא היה הצלחה גדולה ולכן גם הופתעתי לראות גרסת חידוש שלו ל-PS4. המשחק בגרסתו הנוכחית מאפשר לשחקנים שוטטות חופשית בעולמות, כשהחסם העיקרי הוא הדרגה של השחקן והרמה של היריבים המשוטטים בעולם. שחקנים שיתנסו במשחק יתוודעו לעשרות מפלצות מגוונות ולאינספור משימות היכולות להעסיק אותם שעות רבות.

Image

 

גרפיקה
הגרפיקה של המשחק טובה מאוד בהינתן היכולות של ה-PS4, מי שמכיר את ההיסטוריה של המשחק FFXIV Online יודע בוודאי שמשתמשי ה-PC קטלו את הגרפיקה של המשחק, זו הסיבה גם שיצאה בהמשך גרסה משודרגת בשם FFXIV: A Realm Reborn, שהציגה גרפיקה מרשימה לכל הדעות.
אז עכשיו תשאלו את עצמכם איזו גרפיקה אנחנו מקבלים במשחק הנוכחי: את הגרפיקה הישנה והטובה או את הגרפיקה החייתית והמשודרגת? התשובה היא כמובן את הגרפיקה הישנה יותר והנמוכה יותר במפרט הגרפי. הסיבה לכך היא קודם כל שזו הגרפיקה שנבנתה על המשחקFFXIV online והמשחק עבר בעיקר התאמה לקונסולה ולא שינוי גרפי מקיף.
שנית היכולות הגרפיות של ה-PS4 על אף שהן עולות על אלו של האקסבוקס, עדיין לא משתוות לאלו של מחשב גיימינג איכותי משנת 2010. עם זאת הגרפיקה בסך הכל היא טובה, שמסתכלים על

התמונה הכללית מקבלים גרפיקה אולי לא כל כך ריאליסטית אבל ברמה גבוהה מאוד יחסית.

Image

סאונד
בתחום הסאונד אני וסדרת משחקי FF לא הצלחנו מעולם לישר קו, ראשית המשחק מציג מוזיקה נעימה מאוד מצד אחד, אבל במינון יתר, פשוט כמות מוגזמת של אותן נעימות שחוזרות על עצמן שוב ושוב. עלי המוזיקה הכבידה מאוד והייתי צריך פשוט לסנן את האפשרויות של המוזיקה להציק לשחקן.
אם זה לא מספיק, אז תשעים אחוז מהדיאלוגים הם דיאלוגים אילמים, בהתחלה ישבתי לבדוק את הרמקולים לראות אם הכל בסדר, בעיקר בגלל שבהתחלה יכולתי לשמוע את הדיאלוגים, אבל ככל שהתקדם המשחק הבנתי שהדיאלוגים הם בעיקר מונולוגים, ומונולוגים זה המון טקסט לקרוא בזמנכם החופשי, למדתי גם שהתקשורת היחידה של הדמות שלכם היא הנהון בראש לא יותר מזה. עם זאת, אני חייב לתת קרדיט טוב לאפקטים של המשחק בעיקר בזמן הקרבות, האפקטים של המשחק לא רק איכותיים, אלא גם משעשעים ביותר ומסתירים המון הומור בין השורות.

Image

 

המשחק והשליטה במשחק
לפני הכל נתחיל עם המסוגלות שלי לשחק במשחק: לכאורה כשחקן Guild Wars אני הייתי המבקר המתאים ביותר לשחק במשחק. עם זאת על ההתחלה לא היה לי מזל גדול עם המשחק: בהתחלה היה צריך לאתר קוד איתחול (באמת אתם מצפים ממני לפתוח חוברת ולקרוא במקום לשחק? אז מה עם יש בחוברת שני עמודים!!! זו עדין חוברת!!).
בהמשך הגיע התור של המשחק לנסות להוריד את עצמו (אבל כבר התקנתי את הדיסק!!) ואחרי שהסיוט של ההורדה האיטית נגמר, הגיע התור של העדכון שנכשל פעמיים ורק בפעם השלישית הצליח להתקין את עצמו. וכאן הייתי בטוח שאני יכול להתחיל לשחק. אז זהו שלא: שעה וחצי אחרי שסיימתי את ההורדות התחיל עדכון שרתים כלל עולמי לתחזוקה ואני נאלצתי לחזור לבסיס בלי לשחק במשחק. אחרי שיצאתי מהבסיס, הפעלתי מחדש את המשחק ואחרי שהורדתי עדכון חדש, עברתי תהליך רישום מייגע משהו הצלחתי לשחק במשחק. בשלב הזה התחלתי לחרוש ברצינות, על המשחק, לטפס דרגות יפה ולנסות להבין מי נגד מי. זה לא מנע מהיוצרים של המשחק להכריז שוב על סגירת העולמות לתחזוקה ואני נותרתי שוב עם זמן פנוי ובלי אפשרות לשחק...
בפעם האחרונה שחזרתי מהבסיס הצלחתי לשחק מיד, אחרי הרישום כמובן, אבל מה לעשות באותו היום לא הייתי מרוכז במיוחד והתחשק לי בעיקר לעשות Free roaming. 

Image


במשחק FFXIV אתם משחקים בתפקיד הגיבור שמגיע אל ממלכת אאורזאה (Eorzea), ממלכה עם בעיות משילות קשות שנמצאת על סף כאוס מדיני, ושכל דמות מפתח אפשרית מושכת בחוטי השלטון מתחת לשולחן כמובן. אל הממלכה אתם מגיעים כהרפתקנים צעירים, מלאי אמביציה בלמצוא אוצרות, כבוד ועוד אוצרות. אבל מהר מאוד אתם מגלים שאתם לא סתם הרפתקנים אלא שניחנתם ביכולת מופלאה לשאת קריסטלים ולאחות את חלקי הקריסטל הפזורים. למעשה, בעלילה של המשחק אין חידוש.

אם כך השאלה הגדולה היא איך המשחק נראה ומרגיש בקונסולת ה-PS4. ונתחיל בראש ובראשונה מהחיבור למשחק ומיד לאחר מכן בשליטה במשחק. החיבור למשחק זו סאגה: מעבר לעדכונים האינסופיים, המשחק דורש חיבור בכל פעם שאני נכנס למשחק. עכשיו זה לא PC שלוקח לי שתי שניות להקליד את הסיסמא, או שיש אפשרות לכניסה אוטומטית. זה פאקינג פלייסטישן וכל פעם זה לפתוח את המקלדת הוירטואלית ולשבת לאסוף מקשים כמו ילד מסכן.ואני שואל את עצמי למה?? הרי החיבור שלי לפלייסטישן הוא חיבור אוטומטי, אז למה לא לרכב על הפלטפורמה הזו ולחבר אותי גם לחשבון של FFXIV. התשובה לך היא טיפה עצובה: כי זה הממשק הקיים. לצערי התשובה הזו תקועה לאורך כל הביקורת כמו פיל לבן בחדר הארונות.

Image

השליטה במשחק כפי שכבר הבנתם נועדה במקור לשחקני PC, עכשיו יש כמה שינויים בעיקר במערכת הקרב שהוכנסו למשתמשי הקונסולה, אבל הסביבה היא עדיין סביבה מותאמת PC. כזו שמצריכה שימוש במקלדת ועכבר. כמובן שיוצרי המשחק ניסו לפתור את העניין עם הפאד טאץ' של השלט של הקונסולה. אבל מה להגיד לכם: פיתרון זה לא, זה בערך כמו לנסות לשחק בטלפילד עם פאד טאץ של מחשב נייד. אפשרי אבל כל משחק שלכם יגמר בסקור של 0:30.

כמו שאמרתי לכם קודם, אני שחקן של גילד וורז, אז משחק MMORPG אמור היה להיות משחק ילדים עבורי, העניין הוא שהחיבור למקשים והשלובים המוזרים מאוד של הכפתורים היו מאוד לא טריוויאלים. מערכת הקרב מתערבבת עם מערכת המחוות, בחירת היריב מזכירה אסטרטגיה בזמן אמת ומקשה מאוד על ניהול קרב כמו שצריך והשליטה במשחק ובקרבות עצמם מושפעת קשות מכך שאין באמת עכבר איתו ניתן לנווט במסך. נכון ניכר שנעשו מאמצים כבירים לעקוף את הבעיה הזו, אבל חיסרון של עכבר זה משהו שקשה מאוד לכסות עליו.

Image

 

העלילה של המשחק ומערכת חלוקת המשימות היו לא מרשימים במיוחד בגרסת ה-PC, אני יכול להרגיע אתכם ולהגיד לכם שגם בגרסת ה-PS4 אתם תשאלו את עצמכם מה באמת רוצים ממני? והתחושה היא שהמשימות שניתנות לכם הן מפוזרות, לא ממוקדות ומרגישות יותר כמו תיזוז. קחו למשל משימה: יושב בתוך הפונדק אדם עם ארבע עוגיות, המשימה שלו עבורכם היא לתת את העוגיות לארבעה ילדים שיושבים מחוץ לפונדק, ממש מעבר לדלת. זה לא שיש בדרך מפלצות, אין גם תחכום או חידה שצריך לפתור, פשוט לצאת החוצה ולתת לילדים את העוגיות. עבור המשימה המתזזת הזו, אתם מקבלים 1500 נקודות ניסיון, שהן שוות ערך להריגת 10 מפלצות שהן בשתי דרגות יותר גבוהות מהדמות שלכם. מאוד הגיוני. תגידו מה שתגידו, משימות מהסוג הזה מורידות לי מהמשחק וגורמות לאיבוד ריכוז וסטייה מיותרת מהעלילה. תוסיפו את העובדה שאיזה גאון החליט שהמשימות לא אמורות להגמר בהכרח אצל ה-NPC שנתן לכם אותן, ותמצאו מתכון בדוק לתסכול אם במקרה פספסתם את השורה שאומרת לכם ללכת למקום אחר כדי לקבל את הפרס.

Image

 

אחד האלמנטים שלא מוסיפים למשחק זו המפה, שבאמת עושה את המינימום כדי לעזור לשחקן לנווט במרחב. מפת הניווט פשוט דפוקה. במקום שיופיע עליה חץ מראה כיוון פלוס מיקום אובייקט. מופיעים חצים במקומות לא קשורים, והאובייקטים נמרחים באופן לא ריאליסטי על המפה, מה שיכול לגרום לכם לחשוב שנקודת ציון ממרחק 3 קילומטר, נמצאת בדיוק מעבר לפינה, אתם לא תבינו איפה אותו אובייקט ותמצאו את עצמכם מסתובבים סביב הזנב שלכם במפה.

Image

 

מילה טובה על המשחק: גיוון יש בו והרבה, בנוסף לאינספור מפלצות שמגיחות משום מקום ומרביתן גם לא תוקפות אתכם (לפחות לא בדרגות נמוכות), אתם תחשפו במשחק גם לדברים הכי ביזאריים שיש: הנה החייזר שכל הזמן נלחם בפלאקי דאק, והנה אפרוח ענקי, אני יכול להבטיח לכם שהביטוי הידוע WTF, יעלה על בדל שפתיכם יותר מפעם אחת במהלך המשחק.

האינטראקציה שלכם עם השחקנים מזכירה מפגש ריקודי עם בקבוצת תמיכה של אילמים: בגלל שהמשחק נועד ל-PC, אז מקלדת הייתה אמורה להיות אמצעי התקשורת העיקרי, אבל מה לעשות שחקני PS4  יורקים דם עד שיוצאת להם מילה. לכן אחד הדברים שאפיינו את הצא'ט יותר מכל הייתה שתיקה רועמת של השחקנים. עכשיו אני לא יודע אם זה בגלל שהשחקנים סביבי חארות או בגלל שאף אחד לא קורא באמת את הצ'אט, אבל בכל המקרים שביקשתי עזרה מהסובבים לא קיבלתי. היו מעט אינטראקציות קצרות עם שחקנים אחרים והמון מאורעות FATE שבהם לקחתי חלק עם עוד שחקנים, אבל זו לא האחווה שאני מכיר מה-PC, וגם ממשחקי PS4 אחרים שנבנו במקור ל-PS4.

Image

 

סיכום
המשחק Final Fantasy XIV: Online הוא משחק תפקידים מרובה משתתפים שנבנה במקור למשתמשי ה-PC, המשחק מתרחש בעולם פתוח בו השחקן יכול לשוטט בחופשיות. ההתקדמות של השחקן במשחק נקבעת בעיקר על פי הרצון האישי של השחקן ורמת הקשב והריכוז שלו במהלך התדרוכים. המערכת בנויה כך ששחקנים תמיד יהיו במקום בו הם נועדו להיות מבחינת דרגה: אין בונוסים מהשתתפות בקרבות עם מפלצות חזקות מכם בהרבה ויש צורך בסנכרון כשהרמה שלכם גבוה מידי. הרמה הגרפית שהמשחק מציג היא אומנם לא גבוהה במונחים של PC, אך בהחלט ראויה במונחים של PS4. החסרונות הגדולים של המשחק נובעים מכך שההמרה מ-PC ל-PS4 היא רחוקה מלהיות מושלמת: הממשק קשה לתפעול, מערכת הקרבות טיפה מתסכלת והתקשורת עם שאר השחקנים לקויה. מבחינת יכולת שריפת זמן, למשחק FFXIV יש פוטנציאל אדיר של לשרוף זמן מול המסך, בעיקר אם אתם אוהבים לעשות אלפי משימות צד שונות ומשונות.

 

 

 

האם המשחק שווה את הכסף
השאלה הזו יותר מורכבת ממה שזה נראה: מעבר לעלות הראשונית של המשחק, יש גם עלות חודשית של דמי שימוש בשרתים. אם תיקחו בחשבון שבכל חודש שלושה ימים בערך השרתים מושבתים בגלל עדכון (זה מה שיצא לי לראות) ושאני יוצא אחת לשבוע מהבסיס לחמשושים, תקבלו שבחודש אקטיבציה של המשחק יצא לי לשחק בו שמונה ימים בסך הכל. במילים אחרות, למשמשים שאינם יכולים לשבת כל היום מול המחשב ולחרוש על המשחק כמו חיילים לא כל כך משתלם לקנות את המשחק בגלל העלות החודשית. לעומת זאת, למשתמשים כבדים יהיה תמיד מה לעשות במשחק והם יוכלו להנות מאלפי שעות משחק בעולם המופלא של FFXIV.

ציונים:
גרפיקה: 8
סאונד: 7
משחקיות: 6
סביבת משחק וירטואלית: 10
אינטראקציה עם שחקנים אחרים: 6

ציון סופי: 7.4

 

 
< כתבה קודמת   כתבה הבאה >
Site by: MtK

eXTReMe Tracker