מבזקים
יצאה ביקורת חדשה לשש - בש באינטרנט
לקריאת הביקורת
 

powered_by.png, 1 kB
ביקורת למשחק Final Fantasy Type-0 HD הדפס דואל
הערכת משתמש: / 0
הגרוע ביותרהטוב ביותר 
נכתב על ידי Administrator   
Thursday, 09 April 2015

ביקורת למשחק Final Fantasy Type-0 HD

הקדמה
אני זוכר שיצא המשחק FF הראשון, היו דיבורים על המשחק האולטימטיבי ועל איך שאנשים מתמכרים למשחק. שיצאו המשחק השני והשלישי בסדרה עוד קשה היה לשמוע את הביקורות השליליות, אבל עם לידת המשחק העשירי בסדרה הסרקזם חגג ועיקר הביקורת הייתה שהיוצרים בשל חמדנותם אינם יודעים מתי להפסיק.

המשחק Final Fantasy Type-0 HD זו למעשה גרסת החידוש למשחק Final Fantasy Type-0 שיצאה בשנת 2011, המשחק הוא חלק מסדרת Fabula Nova Crystallis, שכוללת גם את FFXIII ואת FFXV, שאת גרסת ההתנסות שלו סיקרנו כאן.

Image

על המשחק
המשחק Final Fantasy Type-0 HD הוא משחק תפקידים מגוף שלישי, בו אתם משחקים בתפקיד תלמידים בכיתת העלית כיתה אפס. על אף שהגיל הממוצע בכיתה שלכם הוא 16, כל אחד מבני הכיתה מתעתד להיות הכח המכריע במערכה כנגד צבאות הרשע של קיסרות מיליטסי הפזורים בכל עבר. מערכת הקרבות במשחק מזכירה מאוד שילוב בין קרבות בעולם פתוח נוסח Guild wars לקרבות אסטרטגיים, בעיקר בגלל האפשרות שלכם להחליף שחקנים במהלך הקרב ולהשתמש ברזרוות. המשחק Final Fantasy Type-0 HD הוא חצי סלחני ומאפשר לכם לשמור את המשחק רק בנקודות מאוד ספציפיות. בכל פעם שתמותו מעבר לנקודות אלו, יהיה עליכם לטעון את המשחק מחדש.

Image

 

גרפיקה
הגרפיקה של המשחק משופרת. משמעות הדבר היא שרואים שהגרפיקה מבוססת על גרפיקה ישנה מצד אחד ומצד שני התוצאה הסופית של השיפור הגרפי היא גרפיקה איכותית במרבית המשחק עם רסיסים של תזכורות שהגרפיקה מבוססת על גרפיקה ישנה שעברה שיפור. בכל אופן, יחסית לז'אנר משחקי ה-RPG, Final Fantasy Type-0 HD מציג גרפיקה ברמה גבוהה. מרגע שתצאו מהעיר הגרפיקה הופכת לפשטנית: אתם תראו עיר, דמות, והמון שטחים שטוחים ואנמיים עם רמת מפרט נמוכה. היתרון הגדול של הצגה גרפית זו הוא הפוקוס של השחקנים בפרטים שחשובים רק למשחק ואולי גם אלמנט ההפתעה בכל פעם שאתם נופלים למארב. החיסרון העיקרי הוא כמובן תצוגה גרפית ירודה יחסית שמתאימה יותר למשחקי אסטרטגיה כבדים.

Image

 

סאונד
בתחום הסאונד המשחק צריך עוד לעבור שיפורים, עם תחילת המשחק עוד בסרטון הראשון יש לאגים נוראיים בסאונד. הלאגים נמשכים לאורך כל המשחק ומופיעים באקראיות בלתי צפויה. אני חייב לציין שיחסית למשחק RPG, המשחק הנוכחי מאוד מדובב, וכבר התרגלנו למשחקים שבהן הדמויות אומרות שתי מילים בתחילת המשחק ולאחר מכן נותנים לכם כמויות אדירות של טקסט לקריאה עצמית עם מוזיקה מטרידה ברקע. במשחק Final Fantasy Type-0 HD נשמר האיזון וקטעי המעבר הרבים מדובבים בנדיבות רבה. מעבר לכך, הסאונד, המוזיקה והאפקטים די איכותיים וברגע שיתוקנו הבאגים והלאגים למיניהם ניתן יהיה להגיד שהסאונד של המשחק מושלם.

Image

 

המשחק והשליטה במשחק
המשחק Final Fantasy Type-0 HD מתחיל בהסבר קצר על הקריסטלים שנמצאו ביבשת אוריאנס  והחשיבות שלהם להתפתחות כל אחת מארבעת הציוויליזציות: השליטים של רוברום מחזיקים את הקריסטל של הציפור האדומה, המעניק כוחות קסם. אמפריית מיליטסי שולטת בקריסטל הטיגריס הלבן שמאפשר שליטה במדע ובנשקים. ממלכת קונקורדיה שולטת בקריסטל של דרקון התכלת המעניק את היכולת לשלוט בדרקונים וברית לוריקאן שולטת בקריסטל של הצב השחור המעניק את כח השריון. כל אומה יצרה סביב לקריסטל פריסטוריום, שזו אוניברסיטה שמטרתה לחקור ולהגן על הקריסטל, וזה בתמורה מעניק לאנשים נבחרים מאותה אומה יכולות מיוחדות והופך אותם לשליחיו הנקראים I'Cie. אם זה לא מספיק, כשמישהו מת הקריסטלים מוחקים את הזכרונות של אנשי יבשת אוריאנס וכך אנשים לא חיים בצער. מה שמעלה את השאלה האם ביבשת אוריאנס נשפטים אנשים בעוון רצח.

Image

 

מיד לאחר ההסבר על האומות והקריסטלים השונים, מתחילה סצנה ארוכה מאוד שבה מתוארת ההתקפה של אמפריית מיליטסי על רוברום, למתקפה לא היה סיכוי, אלמלא מתקן סודי שהונחת בפריסטיליום ומבטל את השפעת הקריסטל. במילים אחרות, הרוברומים שמסתמכים על כוחות קסם נותרו חסרי אונים למול התוקפים וההגנות שלהם מתפרקות כמו מגדל קלפים. המצב הקטסטרופלי הזה מעורר או מוציא ממחבואם את "כיתה אפס"; יחידת עילית של תלמידים שנועדו להיות אגיטו: מי שיגאל את יבשת אוריאנס ויציל אותה בפני חורבן טוטאלי.

Image

 

בתחילת המשחק השחקן שלכם הוא בן אלמוות: גם אם הוא מת הוא מייד חוזר. אל תתרגלו למצב הזה, כי עם סיום המשימה הראשונה, אתם תגלו שהשחקנים שלכם יכולים ועוד איך למות. כאן נכנס אלמנט האגו: אם תמותו במשחק תהיו חייבים לחזור ולטעון את המשחק מחדש, אלא אם כן יש עוד שחקנים בקבוצה שלכם שעוזרים לכם וסיום קרב מוצלח שלהם פלוס כניסה לעיר תחזיר את השחקנים שנפלו למשחק. העניין של האגו הוא שאתם צריכים להודות שאתם לא באמת יכולים לסיים את המשחק לבד, מה גם ששחקנים אחרים שמשחקים איתכם חולקים איתכם גם נקודות ניסיון. לרוב העוזרים שלכם באמת מנסים לעזור, אבל יוצאים לא מעט מקרים בהם העוזרים עומדים חסרי מעש וסתם מבזבזים דמויות מהרזרווה.

Image

 

איזו רזרווה? את המשחק אתם מתחילים עם תריסר שחקנים ובהמשך מצטרפים אליכם גם ראם ומאכינה, כל להקת לוחמים שתקימו תהיה מורכבת משלושה לוחמים, שאר השחקנים יכנסו לרזרווה, את שחקני הרזרווה תוכלו לזמן באמצע קרב במידה ואחד השחקנים ימות. במידה וכל שלושת שחקני התקיפה העיקריים שלכם ימותו, תוכלו להחליף את שלושתם. אבל במידה וכל השחקנים כולל חברי הלהקה - אתם תפסידו את המשחק ותצטרכו לטעון מחדש... אגב, זו הסיבה שאני מגוון בשחקנים שאני לוקח בשדה הקרב: כדי שברגע הנכון יהיו לי גם שחקני רזרווה חזקים.

כל הדמויות של השחקנים שלכם מתפתחות עם המשחק; יש להן דרגות, יכולות ואתם יכולים לשפר את הציוד שעליהן. בנוסף לשיפור האישי של כל דמות, אתם יכולים לשפר באופן כללי את יכולות הקסם השונות של הדמויות. השיפורים נעשים דרך האלטוקריסטריום תמורת פנטומות מצבעים שונים. את הפנטומות עליכם לאסוף מיריבים נופלים במהלך הקרב מיד אחרי שהם נהרגו, אחרת הגופות ייעלמו. איסוף פנטומות אגב, זו גם הדרך שלכם לקבל נקודות קסם.

Image

 

אחרי כל קרב אתם תקבלו דו"ח מצב, שכולל ציון ספציפי על כל אחד מהביצועים שלכם, ציון כללי וסטטיסטיקות, כשבין הפקטורים המשפיעים ביותר על הציון הם זמן המשימה ומספר הנופלים שהיו לכם בקרב. מעבר לעניין הפאסון האישי והאתגר אני לא מוצא יתרון מיוחד בלקבל ציון גבוה.

החוכמה הגדולה במערכת הקרבות היא לדעת על איזו דמות לשלוט, באיזו קומבינציה ובהתאמה ליריב: לכל דמות יש את סגנון הקרב והיכולות המיוחדות שלה, יהיו דמויות שקל יותר לשחק בהן ודמויות אחרות שיועילו פחות בשדה הקרב, אתם צריכים לקחת בחשבון שהמחשב פחות אגרסיבי, פחות יעיל בלהתחמק אבל יודע לנצל נכון יותר את היכולות של הדמות, לכן את דמות המפתח בקבוצה אתם תרצו לתפעל בעצמכם, בעוד שדמויות עם יכולות תומכות כמו ריפוי יהיו יותר יעילות כאשר המחשב יתפעל אותן. קיים גם הבדל מהותי בין סגנונות הקרב של הדמויות: יש דמויות מאוד זריזות וחמקמקות כמו ACE שישתמשו בהתקפות טווח ויגרמו מעט נזק בכל התקפה, דמויות ביניים כמו MACHINA שיהיו פחות זריזות וילחמו בקרב פנים אל פנים ובהתאם גם יגרמו יותר נזק, ודמויות קיצוניות כמו CINQUE שיוציאו התקפות איטיות מאוד, אבל יגרמו גם טונות של נזק.

Image

 

המשחק מכיל אינספור משימות ומשימות צד, הדבר היפה במשחק הוא שאתם נשארים כל הזמן מחויבים לעלילה הראשית של המשחק. איך זה נעשה? אחרי כל משימה יהיה לכם זמן מאוד קצוב לשוטטות, שיחות ומשימות צד. משימת צד מחוץ לעיר תיקח לפחות שש שעות ושיחה עם דמות אחרת תיקח שעתיים. ברגע שיאזל לכם הזמן תתחיל המשימה הראשית והעלילה תתקדם, ההתקדמות שלכם עם הדמויות בין משימה למשימה תקבע עד כמה יהיה לכם קל או קשה לעבור את המשימה. גם במשימות הראשיות וגם במשימות הצדדיות יהיו בוסים מיוחדים. הבוסים יקבעו למעשה אם אתם הגעתם לרמה הנכונה או שמא אתם צריכים להמשיך להשקיע בדמויות שלכם. במילים אחרות, אם לא תגיעו ברמה הנכונה למפגש עם הבוס, הוא יקרע לכם את הצורה, לכם ולכל שאר השחקנים ברזרווה שלכם ואם כולם ימותו בקרב, התוצאה תהיה שתאבדו את ההתקדמות שלכם במשחק. אלא אם כן תעשו שימוש בקריסטל מילוט ותחזרו לעיר הקרובה בביטחה.

Image

 

אז איך עולים דרגות ומתכוננים לקרב עם הבוס הגדול? יש שתי דרכים: האחת מילוי משימות, והשנייה שוטטות מחוץ לעיר וכניסה להרבה קרבות קטנים. בחלק מהקרבות, מייד אחרי שתנצחו תהיה לכם האפשרות להמשיך להילחם בגל הבא של היריבים או לסגת, זו מצד אחד דרך נפלאה להשיג נקודות ניסיון ופנטומה, אבל אתם צריכים לקחת בחשבון שעם כל גל של התקפות היריבים הופכים ליותר ויותר חזקים, עד לשלב שבו אתם לא תוכלו לגרום להם אפילו נזק. הקפיצה בדרגות של היריבים שמגיעים מולכם יכולה להיות די קיצונית וכך פתאום תגלו שאין לכם דרך להתמודד עם היריבים ותהיו חייבים להשתמש בקריסטל מילוט כדי להימנע ממוות ודאי של כל חברי הקבוצה ואיבוד ההתקדמות במשחק.

Image

 

סיכום
משחק התפקידים Final Fantasy Type-0 HD היא גרסה משופרת של המשחק Final Fantasy Type-0  המותאמת לקונסולת ה-PS4, אני אומנם שמעתי כמה ביקורות על סדרת משחקי FF ועל המשחקיות שלה, אך למען האמת קשה לי להתחבר לביקורות השליליות כי באופן אישי הצלחתי להתמכר מהר מאוד לעולם המוזר של Final Fantasy Type-0 HD בו יש שילוב בלתי אפשרי בין קסם, טכנולוגיה ומפלצות. הגרפיקה המשופרת של המשחק מצליחה להתאים את עצמה לקונסולת ה-PS4 המתקדמת ומביאה רמת תצוגה איכותית למדי. בתחום הסאונד המשחק מכיל באגים שמובילים ללאגים בסאונד ורצוי שיתוקנו בעדכון הבא. בסך הכל המשחק Final Fantasy Type-0 HD מביא לקונסולת ה-PS4 משחקיות ברמה גבוהה והמון שעות של משחק מהנה.

Image

 

האם המשחק שווה את הכסף
המשחק Final Fantasy Type-0 HD מאפשר לשחקנים להנות מעשרות שעות של משחק איכותי, עם עלילה מעניינת ביותר. לדעתנו המשחק שווה את הכסף ומצדיק את הקנייה הן מהפן האיכותי של המשחק והן מהתמורה בשעות משחק.

 

ציונים:
גרפיקה: 8
סאונד: 7
משחקיות: 10
עלילה: 9

ציון סופי 8.5

עידכון אחרון ( Saturday, 11 April 2015 )
 
< כתבה קודמת   כתבה הבאה >
Site by: MtK

eXTReMe Tracker