מבזקים
                 משחקי פעולה                             משחקי יריות                        משחקי ילדים           
                 

        
 

powered_by.png, 1 kB
ביקורת למשחק Murdered Soul Suspect הדפס דואל
הערכת משתמש: / 0
הגרוע ביותרהטוב ביותר 
נכתב על ידי Administrator   
Sunday, 15 June 2014

ביקורת למשחק Murdered Soul Suspect

על המשחק
המשחק Murdered Soul Suspect הוא קווסט בלשי, בו על השחקנים לפענח את מקרה הרצח של עצמם; כן, שמעתם נכון: אתם משחקים בתפקיד בלש בשם רונן (Ronan), שנרצח מיד עם תחילת המשחק ועל הרוח שלו מוטלת המשימה לגלות מי היה הרוצח, כתנאי מקדים לסגירת המעגל בעולם הנוכחי ומעבר לעולם הבא. רונן כמו כל בלש טוב, משתדל להמשיך ולפתור כל תעלומה שנקרת לדרכו וכך הוא הופך לבלש הפרטי של העולם הבא. כמובן שכיאה לעולם הבא, לרשות רונן עומדים כוחות על-טבעיים האופייניים לרוחות ומאפשרים לו נגישות כמעט אינסופית לכל פיסת מידע זמינה.

Image

 

גרפיקה
הגרפיקה של המשחק איכותית, הטקסטורות האפלות והסביבה המדכאת והמיושנת תורמים רבות לתחושה שאתם נמצאים באיזשהו מצב אפרורי של רוח התקועה בין העולמות, היוצרים החכימו לשלב באמצעות הגרפיקה את שני העולמות: עולם החיים ועולם הרוחות, כך שאתם תוכלו לעבור דרך עצמים מהעולם הנוכחי, אבל תחסמו על ידי גופי רפאים, כמו בניין ישן שנשרף או רכבת שבעבר הרחוק נהגה לעבור דרך העיירה.

Image

סאונד
הסאונד של המשחק גם הוא איכותי: המוזיקה משתנה בהתאם לדינאמיקת המשחק, הקרינות ברורה ולמי שזה לא מספיק יש גם כתוביות. עם הכתוביות הייתה לנו בעיה קטנה: ברירת המחדל של המשחק הן כתוביות מאוד קטנות. זו לא בעיה רק של המשחק הנוכחי, אלא של כמעט כל משחקי הפלייסטישן שמתוכננים עבור משתמשים שיושבים מקסימום במרחק מטר מהמסך. בקטגוריית הסאונד יש לכם את האפשרות לשנות את עוצמת המוזיקה, הקריינות או עוצמת הסאונד הכללית.

האפקטים של המשחק היו מרשימים ביותר: על אף שלא היו יותר מידי אפקטי סאונד, המעט אפקים הייחודיים לעולם הרוחות ובמיוחד צווחות השדים המקפיאות, דאגו להזכיר לכם היטב שאתם עדיין רק רוחות רפאים פגיעות ביותר.

Image

המשחק והשליטה במשחק
במשחק Murdered אתם משחקים בתפקיד הבלש רונן, או יותר נכון בתפקיד הרוח של הבלש רונן, כי בחמשת השניות הראשונות של המשחק רונן נרצח. אין כאן ספויילר, כי כבר על עטיפת המשחק תוכלו לראות תמונה של רונן, בית החזה שלו מנוקב משבעה קליעים שחלפו דרכו, והשם של המשחק "רצוח", לא משאיר יותר מידי מקום לספק.

Image

עד כאן אין חדש: היה רצח, הרוצח בורח הנרצח מת. אבל מסתבר שבמשחק Murdered זה לא כך, רונן מגלה שמה שנחשב לסוף, הוא למעשה התחלה חדשה של חקירה בלשית שתוצאותיה הרות גורל עבורו. כרוח רונן מגלה שהוא לכוד בין עולם החיים לעולם הבא, והדרך היחידה שלו לעבור לעולם הבא היא לפתור את התעלומה מיהו הרוצח שלו. החיים לא כל כך פשוטים גם כרוח, מאחר ובעולם המעבר יש שדים, שהם רוחות שלא רצו להתקדם הלאה והתחילו לצרוך את הרוחות האחרות. עם הזמן אותן רוחות הפכו לשדים, שכל עניינם הוא בלחפש עוד ועוד רוחות על מנת להשביע את רעבונן. המפגש הראשוני שלכם עם שד הוא ללא ספק מפגש מצמרר, ומכאן כל מפגש עם שדים הופך להיות לחוויה מצמררת, מותחת ומורטת עצבים.

Image

אמרנו שרונן צריך לפתור את מקרה הרצח שלו, זה לא מדויק, הוא צריך לפתור את מקרה הרצח שלו, של אשתו ושל עוד עשרות נערות שנרצחו על ידי רוצח סידרתי המשוטט בעיר סלם. במהלך העלילה רונן יכול, אך אינו חייב, לבצע גם משימות צדדיות ולאסוף פריטי זיכרון מיוחדים. המשימות הצדדיות הן למעשה תיקים בלשיים קטנים, כאלו שתפתרו תוך רבע שעה ותפקידם בעיקר לתבל את העלילה. פריטי הזיכרון נועדו בעיקר לתת עומק ותוכן לסיפור, תוכל לקרוא את כל המכתבים שיוליה האישה של רונן כתבה לעצמה ביומן לאורך היכרותה עם רונן. ואם ממש תתאמצו תוכלו גם למצוא פריטי איסוף מיוחדים, שברגע שתאספו את כל סדרת הפריטים יפתח לכם סיפור מצמרר, בו מתאר אדם חי את המפגש עם רוח רפאים מנקודת מבטו. ספוקי לגמרי.

Image

השליטה במשחק מושפעת בעיקר מכך שאתם רוחות, ולכן על אף שאתם יכולים לראות את עולם החיים, אין לכם השפעה או נקודת חפיפה עם עולם זה, למעט מכשירים חשמליים אותם תוכלו לשבש. משמעות הדבר היא שבמשחק Murdered אתם תוכלו לעבור דרך חפצים ואנשים כל עוד  הם לא מיוצגים בעולם הרוחות, זה קשה כי כל גיימר סטנדרטי מתרגל ללכת מסביב לחפצים, ופה פתאום אתם יכולים ולפעמים גם צריכים לעבור דרך מכוניות, קירות ואנשים. נוצר מצב מצחיק, שבתחילת המשחק אתם עוקפים מכשולים כמו גדרות ומכוניות, אבל אחרי שתסיימו את המשחק ותעברו למשחק אחר, תגלו שבלי לשים לב אתם נתקלים באובייקטים.

Image

לכוחות הרפאים, עליהן נרחיב בפסקה הבאה, יש יתרונות ויש חסרונות. החיסרון העיקרי בלהיות רוח רפאים (מלבד העובדה ששדים מנסים לאכול אותך), הוא שאין לכם חפיפה עם עולם החיים ולכן אתם לא יכולים להרים\להזיז חפצים, לא יכולים להיכנס לבתים סגורים או לצאת מבתים שנסגרו, והכי גרוע: אתם לא יכולים לתקשר עם החיים כדי לספר להם את האמת ולסייע בחקירה. למען האמת, אתם כמעט לא יכולים לתקשר עם בני האדם, כי במשחק Murdered אתם יכולים לתקשר עם מדיומית, במקרה שלנו מדיומית בשם "ג'ני" שהיא בסך הכל ילדה מתבגרת שמחפשת את אמא שלה המדיומית הותיקה.

במהלך המשחק Murdered אתם תלמדו לשלוט בכוחות רוח הרפאים שלכם, כוחות אלו כוללים: קריאת מחשבות של אנשים, השפעה על מעשים של אנשים, השפעה על מכשירים אלקטרוניים, טלפורט, ראייה דרך קירות ושליפת זכרונות (פלאשבקים) באמצעות מגע.

Image

זה לא משנה כמה תלמדו לשלוט בכוחות המיוחדים שלכם, או כמה תתקדמו במשחק, שום דבר לא יוכל להכין אתכם לשני דברים: המפגש עם השדים והסיפורים הטארגיים של מקרי הרצח שתפתרו. מהבחינה הזו העלילה של המשחק מצליחה בהרבה אופנים לתעתע בשחקן ולהביא לא רק משחקיות חדשה שמתרחשת כולה בעולם הבא, אלא גם עלילה עם טוויסט מקורי שבזכותו שווה לסיים את המשחק רק בכדי לחשוף את האמת בסיומת שמרבית הגיימרים לא יוכלו אפילו לדמיין. מבחינת נפח העלילה והמשחק: יש איזושהי תחושה שאין מספיק דמויות עגולות בעלילה, כאלו שבזכותן ניתן היה לנפח טיפה את העלילה ולהאריך את המשחק בעוד כמה שעות טובות. ובכלל, דמויות עגולות הן דבר נפלא למי שמחפש חשודים לרצח.

Image

הדבר היחידי שבאמת הפריע לנו במשחק, זו העובדה שאין לשחקנים את האפשרות לשמור את המשחק בכל זמן נתון. משמעות הדבר היא שאם אתם לא עוברים שלב או עוברים מאיזור אחד לאיזור שני בעיר, המשחק לא ישמור לכם את ההתקדמות ולא משנה כמה זמן שיחקתם. קרה לנו יותר מפעם אחת ששיחקנו ואחרי שיצאנו מהמשחק וחזרנו אליו, גילינו שהמשחק החזיר אותנו רבע שעה אחורה, זה קשה ומבלבל בעיקר בגלל שאתם צריכים להתחיל להיזכר מה כן עשיתם ומה לא.

Image

 

סיכום
המשחק Murdered הוא קווסט בלשי המציג משחקיות נדירה בתחום משחקי הפלייסטיישן: ראשית מדובר במשחק בלשי, המזכיר את Heavy Rain. וזה אומר שהקצב של המשחק שונה מזה של משחק פעולה אחר אלא מצריך מהשחקן יותר תשומת לב וחשיבה. שנית, מדובר במשחק נדיר שמאפשר הצצה נדירה לעולם הרוחות, כפי שהוא נראה בעיני היוצרים ואנו מוצאים משהו מיוחד בכך שכל המשחק כולו משוחק מנקודת מבט של רוח. זה נכון שראינו משחקים בהם דמויות יכלו לבצע מהלכים רוחניים, כמו טיול הרוחות במשחק Prey. אבל במשחק Murdered הסטטוס "רוח" הוא משהו שתקוע איתכם לאורך כל המשחק ומעבר לנקודת מבט על יצור חי לא עומדת על הפרק.

המשחקיות של המשחק Murdered היא משחקיות מרתקת ואיכותית, על אף שהיוצרים השתדלו למלא את המשחק באקסטרה תכנים היינו שמחים אילו המשחק היה מעט ארוך יותר, ואולי עדיף כך: משחק שמשאיר טעם של עוד.

Image

האם המשחק שווה את הכסף
אם אתם בעניין של חשיבה, פאזלים וקווסטים אז לחלוטין כן. המשחק Murdered הוא לא רק משחק איכותי, אלא גם חדשני ולדעתנו שווה לקנות רק כדי לנסות.

ציונים
גרפיקה: 9
סאונד: 9
משחקיות: 8
עלילה: 9

ציון סופי: 8.8

עידכון אחרון ( Sunday, 15 June 2014 )
 
< כתבה קודמת   כתבה הבאה >
Site by: MtK

eXTReMe Tracker